• 15 Mart 12:00
 • İstanbul

OMSİAD 12.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİMİ

Derneğimiz 12nci Olağan Genel Kurul Birinci Toplantısı 28 Şubat 2024 tarihinde yeterli çoğunluk sağlanamadığından ertelenmiş ve İkinci Toplantımız 13 Mart 2024 Çarşamba günü saat 17:00’de Hilton Mall Of İstanbul adresinde geniş katılımla gerçekleştirilmiştir.

Genel Kurul Toplantısı Gündemi 15 Madde ve 1 İlave Tüzük Değişikliği Maddesi ile görüşmeye açılmış, Toplantı gereği Yönetim Kurulu 2021-2024 Dönemi Faaliyet Raporu ve Denetleme Kurulu Raporu kabulü sonrası Yönetim ve Denetleme Kurullarının ibraları gerçekleşmiştir.

Genel Kurul’un 10ncu veSüresi biten yönetim, denetleme, disiplin kurulu asıl ve yedek üyelerinin yerine 3 yıllık süre için yenilerinin seçilmesi” başlıklı Maddesi gereği yapılan seçimler sonucu 2024-2027 Dönemi OMSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri  aşağıdaki şekliyle 

YÖNETİM KURULU 11 ASIL ÜYESİ    

1

Ercan ATA- Ersa

 

 

 

2

Cihat ÇAKIR- Özmadeş

 

 

 

3

Selahattin İNCE- Kasella

 

 

 

4

Atilla YAKUOĞLU- Gürsan

 

 

 

5

Mehmet Akif ÇÖL-Çöl Büro

 

 

 

6

Abdurrahman UZUN-Zivella

 

 

 

7

Rıdvan İŞBAŞARAN -Artofis

 

 

 

8

Taner UYGUL-Nerr

 

 

 

9

İbrahim TUĞRAL-Goldsit

 

 

 

10

Selahattin OVALI-Ovalı

 

 

 

11

Murat SARI-Çağın

 

 

 

oybirliği ile kabul edilmiştir.

   

Genel Kurulu sonrası yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı neticesinde;

 • Yönetim Kurulu Başkanı olarak Sayın Ercan ATA,
 • Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak Sayın Cihat ÇAKIR,
 • Yönetim Kurulu Başkan Sayın Yardımcısı olarak Sayın Selahattin İNCE
 • Yönetim Kurulu Sayman Üyesi olarak Sayın Atilla YAKUPOĞLU

Yönetim Kurulu tarafından oybirliği ile göreve getirilmişlerdir.

Derneğimizin 3 yıl süre ile Dernek Organlarında göreve gelen ve MOSFED Genel Kurul Toplantılarında OMSİAD’ ı temsil edecek Üyelerimizi tebrik eder, başarılar dileriz.

 • 08 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 12.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

28 Şubat 2024 Çarşamba günü yapılması planlanan 12. Olağan Genel Kurul Toplantımızda salt çoğunluğun sağlanamamış olması sebebi ile Genel Kurul Toplantımız 13 Mart 2024 Çarşamba günü saat 1700’ de Hilton Mall of İstanbul (Ziya Gökalp, Süleyman Demirel Blv No:7, 34494 İkitelli-İstanbul) adresinde yapılacaktır.  

 • 12 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 12. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI DUYURUSU

OMSİAD 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı;
▶28 Şubat 2024 Çarşamba günü saat 1000’da Dernek (Cumhuriyet Cad. Sibel Apt. No:63 K: 5 34373 Elmadağ Şişli-İstanbul) adresinde,
▶salt çoğunluk sağlanamadığı takdirde 13 Mart 2024 Çarşamba günü saat 1700’ de Hilton Mall of İstanbul (Ziya Gökalp, Süleyman Demirel Blv No:7, 34494 İkitelli-İstanbul) adresinde 
OMSİAD 12. Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi’ ni görüşmek üzere yapılacaktır.

OMSİAD Yönetim Kurulu

 • 09 Aralık 10:00
 • İstanbul

İTO 71NCİ MOBİLYA KOMİTESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA OMSİAD YÖNETİM KURULUMUZ VE ÜYELERİMİZ İLE KATILIM SAĞLADIK

İTO 71nci Mobilya Komitesi Değerlendirme Toplantısına OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan ATA, Yönetim Kurulu Üyesi ve İTO 71 Komite ve Meclis Üyesi Sayın Murat ÖZKARDEŞ, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdurrahman UZUN, Genel Sekreterimiz ve Üyelerimiz katılım sağladılar.

 • 16 Kasım 13:00
 • İstanbul

İTO 71 NO'LU MOBİLYA MESLEK KOMİTESİ'NİN “TÜKETİCİ MAHKEMELERİ VE HAKEM HEYETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME VE UYGULAMADA YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” KONULU SEKTÖREL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İTO 71 No'lu Mobilya Meslek Komitesi'nin "Tüketici Mahkemeleri ve Hakem Heyetleri Hakkında Bilgilendirme ve Uygulamada Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu sektörel toplantısına Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sn. Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz ile katılım sağladık.

Toplantının açılış konuşmasını ITO Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Giyaseddin EYYÜPKOCA ve 71 Nolu Komite adına Sn. Murat GÜNDAY yaptılar.

Sektörün konu ile ilgili sorunlarının tespitinde çalışmaları olan Mobilya Dernekleri Federasyonu MOSFED adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Nuri GÜRCAN da sektörün son durumundan, MOSFED ve sektör sorunlarını dile getirdi.

Toplantıda İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin AKINCI *Mobilya Üreticilerinin Tüketicilerle Yaşadıkları Muhtemel Sorunlar ve Çözüm Önerileri* konulu sunumları ile bilgi verdi ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

 • 06 Kasım 14:35
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA DMO GENEL MÜDÜRÜ VE Y.K. BAŞKANI SN. ŞİNASİ CANDAN'I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA, 7 Ekim 2023 tarihinde 446 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Sn. Şinasi CANDAN' ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

 • 26 Ekim 09:27
 • İstanbul

MOSFED MOBİLYA İSTİŞARE TOPLANTISI TİCARET BAKAN YARDIMCISI SAYIN MAHMUT GÜRCAN TEŞRİFLERİ İLE TİM'DE GERÇEKLEŞTİ

MOSFED Mobilya İstişare Toplantısı, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut GÜRCAN teşrifleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM' de, Başkanımız Sayın Ercan ATA, Başkan Yardımcımız Sayın Selahattin İNCE ve Genel Sekreterimizin de katılımı ile gerçekleşti.

 • 26 Ekim 09:27
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU OLARAK SAYIN AHMET GÜLEÇ VE SAYIN ERKAN ÖZKAN'A MOBİLYA SEKTÖRÜNE KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR PLAKETLERİMİZİ SUNDUK

OMSİAD Yönetim Kurulu olarak Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ' e ve İstanbul Mobilya Kağıt Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Erkan ÖZKAN' a mobilya sektörünün gelişerek büyümesindeki katkılarından dolayı teşekkür plaketimizi sunduk.

 • 04 Ekim 11:30
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ERCAN ATA, OAİB ORGANİZASYONUNDA GERÇEKLEŞEN "14NCÜ ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ"NE KATILDI

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA, OAİB organizasyonunda gerçekleşen "14ncü Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması Ödül Töreni' ne katıldı ve yarışmada "BEOwave" adlı projesi ile akıllı mobilyalar kategorisinde Altın Ödül kazanan Sayın Burcu Sena ALPSOY' a ödülünü verdi.
Ödül Töreninde ayrıca TİM Başkanı Sayın Mustafa GÜLTEPE ve OAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Tahsin ATA konuşmaları ile yarışmanın mobilya sektörüne ve ihracatımıza katkılarını dile getirdiler.

 • 19 Mayıs 09:28
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA NERR OFİS'İ ZİYARET ETTİK

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sn.Yasemen AYDOĞDU NERR Ofis'i ziyaret etti. Sn. AYDOĞDU ziyaretinde Sayın Taner UYGUL ve Rezzan UYGUL  ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdi.

 • 19 Mayıs 09:28
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA OFİS232 BÜRO MOBİLYALARI'NI ZİYARET ETTİK

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sn.Yasemen AYDOĞDU Ofis232 Büro Mobilyaları'nı ziyaret etti. Sn. AYDOĞDU ziyaretinde Sayın Sayın Resul UYGULve Selim UYGUL ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdi.

 • 18 Mayıs 11:14
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA UYGUL BÜRO MOBİLYALARI'NI ZİYARET ETTİK

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sn.Yasemen AYDOĞDU İzmir ili üyelerimizden ve önceki dönem OMSİAD Yönetim Kurulu Üyemiz olan Uygul Büro Mobilya'yı ziyaret etti. Sn. AYDOĞDU ziyaretinde Sayın Musa UYGUL ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdi.

 • 18 Mayıs 11:04
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA ORÇELİK OFİS MOBİLYALARI'NI ZİYARET ETTİK

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sn.Yasemen AYDOĞDU İzmir ili üyelerimizden Orçelik Ofis Mobilyaları'nı ziyaret etti. Sn. AYDOĞDU ziyaretinde Sayın Mustafa GÜVEN ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdi.

 • 05 Aralık 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:12


OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 12inci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20221206__7618524432.pdf

 • 19 Kasım 00:00
 • İstanbul

MESSE FRANKFURT FUAR YETKİLİLERİ İLE PAPERWORLD MIDDLE EAST 2023 FUARI İŞBİRLİKLERİ İÇİN TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİMESSE FRANKFURT Yetkilisi Sn. Arman Lou Austria ve 21-23 Kasım 2023 tarihinde Dubai’de gerçekleştirilecek olan PAPERWORLD MIDDLE EAST 2023 Fuarı için görüşmelerde bulunarak hem Ofis Mobilya Sektörüne hem de Üyelerimize dair istişarelerde bulunduk.
 • 17 Kasım 00:00
 • İstanbul

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ MOBİLYA VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATI KONULU İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği organizasyonunda Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı (Orman Genel Müdürlüğü) ile sektörel İhracatçı Birlikleri temsilcilerinin yanında sektörün diğer paydaşlarının da katılımları ile “Mobilya ve Orman Ürünleri İhracatı” konulu toplantı 17 Kasım 2022 Perşembe günü saat 10:30’da İstanbul’da gerçekleştirildi.
Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sn. Musa DEMİR, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı Sn. İsmet EROL ve Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Maden, Metal ve Orman Ürünleri Daire Başkanı Sn. Ali Rıza OKTAY ile sektörel İhracatçı Birlikleri temsilcileri ve sektör dernek temsilcilerinin  katılımları ile  sektöre dair bilgiler paylaşılarak toplantı devamında katılımcılardan sektör sorunları ve çözüm önerileri dinlendi.

 


 

 • 30 Ekim 00:00
 • İstanbul

ORGATEC KÖLN FUARINA ÜYELERİMİZ İLE ZİYARET PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRDİK


 
25-29 Ekim 2022 tarihlerinde Almanya Köln şehrinde gerçekleştirilen Orgatec Köln fuarı bu yıl 43 ülkeden 686 firma katılımcı firması ile sürekli gelişen çalışma ortamlarına mevcut ve gelecekteki gereksinimlerine yönelik ürün ve çözümlerini sundu. Yüzde %78’i yurtdışından katılımcı olan firmalarda Türkiye 29 Ofis Mobilya, Ofis Koltuğu ve tedarikçisi firma sayısı ile Almanya’dan sonra en fazla firma ile katılan 6ncı ülke oldu. Almanya(156), İtalya (92), Çin (57), İspanya (52), Hollanda (34), Polonya (32 ve Türkiye (29) Fuarı 130 Ülkeden 45bin ziyaretçi fuara katılım sağlamıştır.
Fuara katılan Üye Firmalarımız;
 1. BİANOS-TURGUTLAR
 2. KASELLA
 3. DECOSİT-GÜNGÖR
 4. DOGUS OKUL
 5. DOVİ
 6. DOXA-ÇANAKÇILAR
 7. FLEKSSİT
 8. KİMSAN-SOLENNE
 9. MARWOOD-ÖZGÜR ÇELİK
 10. MOD TASARİM
 11. MORENO-SEÇKİN
 12. NERR OFİS MOBİLYALARİ
 13. NURUS
 14. SET MOBİLYA-SET LİNE
 15. TOSUNOGULLARİ - BUROTİME
 16. TUNA OFİS VE EV MOBİLYALARİ
 17. VİOLA
 18. ZİVELLA


OMSİAD olarak ayrıca Fuara katılımcı olamayan Üye Firmalarımızdan Uygul, Ovalı-Bürobig, Gürsan, Çöl Büro-Sitis, Goldsit, XDrive, Sempre, Kondor, Fe Pazarlama, Rapido ile Ziyaret Programı gerçekleştirdik.


 

 • 13 Ekim 00:00
 • İstanbul

MOSFED ÖNCÜLÜĞÜNDE HEARTMADE FURNITURE MARKA BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MOSFED öncülüğünde, Türk mobilyasını dünya ile buluşturmak için Heartmade Furniture (www.heartmadefurniture.com) markası basın tanıtımı Raffles İstanbul Otel'de 12 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirildi.
Türk mobilyasını dünya ile buluşturmak için dijital bir bakış açısı geliştirerek dijital bir platform kuruldu. Türk Mobilyasının karakterini, ruhunu, vizyonunu ve ulusal kaliteyi uluslararası bir arenada tek bir merkez noktadan yaşanabilir bir ekosisteme dönüştürecek olan platform, sektörün çekim gücünü 365 gün tüm dinamikleri ile erişilebilir ve pazarlanabilir nitelikte canlı tutacak. Trend Yapay Zekası ile özgün olanı ön plana çıkaran ve adil rekabeti baz alan bir pazarlama algoritmasına sahip olan platform, Etkileşimli Harita Motoru sayesinde her bir markayı kendine özel karakteri ile global pazarda erişilebilir bir görünüme taşıyacak. Çoklu Dil Seçeneği, İnteraktif Ürün ve Katalog Havuzu, Proje ve Haber Akış Yönetimi, Fuar Planlamaları ve Teknik Tasarım Araçları gibi birçok fonksiyonel özelliği de içinde barındıran platform, Teknoloji, Tasarım ve Pazarlama uçlarını birleşerek en üst düzeyde sunulduğu dijital bir Pazar niteliği taşıyor. Platformun en önemli hedeflerinden biri ise Türkiye Mobilya sektörünün En Akıllı Arama Motoru olmak.
Heartmade Furniture ile Türk mobilya sektörünün tüm paydaşlarının tek bir platformda yer alarak platforma üye olacağını söyleyen MOSFED Başkanı Sn. Ahmet Güleç, “Platform üyelerimiz için; eğitici, yön gösterici, adil, rekabete teşvik edici, özgünlüğü öne çıkaran içerik konseptinde olacak. Üyelerimiz şirketlerini, markalarını, çalışanlarını, ürünlerini, konseptlerini, felsefelerini ve değerlerini bu platformda anlatma fırsatı bulacaklar. Bu projedeki ileriki vizyonumuz ise; mobilyalarımızın kalitesi ve standartlarının da mührünün olması.” dedi. Sn. Ahmet Güleç, üreticilerin bu mühür ile dünyaya açılmak için tasarımını, kalitesini ve teknolojisini geliştirmeye odaklanacağını hem iç hem de dış piyasada insanların bu mührü gördüklerinde akıllarına direkt olarak ürünün ne kadar kaliteli olduğu geleceğini kaydetti.
 
 
 • 05 Ekim 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:11

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 11inci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20221005__8973352313.pdf

 • 29 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:10

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 10ncu sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20220831__6555902362.pdf

 • 22 Ağustos 00:00
 • İstanbul

MOSFED MOBİLYA PERAKENDE FUARI 18-21 AĞUSTOS 2022 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Türkiye mobilya sektörü 18-21 Ağustos 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde MOSFED tarafından organize edilen “Mobilya Perakende Fuarı”nda tek çatı altında buluştu.
Üyelerimiz DOVİ, MOD TASARIM, RAPİDO, SET LİNE, SİTİS VE ZİVELLA’nın da katılımcısı olduğu perakende fuarı, tasarımcılar ve mobilya sektörünü Furni'tect'te bir araya getirdi.


 
 • 28 Temmuz 00:00
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA VE MOSFED YÖNETİM KURULU TİM BAŞKANI SN. MUSTAFA GÜLTEPE'Yİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA' nın da Başkanvekilliğini yürütttüğü MOSFED Yönetim Kurulu, 28 Temmuz 2022 tarihinde  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Sn. Mustafa GÜLTEPE’yi makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarı dileklerini ilettiler.
 • 28 Temmuz 00:00
 • İstanbul

MOSFED-İSTANBUL İL MİLLİEĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

MOSFED ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tarafları olduğu “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” nün imza töreni toplantısı 28 Temmuz 2022 tarihinde (bugün) İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü S. Levent YAZICI, MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ, Yönetim Kurulu Başkanımız ve MOSFED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Ercan ATA, MOSFED Üye Dernek Başkanları,  protokol kapsamındaki okul müdürleri ile İstanbul genelindeki sektör temsilcileri ve paydaşlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.
 • 26 Mayıs 00:00
 • İstanbul

13. ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü, TİM iş birliği ve OAİB organizatörlüğünde, mobilya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla organize edilen “13.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması Ödül Töreni” 26 Mayıs 2022 (bugün) TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde Jüri Başkanı Sn. Prof. Önder KÜÇÜKERMAN, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Y.K. Başkanı Sn. A. Tahsin ATA ve TİM Başkanı Sn. İsmail GÜLLE’nin açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirildi. Ödül töreni kapsamında toplam 29 ödül verildi.
"Design for Export" ana teması ile 13ncüsü gerçekleştirilen Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması ' nın İlkokul-Ortaokul ve Lise Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu. Bu kategoride geleceğimizi tasarlayacak genç tasarımcıları tebrik ediyor ve yarışmaya sponsor olarak destek olan Üyelerimiz Ersa, Madeş, Atagür, Bürotime, Nurus ve Mikodam' a teşekkür ediyoruz.

 


Diğer görseller için galerimizi ziyaret edebilirsiniz;
http://www.omsiad.org.tr/fotogaleri/571/13-ulusal-mobilya-tasarim-yarismasi-odul-toreni-.html
 
 • 19 Mayıs 00:00
 • İstanbul

AVRUPA MOBİLYA DERNEKLERİ KONFEDERASYONU/EFIC-MOBİLYA GÜNÜ ETKİNLİĞİ 19 MAYIS 2022 TARİHİNDE ONLİNE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEK

19 Mayıs 2022 Perşembe günü etkinlik ülke saati ile  09.15-15.30 saatleri arasında, Mobilya Dernekleri Federasyonu-MOSFED’ in Üyesi olduğu Avrupa Mobilya Dernekleri Konfederasyonu-EFIC tarafından online olarak gerçekleştirilecek olan ve “Mobilya Sektörünün Gelecekteki Rekabet Gücü ve İkiz Geçiş (Yeşil Ve Dijital)” konuşulacağı “MOBİLYA GÜNÜ” etkinliği gerçekleştirilecektir. Etkinliğe katılmak isteyen Üyelerimizin aşağıda yer alan link üzerinden kayıt olmaları gerekmektedir.

 
KAYIT LİNKİ : https://www.efic.eu/furnitureday2022
 
 

 • 27 Nisan 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU ANKARA SANAYİ ODASI İŞTİRAKİ ASO-SEM'İ ZİYARET ETTİ

OMSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri 27 Nisan 2022 Çarşamba günü  ASO Yönetim Kurulu Üyesi ve OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan ATA' nın ev sahipliğinde ERSA Mobilya'da gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından, tüm sektörler gibi sektörümüzün de önemli sorunu sanayiye nitelikli ara eleman yetiştirilmesi hususunda öncü olan Ankara Sanayi Odası iştiraklerinden ASO-SEM ' i ziyaret ettiler ve ASO-SEM Müdürü Sayın Dr. Ruhi KILIÇ' tan ASO- SEM faaliyetlerinden bilgi aldılar.
 
 • 27 Nisan 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU ASO YETKİNLİK VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM MERKEZİ MODEL FABRİKA'YI ZİYARET ETTİ

ASO Yönetim Kurulu Üyesi ve OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ercan ATA ile OMSİAD Yönetim Kurulu 27 Nisan 2022 Çarşamba günü üretimde verimliliğin arttırılması ve dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması amacı ile kurulan ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri - Model Fabrika'yı ziyaret etti. Model Fabrika'nın gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak yapmış olduğu çalışmaları Model Fabrika Direktörü Sn. Ufuk KAYA tarafından Yönetim Kuruluna aktarıldı.

Diğer görseller için galerimizi ziyaret edebilirsiniz; 
http://www.omsiad.org.tr/fotogaleri/567/omsiad-yonetim-kurulu-aso-yetkinlik-ve-dijital-donusum-merkezi-model-fabrika-ziyareti-27042022.html
 
 • 27 Nisan 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU ANKARA İLİ ÜYE FİRMA TEMSİLCİLERİ İLE YÖNETİM KURULU BAŞKANI SN. ERCAN ATA EV SAHİPLİĞİNDE İFTAR YEMEĞİNDE BİRARAYA GELDİ

OMSİAD Yönetim Kurulu Ankara ' da yerleşik 15 Üye Firmasının Temsilcilerini Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ercan ATA' nın evsahipliğinde İftar Yemeğinde ağırladı.
İftar Yemeğinde, Derneğimize yeni üye olan CCT Ofis Mobilyaları Firma Yetkisili Sn. CEM TOKMAK, PETEKSAN Büro Mobilyaları Firma Yetkilisi Sn. Samet DEMİREL ve VNN Office Furniture Firma Yetkilisi Yusuf Okan İNCİ'ye Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA tarafından Üyelik Plaketi takdim edildi.

 

 
 • 13 Nisan 00:00
 • İstanbul

ORTA ANADOLU MOBİLYA, KAĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen Orta Anadolu Mobilya, Kağıt Ve Orman Ürünleri  İhracatçılar Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı neticesinde güven tazeleyerek yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Üyemiz ATAGÜR firması temsilcisi Sn. A. Tahsin ATA’ yı  ve Yönetim Kuruluna seçilen OMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Cihat ÇAKIR’ ı, OMSİAD Üyesi Sn. Erol ATA, Hüseyin TOSUOĞLU, Sn. Renan GÖKYAY, Sn. Melih GÜN ile tüm Yönetim Kurulu Üyelerini tebrik eder tebrik eder, sektörümüze ve ülke ekonomimize hayırlı olmasını temenni ederiz. • 11 Nisan 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:9

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 9nci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20220412__7741357684.pdf

 • 10 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ESKİ GENEL SEKRETERİ SN. YILMAZ TOKATLI VEFAT ETMİŞTİR

1999-2005 yılları arasında Derneğimiz Genel Sekreteri olarak görev yapmış olan Sayın Yılmaz TOKATLI vefat etmiştir.
Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

 
 • 07 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:8

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 8nci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20220307__1534692645.pdf
 • 04 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA AKALIN OFİS'İ ZİYARET ETTİÜyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sn.Yasemen AYDOĞDU Akalın Cubic Office' i ziyaret etti. Sn. AYDOĞDU ziyaretinde Sayın Şükrü YAŞAR ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdi.
 • 04 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ KAPSAMINDA ÇAĞIN OFİS'İ ZİYARET ETTİÜyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sn.Yasemen AYDOĞDU ÇAĞIN OFİS' i ziyaret etti. Sn. AYDOĞDU ziyaretinde Sayın Murat SARI'ya ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdi.
 • 01 Mart 00:00
 • İstanbul

MODOKO- OFİS MOBİLYACILARI 1. SEKTÖREL BULUŞMASI OMSİAD'IN DA KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


MODOKO Başkanlığında organize edilen “MODOKO- Ofis Mobilyacıları 1. Sektörel Buluşması” 1 Mart 2022 tarihinde(bugün) MODOKO’da yer alan Ofis Mobilya Firmalarının katılımı ile gerçekleştirildi.
Toplantıda MODOKO ve sektör özelinde sorun ve çözüm önerileri dinlenirken, MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyemiz Sn. Koray ÇALIŞKAN’ ın daveti üzerine Derneğimizi temsilen toplantıya katılan Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU “OMSİAD ve Sektör Bilgi Sunumu” nu gerçekleştirdi.
Toplantı görselleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz ; http://www.omsiad.org.tr/fotogaleri/559/modoko--ofis-mobilyacilari-1-sektorel-bulusmasi-gorselleri.html
 • 23 Şubat 00:00
 • İstanbul

ITO 71NCI KOMİTE MOBİLYA SEKTÖRÜ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONULU TOPLANTISI OMSİAD’INDA KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİİstanbul Ticaret Odası (İTO) 71 No’ lu Mobilya Meslek Komitesi sektörel istişarelerde bulunmak üzere "Mobilya Sektörü Sorunları ve Çözüm Önerileri “ başlıklı sektör toplantısını tüm meslek mensuplarının katılımına açık olarak 23 Şubat 2022 (bugün) gerçekleştirdi.
Oturum Başkanlığı 71 No’ lu Mobilya Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sn. Ali Ekber ÖZKAN tarafından yapılan toplantıda, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib AVDAGİÇ ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tekstil ve Ağaç Ürünleri Sanayi Daire Başkanı Sn. Ziynet Berna ORHAN tarafından yapılan açılış konuşması ardından MOSFED Y.K. Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ, MODOKO Y.K. Başkanı ve Üyemiz Sn. Koray ÇALIŞKAN, Eyüp MODESA Y.K. Başkanı Sn. Ayhan SEKMEN, MOBSAD Y.K. Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, MOBDER Y.K. Başkanı Sn. Murat TUNÇ, MAKSDER Y.K. Başkanı Sn. Tekin ÇINAR, MOSDER Y.K. Başkanı Mustafa BALCI ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA konuşmalarını gerçekleştirdi. Sn. Ercan ATA konuşmasında 
sektörün önemli sorunlarından olan nitelikli ara eleman sorununa çözüm üreten ASO-Ankara Sanayi Odası iştiraki Mesleki Eğitim Kurumlarından  örnekler ile Türkiye' nin ilk  Model Fabrikası hakkında bilgi verdi.
Sektör temsilcilerinin sorun ve çözüm önerileri dinlenerek toplantıya son verildi.
 
 • 30 Aralık 00:00
 • İstanbul

2022 İSTANBUL MOBİLYA FUARI 25-31 OCAK 2022 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİTüyap Tüm Fuarcılık, Mos Fuarcılık iş birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) desteği ile İstanbul Fuar Merkezi ile  Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde eş zamanlı düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı’nda 80 ülkeden alım heyetinin yanı sıra yerli ve yabancı 121 bin 519 ziyaretçi ağırlandı. Yoğun ilgi nedeniyle 31 Ocak’a kadar uzatılan IIFF 2022’de 3 milyar dolarlık iş bağlantısının da temelleri atıldı.
İstanbul Fuar Merkezi-Yeşilköy 4ncü Hol’de 35 Üyemiz ile yer aldığımız Avrupa’nın en büyük mobilya fuarı olan IIFF 2022 İstanbul Mobilya Fuarı, 80 ülkeden alım heyetinin yanı sıra 107 bin 696’u yerli, 138 ülkeden 13 bin 823’ü yabancı olmak üzere toplam 121 bin 591 kişinin ziyaretiyle tamamladı. Türkiye mobilya sektörünün 36 bin üreticisinin en son ürün ve teknolojilerini, iki ayrı fuar merkezinde 25 salon ve 260 bin metrekareden fazla alanda dünyaya sergilediği fuarda, yüzlerce iş birliğine imza atılarak 3 milyar dolarlık iş bağlantısı gerçekleştirildi.
Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Fuarın, Türkiye mobilya sektörüne olan ve artan katkılarını kısa süre içinde göreceğiz. Fuarda temellerini attığımız iş birlikleri ve karşılıklı görüşmeler kısa süre içinde üretime dönüşerek, Türkiye’de 12 milyar doları bulan sektör büyüklüğümüzü daha da artıracak. Bu büyüme ile ihracatımız ve dünya mobilya pazarındaki yüzde 2,2’lik payımız daha da yukarı taşınacak. Türkiye mobilya sektörünün dalga etkisini daha da artıracak ve 2022, 2023 hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştıracak. Yine kısa süre önce rotalarını ülkemize çeviren küresel mobilya devleri, üretim için ülkemize demirleyecek. Tüm bunlarla birlikte ülkemiz, dünya için mobilya üreten, tasarım geliştiren, teknoloji ihraç eden, insan kaynağı yetiştiren bir yapıya fuarda yapılan iş birlikleriyle ulaşacak. Fuarımız, geçmişte sektörümüz adına hayal olan rakamlar ve hedeflerimizin temellerini güçlendirdiğimiz, geleceğe daha umutlu ve istikrarlı baktığımız küresel ölçekteki en önemli etkinliğimiz oldu. Birçok yerel markamız büyük ulusal üreticiyle birçok ulusal firmamız da küresel markalarla karşılıklı görüşmelerde ve iş birliklerinde buluştu. Teknoloji, tasarım, kalite ve yeni ürün üretimi için birçok ikili görüşme yapıldı” şeklinde konuştu.
Her yıl Fuar kapsamında gerçekleştirdiğimiz kahvaltıyı Üye Toplantımızı bu yılda Üyelerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirerek aramıza yeni katılan Üyelerimiz WOOD OFİS, DOVİ, ÇAĞIN OFİS ve NOAHS DESIGN Firmalarımıza “Hoş geldin” plaketleri Yönetim Kurulu Başkanımız ve Üyeleri  tarafından takdim edilerek, toplantı devamında Üyelerimizin görüş ve önerileri dinlendi.
 
 

FUAR FOTOĞRAFLARI İÇİN GALERİMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

 
 • 27 Aralık 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:7

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 7nci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20211228__1442834735.pdf
 • 23 Aralık 00:00
 • İstanbul

İSTANBUL MOBİLYA, KÂĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ İSTİŞARE TOPLANTISI VE ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

İSTANBUL MOBİLYA, KÂĞIT VE ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ İSTİŞARE TOPLANTISI
VE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ.

 

 

İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 23 Aralık 2021 Perşembe günü İstanbul Mandarin Oriental Otel’de gerçekleştirdi. Düzenlenen sektör istişare toplantısıyla mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün 2021 yılını değerlendirerek, sektörün 2022 yol haritasını çizdi. Birlik üyelerinin yanı sıra Ticaret Bakan Yardımcısı sn. Rıza Tuna TURAGAY ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn.İsmail GÜLLE' nin katıldığı toplantıda sektörün Türkiye ihracatına katkılarının artırılması için atılması gereken adımlara da değinildi.
2022 hedef ve gelecek yol haritalarının da belirlendiği toplantıda ayrıca İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği üyeleri arasından en fazla ihracat yapan firmalara, birlik üyelerine ve haberleriyle sektörün yanında olan basın mensuplarına ödül verildi. Toplantıda OMSİAD’a mobilya sektörünün ihracatına katkılarından dolayı verilen ödül, Derneğimiz adına Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sn. Murat ÖZKARDEŞ’e takdim edildi.
İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sn. Ahmet Güleç, "Sektörümüz 2020 yılında yaklaşık 5,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın 2021 yılında yaklaşık yüzde 30 artışla 7 milyar dolara çıkacağını ön görüyoruz. Ancak ihracatta istediğimiz noktada olmadığımızı ve gerçek potansiyelimize ulaşamadığımızı çok iyi biliyoruz” dedi. Hedeflerinin dünya ticaretinden yüzde 5 pay almak olduğunu belirten Güleç, "Bugün sektörümüzde 22 bin ihracatçı firmamız bulunuyor. Ancak firmalarımızın 15 bini sadece bir ülkeye ihracat yapıyor. Yine sadece bin tane ihracatçımız bir milyon dolardan fazla ihracat gerçekleştiriyor. Bugün bütün sektörlerimizde Birleşik Krallık, Birleşik Devletler, Almanya, Fransa gibi alım gücü yüksek ekonomileri hedefliyor ve her geçen sene bu ülkelerdeki ihracat kapasitemizi artırıyoruz. Atmamız gereken adımlara daha fazla odaklanırsak o zaman ihracat yaptığımız ülke sayıları ve ihracat rakamlarındaki gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarabilir, hedeflerimize ulaşabiliriz. Sektör olarak her zaman hedeflerimizin üstüne çıkmayı başardık. 2022 ve 2023 hedeflerimizi de tutturacağımıza canı gönülden inanıyorum. Ancak bu hedeflere ulaşmamız için; ara malı üretimine en yüksek destek verecek yatırım teşvik sisteminin kurulması gerekiyor. Ülke ve sektör odaklı ciddi, güvenilir raporların hazırlanarak kısa, orta ve uzun vadeli yol haritalarının her sektörümüz özelinde hazırlanması lazım. Gelişen teknolojiye ayak uydurup, e-ticaret ve dijitale daha fazla yatırım yapmalıyız. Firmalarımızın, yeşil dönüşüme ve özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı'na yönelimi ana konuları arasına alması gerekiyor. Bugün sürdürülebilir üretim için çevre dostu üretim ve kaynak yönetimi stratejilerini bütün sektörlerimizde uyguluyoruz. Green Deal ile ilgili ihracatçı firmaların farkındalıklarının artırılması ve buna yatırım yapılmasının desteklenmesi gerekiyor” dedi.
İstişare toplantısına katılan ve görüşlerini paylaşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Sn. İsmail GÜLLE, "İhracatta olağanüstü bir dönem yaşanıyor. 2021'de başarı hikayesi yazıyor, cumhuriyet tarihimiz açısından önemli başarılara imza atıyoruz. Türkiye'nin ihracatı 2021 yılında 220 milyarın üzerinde bir rakama gidiyor. İnşallah hem aylık hem yıllık bazda olağanüstü bir rakam yakalayacağız. Dünya ticaretinde daha gidecek çok yolumuz, daha fazlasını yapabilecek gücümüz olduğunu biliyoruz. Sanayiciler olarak pandemi dönemi bize çok şey öğretti. Tedarik zincirinden kopmamanın bir ülkede ne kadar büyük bir gelecek vizyonu değiştirdiğini hem yaşayarak hem yaşatarak şahit olduk. Bu noktada büyük işler için büyük üretim, 2020 ve 2021'in bize getirdiği ölçek ekonomisine muhakkak geçmemiz gerekiyor. Pandemide önemli bir süreç yönettik. Biz artık tercih edilen ve işleri belirli kalitede üreten bir ülkeyiz. Tedarik zincirinde kopmaların Türkiye'ye getirisi 23 milyar dolar oldu. Hiç iş yapmamış ve Türkiye'ye yönelmiş ve Türkiye'den iş alanların getirdiği rakam. Ülke olarak 2022'nin ihracatını 2021'de gerçekleştirdik. İnşallah 2022'de de 2023'ün ihracatını gerçekleştireceğiz” açıklamalarını yaptı.
 
 • 12 Aralık 00:00
 • İstanbul

MOSFED III. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) III. Olağan Genel Kurul Toplantısı 11 Aralık 2021 Cumartesi günü Renaissance Polat İstanbul Hotel’ de gerçekleştirildi.
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanlığı'na yeniden Sn. Ahmet GÜLEÇ seçilirken, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA MOSFED Yönetim Kurulu Başkan Vekili seçildi. Yöentim Kurulu Sayman Üyemiz Murat ÖZKARDEŞ ise MOSFED Denetleme Kurulu Yedek Üye'si seçildi. 
Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ,  mobilyacılarının yatırım gücü, müteşebbis yapıları ve sektöre olan tutkularıyla bugün yıllık 4,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi. Sektörün, dünya mobilya pazarından yüzde 2 pay aldığını belirten Güleç, "Amacımız, dünya pazar payımızı yüzde 5'e çıkarmak, mobilya ihracatında en çok ihracat yapan 5 ülkeden biri olmak. Bu hedefimize ulaşmak için elimizde çok iyi bir fırsat var. Bugün dünyanın önemli mobilya üreticileri Türkiye'deki yatırımlarını artırıyor ya da üretimin tümünü ülkemize kaydırmak için adımlar atıyor. Sektör temsilcileri olarak üzerimize düşeni yapıp doğru politikalarla dünya mobilya pazarının merkezi olacağız." ifadelerini kullandı. Federasyon olarak mobilya sektörünün dünyaya açılması için sektör buluşmaları ve fuarlara öncülük ettiklerini aktaran Güleç, "Dünyada mobilya sektörü sürekli bir değişim ve gelişim içinde. Hedefleri olan ve bu hedefleri gerçekleştireceğine inanan mobilyacılar olarak dünyadaki değişimi yakalamalıyız. Mobilyanın bir ülkede gelişmesi demek, o ülkenin de gelişmesi demektir. Bunun en güzel örneklerini, gelişimlerini mobilyaya borçlu olan birçok ülkeden yakından görüyoruz. MOSFED olarak aynı hikayeyi ülkemizin de yazabilmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. “Kendi hikayemiz ile üretimi ve ihracatı artıracağız “Ahmet Güleç, mobilya sektörünün geleceğinin son derece parlak olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Türkiye mobilya sektörü olarak 25 milyar dolarlık üretimin en az 15 milyar dolarını ihraç etme potansiyeli taşıyoruz. Pazar çeşitliliğimiz sebebiyle girdiğimiz yeni pazarlara hızla uyum sağlayabiliyoruz ve beklentilerini son derece çabuk karşılayabiliyoruz. Biz Türk mobilyacıları olarak mobilyalarımızı 'Heartmade For Life (Hayat İçin Kalple)' sloganıyla üretip duygularımızı, kalbimizi verdiğimiz mobilyalarımızın kalitesini 'Heartmade For Life' markasıyla mühürleyeceğiz. Tüm dünya Türkiye mobilyasını bu ayrıcalıklı marka ile tanıyacak. Markamız, mobilyalarımızın kalitesi ve standartlarının da bir mührü olacak. Birçok üreticimiz, bu mühür ile dünyaya açılmak için tasarımını, kalitesini ve teknolojisini geliştirmeye odaklanacak. Bu yatırımlarla iç pazardaki rekabetimiz ciddi oranda artacak ve Türk mobilyası gelişimini daha da hızlandıracak. Böylece sektörümüz dünyada kendine yeni bir yer edinecek. 'Heartmade For Life' markası sektöre yeni bir yön belirlerken aynı anda dünyanın gözünü yeniden Türkiye'ye çevirecek. “Sektörün içinden biri olarak son yıllarda sektörün gösterdiği değişimden gurur duyduğunu aktaran Güleç, "2000'lerin başında sadece bölgesel bir oyuncu olan sektörümüz, bugün üretim ve ihracatta 20 kattan fazla büyümeyi başardı. Mobilya sektörü bu süre zarfında dünya ihracat sıralamasında 23. sıradan 8. sıraya yükseldi. 2000 yılında 160 milyon dolar ihracat karşılığında 280 milyon dolar ithalat yapıyorduk. Bugün ise yıllık 4 milyar doları aşkın ihracatı konuşuyor, ülke ihracatından önemli pay alıyoruz." ifadelerini kullandı. Güleç, Türkiye'nin sektörde dünyanın 12. büyük üreticisi olduğunu belirterek, dünya ihracatında 8. sıraya yükselerek ilk 10'a girdiklerini, sektör üretiminin yüzde 40'ını 200 ülkeye ihraç ettiklerini ve alım gücü yüksek pazarlarda katma değerli ihracat yaptıklarını kaydetti.
 


 
 • 05 Kasım 00:00
 • İstanbul

TEMASLARI SÖZLEŞMELERE DÖNÜŞTÜRMEK-TURNING CONTACTS INTO CONTRACTS-VIRTUAL B2B EVENT

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında 1-5 Kasım 2021 tarihleri arasında sanal ortamda "Turning Contacts Into Contracts" (Temasları Sözleşmelere Dönüştürmek) başlıklı ikili iş görüşmeleri etkinliği düzenlenecektir. 
Söz konusu etkinliğin amacı firmaların, üniversitelerin, araştırma merkezlerinin, startup'ların, kamu kurum ve kuruluşlarının vs. uluslararası işbirlikleri ve stratejik ortaklıklar kurmalarını
sağlamaktır.
Etkinliğin kapsadığı alanlar şunlardır:
- Mobilya
- Döküm & İşleme
- Bilgi ve İletişim Teknolojileri & Yazılım & Dijital Hizmetler
- Tıp & Sağlık Hizmeti & İlaç
- Yiyecek & İçecek
Ücretsiz olan etkinliğe https://turning-contacts-into-contracts.b2match.io/ adresinden kayıt yaptırılabilmektedir. 

 

 • 01 Kasım 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:6

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 6ncı sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: 
http://www.omsiad.org.tr/yazi/532/omsiad-sektor-ve-ekonomi-notlari-/-sayi6.html
 

 
 • 25 Ekim 00:00
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SAYIN ERCAN ATA, EKONOMİDE YAŞANAN SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA, ekonomide yaşanan son gelişmelere yönelik olarak ;
Özellikle pandemi etkisinin ikinci yılına taşınması, hem küresel ölçekte hem de yurt içinde enflasyonist risklerin artışını tetikleyen en önemli unsurların başında geliyor. Gerçekten de tüm pazarların en büyük sorunu enflasyondaki artış durumunda. Avrupa’da Temmuz ayında 2.2 olan enflasyon, Ağustos ayında önce yüzde 3’e ardından Eylül ayında ise, bir önce aya göre 17.6’lık yükselişle son 13 yılın en fazla artışına şahit olarak son 10 yılın en üst seviyesi olan yüzde 3. 4 seviyesine ulaştı.
Ülkemizde de, bugün mücadelenin verilmesi gereken en önemli sorunların başında, enflasyonla mücadele geliyor. Reel sektör açısından bakıldığın da uzun dönemli faizlerin düşmediğini arttığını görüyoruz. Kısa vadeli düşüler ise maalesef dolarizasyonu tetikliyor. Bu durumda hem uzun vadeli kredi sağlama hem de ithalata dayalı bazı üretim sektörleri açısından bir tedirginlik olmuştur.
Ancak, yıl sonuna kadar faizlerin radikal olarak düşürülmeyeceği mesajı ile en kısa zamanda finansal istikrara yönelik somut gelişmeler yaşanır. Mobilya sektörünün pozisyonunu ise her zaman şöyle tanımlıyoruz: Birçok sanayi kolunun müşterisi durumundayız. Cam, sünger. Hammadde, kumaş, tamamlayıcı aksesuar, demir, alüminyum, tekstil gibi daha birçok ara malı alarak üretim yapıyoruz. Döviz ve faizlerdeki beklenti dışı hareketler sanayi fiyatlarını etkilediğin de üretim fiyatların da doğal bir artışı da tetikleyecektir.
Tam bu noktada özellikle KOBİ düzeyindeki üreticilerimizin artan temel finansmana erişim ihtiyaçlarının desteklenmesi son derece önemli bir hal alacaktır.
Zira tam bu dönemde, çok iyi bir strateji ile, yine pandemi etkisiyle değişen tedarik rotalarında ülkemizin avantajını fırsata çevirmek durumundayız. İki temel değişkenin altını çizmek lazım. Birisi artan lojistik maliyetleri, bir diğeri ise Çin’de yaşanan ve elektrik tedarikiyle başlayan üretim kısıtlamaları ve azalmaları.
Her anlamda önem kazanan sürdürülebilir, güvenli, hızlı, ucuz tedarik önem kazanacak. Bu sebeple, son bir kaç aydır, bir çok gelişmiş ülkeden küresel markalar, global firmalar, tedarik zincirlerinin büyük kısmını ülkemize kaydırmaya niyetliyken, ihracat pazarlarımızı genişletmeli, derinleştirmeli, uzun vadeli anlaşmalara imza atmalıyız.
Küresel ekonomik ortam bir yandan enflasyon, bir yandan bozulan finansal piyasalar, bir yandan güvenli tedarik ve bir yandan da küresel pandemi tehdidiyle mücadeleye devam ediyor. Bu dalgalanmalar arasında, avantajları son derece etkin ve iyi kullanmamız. Bu sebeple, özellikle yabancı yatırımcıyı, ülke içine çekebilecek, davet edecek, iç piyasada iyi firmalarımızla işbirlikleri oluşturabilecek ortamın, mesajların ve cesaretlendirici adımların sıklıkla, güçlü bir tonla ve teşvik edilerek yaratılmasının çok mühim olduğuna inanıyorum. Dönemin, iş birliği, el birliği, kenetlenme ve doğru bir yol çizme dönemi olduğunu düşünüyorum.
açıklamalarında bulundu.

  • 22 Ekim 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 11NCİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Derneğimiz 11nci Olağan Genel Kurul Toplantısı 21 Ekim 2021 tarihinde saat 14:30’da  Sofitel İstanbul Taksim Otel’de üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Genel Kurul Toplantısı Gündemi gereği;
 • Yönetim Kurulu 2018-2021 (9 ay) Dönemi Faaliyet Raporu ve Denetleme  Kurulu Raporunun kabulü sonrası Yönetim ve Denetleme Kurullarının ibraları gerçekleşmiştir.
 • Gündemin 12nci “Üye Giriş Ve Yıllık Ödenti Miktarlarının 2021 yılı İtibari ile Artırılması” başlıklı maddesi görüşülmüş ve 2022 Ocak Ayı İtibari ile;
 • Üye Giriş Ücreti 15.000 TL,  
 • Yıllık Üye Aidat Ödentisi 4.000 TL
olarak oybirliği ile kabul edilmiştir.
 • Gündemin 15nci maddesinde ise verilen teklifin kabulü ile Derneğe üyelik başvurusu yapan firmadan mevcut 2 üye referans mektubu talep edilmesi için Yönetim Kuruluna oybirliği ile yetki verilmiştir.
 • Genel Kurul’un 13ncü ve “Süresi biten yönetim, denetleme, disiplin kurulu asıl ve yedek üyelerinin yerine 3 yıllık süre için yenilerinin seçilmesibaşlıklı Maddesi gereği yapılan seçimler sonucu 2021-2024 Dönemi OMSİAD Dernek Organları asıl ve yedek üyeleri aşağıdaki şekliyle oybirliği ile kabul edilmiştir.
 • Gündemin 14ncü ve “Üyesi olunan Mobilya Dernekleri Federasyonu MOSFED ’in Genel Kurul Toplantılarında OMSİAD’ ı temsil edecek 5(beş) asıl,5 (beş) yedek OMSİAD Delegelerinin seçilmesi” başlıklı maddesinde ise ;
oybirliği ile göreve getirilmiştir.
Derneğimizin 3 yıl süre ile Dernek Organlarında göreve gelen ve MOSFED Genel Kurul Toplantılarında OMSİAD’ ı temsil edecek Üyelerimizi tebrik eder, başarılar dileriz.

 
  
 • 18 Ekim 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:5

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 5nci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20211025__5455743670.pdf

 • 21 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 11. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI DUYURUSU

OMSİAD Tüzüğü’nün “Genel Kurulun Toplanma Zamanı” başlıklı 12. maddesinin “Olağan Toplantı” başlıklı birinci fıkrası gereği ve Yönetim Kurulumuzun 25.02.2021 tarih ve 2021/02 sayılı Toplantısının 03 No’ lu Kararı ile OMSİAD 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı;
 1. Genel Kurula katılma hakkı bulunan üyelerin yarıdan bir fazlasının çoğunluğu ile 29 Mart 2021 Pazartesi günü saat 1100 de Dernek yerleşim yerinde
 2. Birinci Toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluk aranmaksızın 24 Mayıs 2021 Pazartesi günü aynı yer ve saatte
ekli OMSİAD 11. Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemini görüşmek üzere yapılacaktır.
 
 
 • 20 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:4

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 4ncü sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20210920__5227014422.pdf

 • 06 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:3

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 3ncü sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20210920__5227014422.pdf

 • 03 Eylül 00:00
 • İstanbul

MOSFED GELENEKSEL SEKTÖR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 
MOSFED'in düzenlediği "Geleneksel Sektör Buluşması" Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Sn. Dr. Nureddin NEBATİ'nin teşrifi ile 3 Eylül 2021 tarihinde Conrad İstanbul Bosphorus Hotel'de gerçekleştirildi.
Sektör Buluşmasına Yönetim Kurulu Başkanımız Sn.  Ercan ATA, Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sn. Murat ÖZKARDEŞ, Üyemiz Koray ÇALIŞKAN ve Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU'nun yanı sıra bir çok sektör temsilcisininde katılım gösterdiği organizasyonda MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ'in yaptığı açılış konuşmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Sn. Dr. Nureddin NEBATİ sektör temsilcilerine seslenerek sorularını yanıtladı.
 
 • 23 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:2

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 2nci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20210823__790368915.pdf

 • 09 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR VE EKONOMİ NOTLARI / SAYI:1

OMSİAD Sektör ve Ekonomi Notları ‘nın 1nci sayısını aşağıda yer alan link üzerinden pdf olarak görüntüleyebilirsiniz.
LİNK: http://www.omsiad.org.tr/pdf/omsiad_20210823__7963678240.pdf

 • 05 Haziran 00:00
 • İstanbul

MOSFED 1. GENEL İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MOSFED 1. İstişare Toplantısı 27 Şubat 2016 tarihinde İstanbul İntercontinental otelinde gerçekleştirildi.
Sektör sorunlarının ele alındığı toplantıda Araştırmacı Gazeteci Dr. Rüştü BOZKURT Sektörümüzde Kurumsallaşma, Özyeğin Üniversitesi Prof. Dr. Alpay ER Tasarım ve Tasarım Merkezleri konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

 • 26 Nisan 00:00
 • İstanbul

EVDE KAL TÜRKİYE! SAĞLIKLI KAL!

#EvdeÇalışalım
Senin, sevdiklerinin sağlığı için #EvdeKaldığın bu dönemde çalışma ortamını sağlamakta zorlanıyorsan telaş etme!
Ofis mobilya üreticisi üye firmalarımız senin için çalışma ortamını tasarlamaya, çalışma masanı, bilgisayar masanı, kütüphaneni, çalışma koltuğunu yani tüm eksiklerini hijyenik pandemi şartlarını tesis ederek üretmeye devam ediyor …
Gönül rahatlığı ile ofisinin, okulunun, otelinin, kütüphanenin ve spor kompleksinin ofis mobilya eksiklerini sipariş ver, steril şartlarda teslim al.


 • 26 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD OFİS MOBİLYA SEKTÖRÜ PANDEMİ SÜRECİ VE SONRASI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ZOOM ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

25 Şubat 2021 tarihinde Dernek Üyelerimizin yoğun katılımı ile "Ofis Mobilya Sektörü Pandemi Süreci ve Sonrası Değerlendirme Toplantısı" pandemi sebebi ile ZOOM uygulaması üzerinden gerçekleştirildi.
Ofis mobilya sektörünün değerlendirildiği interaktif toplantıda ayrıca;


TÜRKİYE EKONOMİSİ GENEL BAKIŞ/Prof. Dr. Murat ÇETİNKAYA- Ankara Hacı Bayram Veli Üni.  
TÜRKİYE MOBİLYA VE OFİS MOBİLYA SEKTÖR SUNUMU/Yasemen AYDOĞDU - Genel Sekreter
EXIMBANK İHRACAT DESTEKLERİ/Mehmet BAŞDELİOĞLU - İstanbul Odakule Şb. Müdür Yrd.
DMO 2020 YILI DEĞERLENDİRMESİ VE 2021 VİZYONU/Ümit Cengiz UYSAL -DMO Tedarikçi ve Müşteri İlişkileri Daire Bşk.
sunumlarını gerçekleştirdi.
 

 

 
 • 10 Şubat 00:00
 • İstanbul

MOSFED-MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DÖNGÜSEL EKONOMİ WEBINARI

MOSFED Mobilya Araştırma Enstitüsü 16 Şubat 2021 Salı günü, 11:00-12:00 saatleri arasında, “Mobilya Sektöründe Döngüsel Ekonomi” konulu bir webinar düzenleyecektir. 
Avrupa Komisyonu’nun “2020 Döngüsel Ekonomi Aksiyon Planı” nda, mobilya sektörü “öncelikli tutulan” sektörlerden biridir. Anlaşıldığı üzere, 2021 sonunda konuya ilişkin birçok gözetim ve yaptırım kararı uygulanmaya konacak ve Avrupa ülkeleriyle olan dış ticaretimiz başta olmak üzere, gündemlerimizin ilk sıralarına döngüsellik, geri dönüşüm, atığın değerli bir kaynak oluşu yerleşiyor olacak. 
Konuşmacılığını, döngüsel ekonomiye ilişkin stratejik danışmanlık hizmeti veren Oakdene Hollins şirketinin (ünlü Ellen Macarthur Foundation üyesi ve ECOBULK Projesi paydaşıdır) başstratejisti Sn. Owain GRIFFITHS üstelenecek olan webinarın davetini ve Döngüsel Ekonomiye ilişkin enstitü tarafından hazırlanan sunumu ilgilenen Üyelerimiz için ekte yer almaktadır.
 • 09 Şubat 00:00
 • İstanbul

TEKKLİK İLE BİRLİKTE ÜYELERİMİZE ÖZEL TEKNOLOJİ HİZMETLERİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Tekklik Bulut ve İnternet Hizmetleri ile OMSİAD arasında bir Teknoloji Hizmetleri protokolü imzalandı.

Protokol çerçevesinde Tekklik, OMSİAD üye ve bağlı kuruluşlarına, bulut teknolojileri ürünleri, kurumsal güvenlik uygulamaları, danışmanlık hizmetleri ve eğitimler sunacaktır.
Microsoft Bulut ürünleri yeni lisans kiralamalarında ve Windows işletim sistemi ile diğer Microsoft ürünlerinin alımlarında teklifler dağıtıcı firma ile anlaşılan özel proje fiyatlarından sunulacaktır. Bulut sistemleri kurulum hizmetleri ve bulut teknolojisi yıllık destek hizmetlerinde, Tekklik tarafından liste fiyatından %50 indirim sunulacaktır.
Trend Micro Güvenlik ürünlerinin giriş ve gelişmiş seviyedeki belirlenen iki adet yaygın uygulaması için yeni lisans kiralamalarında ve kurulumlar ile yıllık destek hizmetlerinde liste fiyatından %50 indirim sunulacaktır.
Tekklik, Trend Micro Güvenlik Ürünlerinin ve Microsoft Bulut ürünlerinin tanıtımları için ücretsiz çevrimiçi etkinlikler organize edilecektir.
Tekklik den lisans ve danışmanlık hizmetleri almaya karar veren firmalara, Tekklik tarafından uygun görülecek şekilde fiziki veya çevrimiçi ziyaret ile ücretsiz olarak, mevcut bilgisayar performans yapılandırmaları, güvenlik riskleri ve Microsoft lisanslarını kapsayan bir fizibilite envanteri raporlanacaktır.
Microsoft Bulut ürünlerini veya Trend Micro Güvenlik ürünlerini kiralayarak kullanmaya başlayacak OMSİAD Üye Firması Bilgi Sistemleri personeline Tekklik veya bağlı olduğu tedarikçi firmalar tarafından ücretsiz yönetim eğitimi verilecektir.
Protokol çerçevesinde sunulacak ürünler ve hizmetler ile ilgilenen üyelerimiz, detaylar için Tekklik Bulut ve İnternet Hizmetleri ile iletişim kurabilirler.


Tekklik Bulut ve İnternet Hizmetleri 
İçerenköy Mah. Topçu İbrahim Sok. And Plaza 
N: 8/10D İçkapı:5 Ataşehir / İstanbul
Eposta : iletisim@tekklik.com
Telefon : 0216 349 73 35
Web     : https://tekklik.com

 • 08 Ocak 00:00
 • İstanbul

TOBB TRADE CENTRE CHICAGO AÇILDI-TTM CHICAGO

TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Sektör Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın  Ercan ATA’ nın da davetlisi olduğu   TOBB öncülüğünde Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile kurulan TTM Chicago ‘ nun açılış töreni ve sonrasında bilgilendirme paneli Ankara- Chicago arasında canlı webinar üzerinden 8 Ocak 2021 tarihinde (bugün) gerçekleşmiştir. 
10.300m2 Toplam Alan Büyüklüğü, 1.160 adet Kullanıcı Şirket Ofis Alanları ve 8.860 adet Depo Alanı ile 280 adet İdare Ofislerin yer aldığı TTM Chicago ‘nun açılışında TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN konuşmaları ile yer almış,  sonrası bilgilendirme panelinde de Chicago Başkonsolosu ve Ticaret Ataşesi ile TTM AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ile Ticaret Bakanlığı yetkilileri 660 izleyiciye bilgi vererek gelen soruları yanıtlamıştır
.
Açılış ve sonrası bilgilendirme paneli için link: https://youtu.be/9md9ojX33Zg
Chicago TTM Tanıtım Videosu için link;  https://youtu.be/A16hHw29DD0
BAŞVURU İÇİN link ; https://ttm.org.tr/basvuru-formu/
 
62 milyar USD Mobilya İthalatı bulunan ABD’ nin, 330milyon nüfusu ile çok büyük bir alıcı güç olması ülkemiz mobilya sektörü için de önemli bir hedef pazardır. Bu pazarın değerlendirilmesi açısından önemli bir girişim olduğuna inandığımız TOBB TTM Chicago ile ilgili aşağıdaki kısa bilgileri değerlendirmeleriniz için arz ederim:
2010/6 sayılı tebliğ çerçevesinde kurulan ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklen TTM’ler, şirketlerin yurtdışı pazarlara girişte faydalanabilecekleri, söz konusu pazarlardaki dağıtım kanalları ağlarının güçlendirilmesine yönelik hizmetler sağlar ve ayrıca danışmanlık ve iş geliştirme hizmetleri verirler.  TTM’lerde Türkiye şirketlerinin yabancı ülkelerde ihtiyaç duyabileceği her türlü hizmetin tek noktadan temin edilmesi esas alınır. 
Chicago’da kurulan TTM A.Ş’nin misyonu ise ülkemiz firmalarının kısa ve orta vadede ABD pazarına, uzun vadede Avrupa ve Asya kıtalarına sürdürülebilir, tekrarlanabilir ve ölçülebilir ihracatının artırılmasıdır.
 
SATIŞ SÜREÇLERİ
TTM’ler üye firmalar için gerekli pazar fizibilite analizleri ve üye firmaların gireceği pazar hakkında bilgileri sağlamaktadır. Bu sayede üye firma satış fırsatlarını, satışın yapılması ve satış sonrası fırsatlarını değerlendirmek için bir adım atmış olur.
 
İŞ GELİŞTİRME
TTM’lerde yer alan satış ekibi ve danışmanları, B2B, özel etiketli ürün ve distribütör modellerinde satış fırsatları yaratmak üzere size özel satış personeli tayin edebilmektedir.
TTM’ler müşteri temasları, şirket ziyaretleri, fuarlar, fiyatlandırma, faturalama ve satış bağlantılarının yapılması başta olmak üzere iş geliştirme sürecinin her adımında üye firmalara yardımcı olabilmektedir.
 
B2B - B2C
Profesyonel ekibimiz, ürünleriniz için kapsam, garanti koşulları ve satış sonrası hizmetleri konularında üye firma ile birlikte hareket ederek karar alma süreçlerine destek sağlamaktadır.
TTM’ler şirketinize ait tescilli markanız veya özel etiketli ürünler ile ilgili B2B; ambalajlı tüketim malları, gıda, kozmetik ve benzeri ürünler için e-ticaret veya distribütör satışı yoluyla B2C fırsatları sunmaktadır.

DAĞITIM KANALLARI
TTM’ler sektörel odaklı satış kanallarına sahip kişilerden oluşan satış ve pazarlama uzmanları aracılığıyla distribütörlere, perakendecilere ve bağımsız satıcılara ulaşmanız için fırsatlar yaratmaktadır.
 
PAZARLAMA
TTM’lerde yer alan üye firmaların ürünlerini ABD pazarında konumlandırma için gerekli çalışmaları yürütmektedir. Ekibimiz, marka farkındalığı yaratılması, içerik üretimi, geleneksel pazarlama, sosyal iletişim, müşteri gereksinimleri, karşılaştırmalı rekabet analizi, fiyatlandırma, konumlandırma ve yerleştirmeye odaklanan çalışmalar sunmaktadır.
İletişim
Üye firmalara özel internet sitesi oluşturularak; Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi popüler sitelerdeki sosyal medya iletişimleri, başlangıç paketi olarak sunulmaktadır.
 
ÜRÜN KONUMLANDIRMA
TTM’ler hazırladığı ürün uyum analizi ile birlikte, üye firmaların ürünlerinin ABD pazarına uyumluluğu, marka, kullanıcı deneyimi ve kalite/fiyat oranı açısından uygun şekilde konumlandırma hizmetlerini sağlamaktadır.
 
İÇERİK OLUŞTURMA
TTM’ler ürün kullanım kılavuzu, teknik kılavuz, marka güvenilirliği dili, yeniden markalandırma ve diğer yazılı/görsel-işitsel iletişim içerikleri İngilizce olarak gerçekleştirebilmektedir.
 
RİSK VE SİGORTA
Üye firmaların iş modelleri ve pazar gereksinimlerini göz önünde bulundurarak; hizmet, ürün ve gelecekte oluşabilecek sorumluluklara göre en uygun sigorta şirketlerinin ve sigorta paketlerinin seçilmesinde destek sağlamaktadır.

MUHASEBE VE FİNANS
TTM’ler profesyonel ekibi ve uzman çözüm ortakları ile şirketlerin ihtiyaç duyacağı muhasebe ve finans altyapısını oluşturmaktadır. Üye firmaların altyapıları kurulur kurulmaz ABD’deki vergi vb. ödemelerini yapabilecek duruma getirebilmektedir.
TTM’ler üye firmalara muhasebe ve finans işlemlerinin yürütülmesi aşamasında destek sağlamaktadır.
TTM’ler ABD’nin önde gelen bankalarıyla bankacılık ilişkisi kurulmasında destek olmaktadır.
 
TOBB Trade Center Şikago
TOBB tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermek üzere ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden Şikago’da ilk TTM kurulmuştur.
Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçekleştirilmesi için köprü rolü oynaması planlanan TOBB TTM Şikago’nun (TTC Inc.) 4 ana stratejik hedefi bulunmaktadır:
 • Tedarik zinciri oluşturulması ve çeşitlendirilmesi
 • Yeni satış kanallarının oluşturulması
 • Ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması
 • Doğrudan yatırımlar
Türk profesyonellerden oluşan yönetim kadrosu ile Türkiye şirketlerine tek durak ofis vizyonuyla hizmet vermeye 2020 yılının Ekim ayı sonu itibarıyla başlanmıştır.
Belirlenen sektörlerdeki Türk şirketlerine satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası hizmetler alanında hizmet verecek, Türkiye ürünlerinin ABD pazarına girişini ve pazarda tutunmasını kolaylaştıracak her türlü hizmet sunulacaktır.
 
Neden ABD? Neden Şikago?
Dünyanın en büyük ithalatçısı (2,1 Trilyon ABD Doları)
350 milyonu aşan nüfus
17 Trilyon ABD Doları aşan GSYİH ile serbest piyasa ekonomilerinin global lideri
Dünyanın en büyük tüketici ülkesi, her kaliteden ürünü ithal ediyor.
Şikago’nun bulunduğu Illinois eyaleti, ülkede imalat sanayinin merkezi konumunda dır.
Dünyanın üçüncü en yoğun hava kargo taşımacılığının yapıldığı O’hare Havalimanı Şikago’da bulunmaktadır.
Stratejik konumundan dolayı birçok şirketin genel merkezine ev sahipliği yapan Şikago, dünyanın 5. en büyük metropol GSYİH’sine sahiptir.
2019 yılı verilerine göre hazırlanan Fortune listesinde 37 firmaya ait yönetim merkezinin ve 300’den fazla firmanın depo / dağıtım merkezi
Şikago’da bulunmaktır.
 
Neden şimdi?
Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 100 Milyar ABD Dolara yükseltilmesi yönündeki çalışmalar, her iki ülkenin ilgili resmi kurumlarınca desteklenmektedir.
2019 yılı itibariyle Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 10 Milyar Dolar sınırını geçmiştir.
Türkiye’nin en yoğun ihraç ettiği ve ABD’nin en yoğun ithalat gerçekleştirdiği sektörler, TOBB’un kurumsal güvencesiyle, ilk defa tek çatı altında toplanmaktadır.
Dünyanın en büyük ithalatçısı ABD’nin COVID 19 ile birlikte ithalatını en yoğun gerçekleştiği Çin ve diğer uzak doğu ülkelerine alternatif ülke ve tedarikçi arayışı yükselmeye başladı.
ABD’de ürün bulunduran ihracatçılar, krizin en yoğun döneminde pazarda ürün / marka bilinirliğini yükseltmeyi başardı.
COVID 19 sonrası e-ticarette %20 artış oldu.
Türk PPE üreticileri Amerika pazarına hızlı bir giriş yaptı ve Türk Malı kalitesi ve fiyat performansı pazarda kendini göstermeye başladı.
 
Neden TOBB Trade Center Şikago?
 30 yılı aşkın ABD tecrübesi olan, ABD’de yerleşik Türk yönetim ekibi
Bakanlık desteği sayesinde rayicin altında kira bedelleri
Operasyonel hizmetlerde ölçek ekonomisinin kullanılması
1 firma yerine 50 firma için mal alım ve hizmet sözleşmeleri ile alım avantajı
Türkiye’de 7/24 ulaşılabilecek koordinatör şirket
Bakanlık desteklerinden faydalanmak için ücretsiz danışmanlık hizmeti
Stratejik konum
Büyük ABD’li firmalar ile iş birliği, direkt kontak kurma imkanı
Anahtar teslim ABD’li şirket kuruluşu ve faaliyete geçirilmesi
Uçtan uca profesyonel lojistik çözümler
TTM sunumuna ekten ulaşabilirsiniz.

 • 30 Temmuz 00:00
 • İstanbul

CIFF 2020 ULUSLARARASI MOBİLYA FUARI VE FURNISTRY 2020 VIRTUAL FAIR AÇILIŞ KONUŞMALARI


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla Çin'de mobilya sektörünün ilk sanal fuarı “Furnistry 2020 Sanal Fuarı” düzenlenirken, pandemi döneminde gerçekleşen ilk fiziki ve milli katılım fuarı “CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı’nın açılışı online olarak gerçekleştirdi. TİM Başkanı İsmail GÜLLE, “İhracat ailesi olarak hem sahada hem sanalda, İhracatla Yükselen Türkiye için mücadele ediyoruz. Türk ihracatçısı özellikle mobilya sektöründe katma değer yaratan ürünleriyle Uzak Doğu'yu yakın edecek güce sahip” dedi. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet GÜLEÇ ise “Haziran ve Temmuz performanslarımız, bu yıl yaklaşık 4 milyar doları yakalayacağımızı gösteriyor. Bugün ortalama 2.8 dolar olan kilogram satış bedelini 7 dolarlara çıkarmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 95 bin ihracatçının Türkiye'de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi faaliyetleriyle COVİD-19 sürecinde ihracatçılara destek olmayı sürdürüyor. Mobilya sektörünün Çin merkezli ilk sanal fuarı “Furnistry 2020 Sanal Fuarı” ve yine Çin'de gerçekleşen pandemi dönemindeki ilk milli ve fiziki katılım fuarı “CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı’nın online açılışı, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla gerçekleştirildi.

“Furnistry 2020 Sanal Fuarı” Türkiye'nin önde gelen 50 mobilya firmasını 27-30 Temmuz tarihleri arasında uluslararası satın alımcılarla B2B iş görüşmeleri için buluştururken, Çin'de fiziki olarak düzenlenen “CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı”na ihracatçılar 11. kez milli katılım gösterdi. 18-21 Mart tarihleri arasında planlanan ancak pandemi nedeniyle 27-30 Temmuz tarihlerine ertelenen “CIFF 2020 Uluslararası Mobilya Fuarı’nda, 45 ihracatçı firma, ürünlerini 4000 metrekarelik alanda sergilerken, Türkiye'nin farklı lokasyonlarından tüm dünyaya sanal fuar aracılığıyla ulaşmış olacaklar. Açılışa, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna TURAGAY, Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin ÖNEN, TİM Başkanı İsmail GÜLLE ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet GÜLEÇ katıldı.

PANDEMİ DÖNEMİNDE İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLMAYA DEVAM ETTİK
Açılışta konuşan TİM Başkanı İsmail GÜLLE, pandemiyle dünyanın bir numaralı gündemi haline gelen dijitalleşmenin önemini daha önce fark ederek TİM'in dijital dönüşümünü gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. GÜLLE, sözlerine şöyle sürdürdü: ”Bünyemizdeki Dijital Dönüşüm Ofisi ile işimizi dijitale taşıdık. AloTİM Çağrı Merkezi ile ihracatçılarımızın soru ve sorunlarına 7/24 esasıyla yanıt veriyoruz. Yeni nesil web sitemiz ve aplikasyonumuz ile ihracatçılarımıza hedef pazarlarımıza ilişkin raporlar, pazarlarımıza dair haberler ve güncel ihracat rakamlarını sunuyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak pandemi döneminde ilklerin öncüsü olmaya devam ettik. İlk Sanal Ticaret Heyetleri, Sanal Fuarlar, Sanal Ödül Törenleri, Export Talks Buluşmaları ve hatta yakında düzenleyeceğimiz sanal yarışma ile ticaret diplomasisi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ticaret Bakanlığımız, tüm bu süreçte ihracat ailesinin hep yanında oldu, bizleri her zaman destekledi. 95 bini aşkın ihracatçımız adına Bakanlığımıza tüm bu destekler için teşekkürlerimi arz ediyorum. İhracat ailesi olarak hem sahada hem sanalda, İhracatla Yükselen Türkiye için mücadele ediyoruz.” dedi

MOBİLYA SEKTÖRÜ HAZİRAN'DA PANDEMİ ÖNCESİNDEKİ İHRACATINI AŞTI
Çin'in küreselleşmenin etkisiyle ürettiği ve ithal ettiği ürün profilinin hızla değiştiğini belirten GÜLLE, “Türk ihracatçısı da özellikle mobilya sektöründe katma değer yaratan ürünleriyle Uzak Doğu'yu yakın edecek güce sahip. Mobilya, 3,5 milyar dolarlık ihracatıyla en yüksek tutarda dış ticaret fazlası verdiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Son 10 yılda hava taşıtlarında kullanılan mobilya ihracatı 65 katına çıkarken, somya ihracatı 5,5 katına, ahşap iskeletli mobilya ihracatı ise 3 katına çıktı. Mobilya sektörümüz, geride bıraktığımız haziran ayında ihracatını yaklaşık yüzde 50 artırarak pandemi öncesindeki ihracatının da ötesine geçti. Türkiye Tanıtım Grubumuzla 2020 yılında Türk Mobilyasının Video Haritalama İle Tanıtımı ve Türkiye Mobilya Tasarım Tanıtım projelerini gerçekleştiriyoruz. Bu projelerle Türk mobilyası marka algısına değer katıyoruz. Önümüzdeki dönemde, mobilya üreticilerimizin inovatif vizyonuyla üretim ve ihracat rakamlarını katlayacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

ÇİN'E İHRACATIMIZI YÜZDE 150 ARTTIRDIK VE BU ARTIŞ KATLANARAK DEVAM EDECEK
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet GÜLEÇ ise “Bugün 45. Uluslararası Çin Mobilya Fuarı CIFF ve ilk Mobilya Sanal Fuarı Furnistry 2020'nin açılışı ile iki ilki bir arada gerçekleştiriyoruz. Türkiye milli katılımı olarak da 45 firmamız ile 4 bin metrekarede sektörün bu ilk fiziki fuarında yerimizi aldık. Salgın sonrası Türkiye'nin ilk milli katılım organizasyonunu da şükürler olsun ki mobilya sektörü gerçekleştirdi ve burada tüm dünyadan meslektaşlarımıza Türkiye mobilya sektörünün ne kadar güçlü olduğunu gösterme fırsatı yakaladık. Bugün dolaylı 500 bin kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, üretim, istihdam ve yerel kalkınma dostu stratejik bir sektör. Sadece iç pazar için değil, dünya pazarlarıyla kıyasladığımız vakit, dünyada mobilya üreticisi kimliği ile öne çıkan İspanya, İsveç, Danimarka gibi birçok ülkeyi geride bırakan sektörümüz, 12 milyar dolarlık üretimde dünyanın en büyük 13'üncü üreticisi konumunda. Hem üretim dostu olan, hem de katma değerini artırmanın mümkün olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Tasarımla ve marka ile ürettiğimiz ürünleri, alım gücü yüksek pazarlara katma değeri daha yüksek bir şekilde satma imkanımız hep var. Bugün ortalama 2.8 dolar olan kilogram satış bedelini 7 dolarlara çıkarmayı amaçlıyoruz. İhracatımızı da 20 yılda 22 kat artırarak 160 milyon dolardan 3.5 milyar dolara çıkardık. Ancak maalesef pandemi nedeniyle Mart, Nisan ve Mayıs'ta iç ve dış pazar satışlarımız durmasına rağmen, Haziran'a hızlı bir giriş yaptık ve ihracatımızı tam yüzde 48 artırdık. Haziran ve Temmuz performanslarımız, bu yıl yaklaşık 4 milyar doları yakalayacağımızı gösteriyor. Önemli pazarlardan olan ABD'de kısa ve orta vadede 3 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bunun için stratejik yol haritamız da hazır. Aynı şekilde, Çin'e yönelik ihracatımızda istikrarlı artışı sürdürüyoruz. Birçok sektörün gözü kulağı da Çin pazarında olacak. Biz de bu gelişmeden pay almak için Çin'e ayrı bir önem atfediyoruz. Çin'e olan ihracatımız 2019 yılının Haziran ayına göre yüzde 150 artış gösterdi. İnşallah bugünkü organizasyonlarımızdan sonra bu artışımız katlanarak devam edecektir“ dedi.

Açılış toplantısını https://www.youtube.com/watch?v=F6JB5ukYSDY  linki üzerinden izleyebilirsiniz.
 
 • 20 Temmuz 00:00
 • İstanbul

TRENDYOL İLE İŞİNİ BÜYÜT KOBİ DESTEK PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TRENDYOL işbirliğinde daha çok sayıda KOBİ’nin e-ticarete başlamasını sağlamak adına hazırlanan  “TRENDYOL İLE İŞİNİ BÜYÜT, KOBİ Destek Programı na OMSİAD Üyeleri de yapılan görüşmeler sonucunda dahil edilmiştir.
TRENDYOL internet sitesi üzerinden ürünlerinizi milyonlarca müşteriye ulaştırmanızı sağlayacak destek programı kapsamında;
 • Satışa başladıktan sonraki ilk bir ay boyunca, brüt 30.000 TL’ye kadar yaptığınız satışlardan komisyon alınmayacak,
 • Tüm ürün gruplarında 4 Ağustos’a kadar yapılan tüm satışlarda ödeme vadesi 14 gün olacak,
 • Trendyol üzerinden satış arttırmanın püf noktalarının anlatılacağı ücretsiz eğitimler verilecektir,
Destekten faydalanmak isteyen Üyelerimizin 08 - 24 Temmuz 2020 tarihleri arasında www.trendyol.com/saticiformu adresinde yer alan formu doldurması ve formdaki referans numarası bölümüne 00-00-081 yazarak başvuru yapmaları gerekmektedir.
Destek programıyla ilgili bilgilere www.tobb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 
 • 27 Ocak 00:00
 • İstanbul

CNR İMOB – 16. ULUSLARARASI İSTANBUL MOBİLYA FUARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

CNR İMOB 16. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı 21-26 Ocak 2020 tarihleri arasında  CNR EXPO Fuar Merkezinde toplam 13 salonda dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcilerini ağırladı. 750’nin üzerinde firmanın birbirinden özel ürünlerinin sergilendiği fuar, 6 gün içerisinde 132 ülkeden 44.865’i yabancı olmak üzere toplam 148.718 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. 30 ülkeden 1.000 kişilik alım heyetinin katıldığı fuarda, ikili görüşmeler dâhil yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşıldı.

CNR Holding, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) işbirliği ve KOSGEB desteği ile düzenlenen 16. CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarında bu yıl yerli ve yabancı 750’nin üzerinde firmanın yeni sezon ürünleri tanıtıldı. Üyelerimiz ile  3. Hol özel ofis bölümünde yerli ve yabancı ziyaretçilerimizi ağırladığımız fuarda 6 gün içerisinde 132 ülkeden 44.865’i yabancı olmak üzere toplam 148.718 sektör profesyoneline ulaşmayı başardı. 

Fuar kapsamında yapılan B2B görüşmelerinde  30 ülkeden 1000 kişilik alım heyeti ağırlandı ve  B2B iş görüşmeleri dâhil, yaklaşık 2 milyar dolarlık üzerinde bir ticaret hacmi yakalandı.

17. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarında görüşmek üzere…

 


 • 02 Ocak 00:00
 • İstanbul

MOBİLYA'DA KDV ORANI YÜZDE 8 ' E DÜŞÜRÜLDÜ.

02 Ocak 2020 tarihli ekli Resmi Gazete Mükerrer Sayısı’nda  yayımlanan “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 1994 sayılı   Karar” ile mobilyadaki KDV oranı % 18'den %  8'e düşürülmüştür.
 

 • 18 Kasım 00:00
 • İstanbul

DESIGN WEEK TURKEY 2019 TASARIM HAFTASI VE ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla tasarım kültürünü geliştirmek, tasarımın gücü konusunda farkındalık sağlamak, Türk tasarımcıları dünyaya tanıtmak ve tasarımın endüstriye kattığı değeri artırmak amacıyla düzenlediği Design Week Turkey, 14-17 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.
“Tasarım Ötesi” ana temasını taşıyan etkinlik kapsamında 100'den fazla konuşmacı ve 150'nin üzerinde tasarımcı, 34 panel ve konferans ile 53 sergi ve atölye çalışmalarında sanayici, akademisyen ve öğrencilerle buluştu.
Organizasyon kapsamında Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri de sahiplerini buldu. Yerli ve yabancı tasarımcılardan oluşan seçici kurul, başvuru yapan 286 tasarımı değerlendirdi.13 kategoride, 8'i üstün, 36'sı iyi ve 18'i kavramsal ödül olmak üzere toplam 62 ödül dağıtıldı.
"Üstün Tasarım Ödülleri" kategorisinde üye firmalarımız Bürotime(Tosunoğulları), Orfis(Orçelik) ve Zivella tasarımları ile ödül almaya hak kazandı.
Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar PEKCAN, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. İsmail GÜLLE ve İstanbul Valisi Sn. Ali YERLİKAYA eşliğinde kazanan tasarımların sahiplerine ödülleri takdim edildi.

 


 
 • 25 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Üyemiz TURGUTLAR (BİANOS)' u ziyaret etti. Ziyarette Sn. Sefa TURGUT ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verildi.


 
 • 25 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Üyemiz OVALI (BÜROBİG)' yı ziyaret etti. Ziyarette Sn. Selahattin OVALI ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verildi.
 
 
 • 25 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Üyemiz PETEKSAN'ı ziyaret etti. Ziyarette Sn. Samet DEMİREL ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan konuşuldu ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verildi.

 

 • 25 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Üyemiz CCT(SEBAD) OFİS'i  ziyaret etti. Ziyarette Sn. Cem TOKMAK ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan konuşuldu ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verildi.

 

 • 23 Eylül 00:00
 • İstanbul

WORKSPACE, INDEX VE HOTEL SHOW 2019 DUBAİ'DE YERİMİZİ ALDIK.

17 - 19 Eylül 2019 tarihlerinde Dubai'de düzenlenen Index 2019, The Hotel Show 2019 ve Workspace 2019 Fuarında Sektörümüzü ve Üyelerimizi tanıtmak için yerimizi aldık.

Workspace Bölümünde 5 HotelShow Bölümünde ise 1 üye firmamız katılımcı olduğu fuarda genel anlamda Körfez Bölgesinden; Umman, Katar, Bahreyn, BAE, Suudi Arabistan, Avrupa’dan;Hollanda , İtalya, Almanya, ayrıca Kanada, Hindistan gibi ülkelerden ziyaretçisi bol bir fuar gerçekleşti. Özellikle bölgenin en bilinen ve önemli fuarı olarak Dubai Index, Workspace 2019’da projeleri için ziyarette bulunan firmalar çoğunlukta idi. 
Oldukça yoğun geçen fuarda OMSİAD olarak üye firmalarımızın ve sektörümüzün tanımınıtı gerçekleştirdik.

  
 • 13 Haziran 00:00
 • İstanbul

İSTANBUL İHRACATÇI BİRLİKLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği "Mobilya ve Kağıt-Karton Sektörü 2019-2020 İhracat Stratejik Belgesinin oluşturulması ve İhracata Yönelik Hedef Ülkelerin Belirlenmesi İstişare Toplantısı"  13 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirildi.
 İstanbul İhracatçı Birlikleri Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ toplantıda mobilya sektörünü değerlendirdi.

  • 25 Mayıs 00:00
 • İstanbul

ÜYELERİMİZ İLE BİRLİKTE INTERZUM 2019 FUARINI ZİYARET ETTİK.

OMSİAD, kuruluşunun 20. yılına özel üyelerine 21 – 24 Mayıs 2019 tarihlerinde Almanya/Köln’de düzenlenen Interzum- Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı’na ziyaret programı organize etti.
%30’u Asya Ülkeleri, %50’si Avrupa Birliği Ülkeleri, %14’ü Avrupa’nın diğer ülkeleri, %5’i ise Amerika olmak üzere 368 adet Alman, 1364 uluslararası katılımcının ve yaklaşık 70.000 ziyaretçinin yer aldığı Interzum 2019 Köln Fuarı, mobilya üretim ve iç tasarım konusunda dünyanın önde gelen ve küresel mobilya tedarik endüstrisi için ivme yaratan fuar olma özelliğini 2019 yılında da sağladı. Fuarda En yenilikçi ürünler, son teknolojik gelişmeler ve malzemelerdeki yenilikler, gelecekteki yaşam alanlarının tasarımı için ilham kaynağı olacak ve yarının mobilyalarının yeni standartlar getireceği teknik, dokunsal ve görsel iyileştirmeler sunulmuştu. Fuar bu yıl özellikle tedarikçi endüstrisi için bir ticaret fuarı değil, gelecekte nasıl yaşayacağımıza dair vizyonlar sunan 360 derecelik bir etkinlik olduğunu gösterdi. Küresel pazarın tüm yelpazesini bir arada sunan fuarda endüstriyel tasarımın geleceğine yön verecek olan 198 üniversiteden gelen genç tasarımcılara ve ürünlerine de yer verildi.
 

  
 • 27 Nisan 00:00
 • İstanbul

MEBELEXPO - ÖZBEKİSTAN ULUSLARARASI MOBİLYA FUARINDA YERİMİZİ ALDIK.

24 - 26 Nisan 2019 tarihlerinde Özbekistan Taşkent'de düzenlenen  Uluslararası Mobilya Fuarında Sektörümüzü ve Üyelerimizi tanıtmak için yerimizi aldık.
Oldukça yoğun geçen MEBELEXPO Uluslararası Mobilya Fuarı boyunca Ofis Mobilyaları sektöründen, Üye Firmalarımızdan ve Ürünlerinden ziyaretçilerimize bilgi verdik.

 
 

 
 
 • 25 Mart 00:00
 • İstanbul

MOSFED 3. OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Mobilya Dernekleri Federasyonu’nun (MOSFED) III. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 23 Mart 2019 Cumartesi günü Conrad İstanbul Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi. Yapılan toplantı sonucunda oy çokluğu ile Sn. Ahmet GÜLEÇ yeniden MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız ve MOSFED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Ercan ATA' da delegelere hitap etti. 

 

 


 
 • 28 Ocak 00:00
 • İstanbul

15. ULUSLARARASI İSTANBUL MOBİLYA FUARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

15. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl 22 - 27 Ocak 2019 tarihlerinde, CNR EXPO Fuar merkezinde ziyaretçilerini ağırladı.

150 bin metrekarelik fuar alanının 11 salonunda gerçekleşen fuarda, OMSİAD Üyesi Ofis Mobilyaları Sektörü Firmaları ile 3. Hol Özel Ofis Böümünde ziyaretçilerimizi ağırladık. Organize edilen Husted Buyer programları ile Türkiye’nin en kapsamlı alım heyetleri organizasyonuna ev sahipliği yapılan fuarda ayrıca “Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı” ile yüksek alım gücüne sahip 500’den fazla yabancı firma katılım gösterdi. Ticaret Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında gerçekleştirdiği organizasyonda ise 150 yabancı firma temsilcisi, fuarda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.
 
Fuarın ikinci gününde 3.Holde Üyelerimiz ile yaptığımız kahvaltılı toplantımızda Fuar başarı temennileri paylaşıldı ve gelecek yıllarda yapılacak Fuarlardan beklentiler değerlendirildi. 
Binden fazla firmanın yer aldığı fuarda, 38 bin 816’sı yabancı, toplamda 122 bin 516 ziyaretçi ağırlandı.16.Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı gelecek yıl 21 -26 Ocak 2020'de görüşmek dileği ile...


 
Fuar Fotoğrafları için galerimizi ziyaret edebilirsiniz...
 

 • 11 Ocak 00:00
 • İstanbul

BDDK MOBİLYA ALIMLARINDA KREDİ KARTI TAKSİTLENDİRME SÜRESİNİ 18 AYA ÇIKARDI !!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 12.06.2019 tarihli ve 8385 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin 7nci fıkrası uyarınca, 11.01.2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, elektronik eşya(Video, kamera, ses sistemleri, fiyatı 3.500 Türk Lirasının üzerinde olan televizyon vb.) alımlarında 3 aydan 6 aya, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan televizyon alımlarında 9 aydan 12 aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda 9 aydan 12 aya, vergi ödemelerinde 9 aydan 12 aya, elektrikli eşya (Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli ev aletleri vb.) alımlarında 12 aydan 18 aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının ise 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verilmiştir.
 • 25 Kasım 00:00
 • İstanbul

IIFF HİNDİSTAN ULUSLARARASI MOBİLYA FUARI 2018 DE YERİMİZİ ALDIK

22 - 24 Kasım 2018 tarihlerindeHindistan Mumbai'de düzenlenen Uluslararası Mobilya Fuarında Sektörümüzü ve Üyelerimizi tanıtmak için yerimizi aldık.
Oldukça yoğun geçen IIFF 2018 fuarı boyunca Üye Firmalarımız ve Ürünlerinden ziyaretçilerimize bilgi verdik.

 


 

 
 
 • 29 Ekim 00:00
 • İstanbul

ORGATEC 2018 FUARINDA YERİMİZİ ALDIK.

23 - 27 Ekim 2018 ORGATEC 2018 Fuarında 8nci Hol' de C010A' da Türkiye Ofis Mobilyaları Sektörü ve Üye Firmalarımızın tanıtımları için yerimizi aldık.
Oldukça yoğun geçen fuar boyunca Üye Firmalarımız ve Ürünlerinden ziyaretçilerimize bilgi verdik.
  • 01 Haziran 00:00
 • İstanbul

IIFF HİNDİSTAN ULUSLARARASI MOBİLYA FUARI ÖNCESİ HİNDİSTAN BAŞKONSOLOSU İLE GÖRÜŞMELERDE BULUNULDU.

 

22 - 24 Kasım 2018 tarihlerinde Hindistan'da gerçekleştirilecek olan ve OMSİAD olarak katılımcısı olduğumuz Uluslararası Mobilya Fuarı öncesi, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Bay Purnojyoti Mukherjee ile görüşmelerde bulunuldu.
 • 28 Mayıs 00:00
 • İstanbul

TÜRKİYE MOBİLYA ÜRÜNLERİ MECLİSİ SEKTÖR RAPORU YAYINLANDI.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA'nın Başkanı olduğu Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisi 2017 yılına ait Sektör Raporu yayınlanmıştır.


https://www.tobb.org.tr/Documents/yayinlar/2014/mobilya_sektor_raporu_tr_int.pdf

Linke tıklayarak rapora ulaşabilirsiniz.

 • 25 Mayıs 00:00
 • İstanbul

OMSİAD İFTAR YEMEĞİ ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

OMSİAD İftar Yemeği Organizasyonunu 24 Mayıs 2018 Perşembe günü Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA ve diğer Yönetim Kurulu Üyelerimizin ev sahipliğinde İstanbul’ da gerçekleştirdi.  İftar Yemeğimizde Dernek Üyelerimizin yanı sıra Sektör Firma Temsilcileri ve diğer Kurum ve Kuruluşlardan misafirlerimizde katılmıştır. Başkan Ercan ATA davete katılan misafirlere teşekkür konuşması ile birlikte sektörün son durumu hakkında bilgi vermiştir.

 

 


 • 25 Mayıs 00:00
 • İstanbul

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI 2018-2019 DÖNEMİ HEDEF VE ÖNCELİKLİ ÜLKELERİ

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın 2016-2017 döneminin sona ermesini takiben küresel ekonomideki ve siyasi konjonktürdeki gelişmeleri çerçevesinde 2018-2019 dönemi için Pazara Giriş Komitesi tarafından 15 Hedef Ülke ve 32 Öncelikli Ülke belirlenmiştir. 

2018- 2019 dönemi için belirlenen hedef ve öncelikli ülkeler listesi aşağıda yer almaktadır:
 1. Almanya
 2. Amerika Birleşik Devletleri
 3. Çin Halk Cumhuriyeti
 4. Etiyopya
 5. Güney Kore
 6. Hindistan
 7. Irak
 8. İran
 9. Japonya
 10. Katar
 11. Kenya
 12. Meksika
 13. Romanya
 14. Rusya
 15. Ukrayna
2018-2019 Dönemi Öncelikli Ülkeler (32 Ülke): 
 1. Azerbaycan                                                        
 2. Bangladeş                                                        
 3. Birleşik Arap Emirlikleri                                      
 4. Brezilya
 5. Bulgaristan
 6. Cezayir
 7. Endonezya
 8. Fas
 9. Fildişi Sahili
 10. Fransa
 11. Gana 
 12. G. Afrika C.
 13. Gürcistan
 14. İngiltere
 15. Kanada
 16. Kazakistan
 17. Kuveyt
 18. Malezya
 19. Mısır
 20. Nijerya
 21. Özbekistan
 22. Pakistan 
 23. Polonya
 24. Senegal
 25. Singapur
 26. Suudi Arabistan
 27. Şili
 28. Tanzanya
 29. Türkmenistan
 30. Umman
 31. Ürdün
 32. Vietnam
Bu kapsamda, düzenlenen Ticaret Heyeti faaliyetlerinde sektörlerin özelliklerine göre söz konusu ülkeler üzerinde yoğunlaşılmaktadır. 
Ayrıca “2010/6 sayılı Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” çerçevesinde tüm Hedef ve Öncelikli Ülkeler için ilave 10 puan ilave destek sağlanmaktadır.
"2010/6 sayılı Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” çerçevesinde Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM)’nin İşbirliği Kuruluşlarının Tebliğin 17/B maddesi kapsamındaki faaliyetleri Hedef ve Öncelikli ülkelere yönelik olması durumunda destek oranı 15 baz puan artırılmaktadır.
2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında hedef ve öncelikli ülkelere yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Programlarına 10 puan ilave destek sağlanmaktadır.
Konular ile daha detaylı bilgileri Ekonomi Bakanlığı www.ekonomi.gov.tr adresli web sayfasından ulaşabilirsiniz.
 
 • 24 Mayıs 00:00
 • İstanbul

SEKTÖRÜMÜZÜN DUAYENİ SAYIN ARON HABİB'İ ZİYARET ETTİK.

Sektörümüzün duayeni ve çok sevgili büyüğümüz  Aron HABİB' i (Ürosan Mobilya) ziyaret ederek, Derneğimiz Onursal Üyeliği Unvanını ve 1999 senesinden itibaren etkinliklerimizde yer aldığı anları yaşatacak fotoğraf albümüz ile son olarak MOSFED' in kendisine verdiği Yaşayan Çınarlar Plaketini takdim ettik. 
Adı Derneğimiz ile her daim beraber anılacak Aron HABİB Beyefendiye sevgi ve hürmetlerimiz ile... 
 
 • 14 Mayıs 00:00
 • İstanbul

41. YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


OMSİAD olarak katılımcısı olup Üyelerimizi temsil ettiğimiz, Dünyada 5 büyük yapı fuarından biri olan yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde 8-12 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlendi. Bu yıl fuarı 85.923 kişi ziyaret etti, 11 salon ve açık alanda 17 ülkeden 1.000’e yakın katılımcı firma ağırlandı. 
Fuarın 41. yılına özel olarak hazırlanan İŞ GELİŞTİRME PLATFORMU etkinliklerine ev sahipliği yaparak ‘YAPI SAHNE’ ve ‘YAPI ARENA’ programları ile birlikte ‘YAPI UNPLUGGED’ atölye çalışması ve ‘YAPI MASTERCLASS’ mimari ustalık sınıflarıyla inovasyondan teknolojiye, mimariden tasarıma kadar sektöre dair tüm konuları gündeme taşıdı.  
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 41’inci yılında sosyal sorumluluk projesi kapsamında önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Herkes İçin Mimarlık Derneği iş birliği ile başlatılan proje kapsamında fuarda stand üretimi sonrası kalan atık malzemeler geri dönüştürülerek oturma birimleri üretildi. Üretilen oturma birimleri ve açık derslik üniteleri Uşak Eşme Güllü Köyü İlk ve Ortaokulu’na gönderilerek yeniden kullanıma sunuldu.
Fuara bu sene en çok katılım gösteren ülkeler arasında ise; Polonya, Almanya, İtalya, Rusya, Çin, Tayvan ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor. 

 
 
 • 04 Mayıs 00:00
 • İstanbul

DMO VE OFİS MOBİLYALARI SEKTÖR TOPLANTISI 3 MAYIS 2018 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


3 Mayıs 2018 tarihinde Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Sayın Mücahit CİVRİZ ile “DMO-OFİS MOBİLYALARI SEKTÖRÜ İSTİŞARE TOPLANTISI” nı gerçekleştirdik.
​23 Üye Firmamızdan 30 Temsilcinin katıldığı toplantıda, genel olarak Ofis Mobilya Sektörünün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirmeye alındı. Toplantı sonucunda bir Çalışma Grubu oluşturulmasına ve Firma Temsilcilerinin Grup' da yer almasına karar verildi. • 12 Nisan 00:00
 • İstanbul

TUNA OFİS DE ÇAĞDAŞ SANAT PROJESİNİN İLK SERGİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


Üyemiz Tuna Ofis , Türkiye’de tasarım ve çağdaş sanatın gelişimine destekleyen ve Artnivo.com iş birliğiyle hayata geçirilen “Tuna Ofis’te Çağdaş Sanat” projesinin ilk sergisi “LESS IS A BORE” 12 Nisan’da açıldı. 
Postmodern mimarinin benimsediği şekilde abartan, karikatürize eden, nedensiz ve keyfi biçimler, reklam ışıkları gibi mimari öğeler tarafından yeniden Basako, Mete Ersöz, Neslihan Karaağaç, Özlem Demirel, Seçil Erel ve Şakir Gökçebağ’ın yorumlarıyla Tuna Ofis Altunizade’de ziyaretçilerini ağırladı.
 


 • 12 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD MODEKO İZMİR MOBİLYA FUARINI ZİYARET ETTİ.


MODEKO 29. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı 7 Mart 2018 tarihinde İzmir'de kapılarını ziyaretçilerine açtı. 7-11 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşecek organizasyonun bir çok katılımcı marka ve firması ziyaretçilere, klasik ve modern mobilyalar, eskitme ve modüler mobilyalar, masa, sandalye, kanepe ve koltuklar, bebe ve genç odaları, yatak ve yatak setleri, ofis mobilyaları, mutfak mobilyası, bahçe mobilyaları, ev dekorasyonu ve aksesuarlarını özel konsept ve seçkin tasarımlarından oluşan yeni trendleri sundu. Fuarı Derneğimiz Genel Sekreteri Sayın Yasemen AYDOĞDU ziyaret ederek Fuar Katılımcısı Firmalar ile OMSİAD'ın çalışmalarından ve sektör genel durumundan bilgiler aktardı.
 


 
 • 06 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.


Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Kartes' i ziyaret etti. Ziyarette Sn. Varucan BULGAN ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 • 01 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.


Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Simetri Ofis' i ziyaret etti. Ziyarette Sn. Selçuk AKGÜL ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 • 10 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 10. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 10 ŞUBAT 2018 CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


Derneğimizin 10ncu Olağan Genel Kurul Birinici Toplantısı 03 Şubat 2018 tarihinde yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmiş ve İkinci Toplantımız 10 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 11:00'de Taksim - Elmadağ'daki Dernek Merkezimizde gerçekleştirilmiştir.
Süreleri dolan Yönetim, Denetleme ve Disiplin kurulu Asıl ve Yedek Üyelerinin seçimi gerçekleştirilmiş ve  buna göre  Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu Üyeleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.
 
   
YÖNETİM KURULU
1  ERCAN ATA  BAŞKAN
2  CİHAT ÇAKIR  BAŞKAN VEKİLİ
3  SELAHATTİN İNCE  BAŞKAN YARDIMCISI
4  MURAT ÖZKARDEŞ  SAYMAN ÜYE
5  E. GÜNCE TUNA SANCAR  ÜYE
6  ATİLLA YAKUPOĞLU  ÜYE
7  MEHMET AKİF ÇÖL  ÜYE
8  MUSA UYGUL     ÜYE
9  M. EMİN YILDIRIR  ÜYE


 
DENETLEME KURULU
1  İSMAİL CEHLAN
2  CANAN KARALAR YÜKSEL
3  A. TAHSİN ATA


 
DİSİPLİN KURULU
1  RENAN GÖKYAY  
2  ERTUĞRUL ASLAN  
3  MURAT KARAKAŞ
Kamuoyuna duyurulur.
 
 • 03 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 10. OLAĞAN GENEL KURUL İKİNCİ TOPLANTI DUYURUSU

OMSİAD 10. Olağan Genel Kurul Birinci Toplantımız 03 Şubat 2018 tarihinde yeterli çoğunluk sağlanamadığından ertelenmiş olup, İkinci Toplantımız 10  Şubat 2018 Cumartesi günü saat 11:00’de Dernek Merkez adresi “Cumhuriyet Caddesi Sibel Apartmanı No:63 K:5 Elmadağ Taksim İstanbul” adresinde yapılacaktır.
 
Toplantıya katılımınız için rica ederiz.

 
04.02.2018
 • 25 Ocak 00:00
 • İstanbul

MOSFED 2018 GALA PROGRAMI VE YAŞAYAN ÇINARLAR ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

24 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen MOSFED Fuar Gala Yemeğinde sektörümüzün duayenlerine Yaşayan Çınarlar adlı konseptte hazırlanan anlamlı video eşliğinde plaket takdimi yapıldı. 
Gecede Derneğimizin kıymetlileri Akın GÖKYAY (NURUS), Aron HABİB (ÜROSAN), Doğan KAZANCIOĞLU (KAZANCIOĞLU_TURKOM), Faruk MALHAN (KOLEKSİYON), Metin Atabey ATA (ERSA), Turan TUNA (TUNA OFİS) Şahsen yada temsilcileri ile teşrif ettiler.
Bu güzel ve anlamlı organizasyon için MOSFED yetkilileri ve tüm emeğe geçenlere teşekkür ederiz. • 22 Ocak 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 10. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI DUYURUSU

OMSİAD Tüzüğü’nün “Genel Kurulun Toplanma Zamanı” başlıklı 12. maddesinin “Olağan Toplantı” başlıklı birinci fıkrası, “Genel Kurul en çok 3 yılda bir Yönetim Kurulu çağrısına uygun olarak Şubat Ayı içerisinde olağan olarak toplanır” hükmüne amirdir.
Bu sebeple; Yönetim Kurulumuzun 18.12.2017 tarih ve 2017/12 sayılı Toplantısının 3 No’ lu Kararı ile OMSİAD 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı;

 1. Genel Kurula katılma hakkı bulunan üyelerin yarıdan bir fazlasının çoğunluğu ile 03 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 1100 de Dernek Merkez adresi “Cumhuriyet Caddesi Sibel Apartmanı No:63 K:5 Elmadağ-Taksim İstanbul” da,
 2. Birinci Toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde çoğunluk aranmaksızın 10 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 1100 de Dernek Merkez adresi “Cumhuriyet Caddesi Sibel Apartmanı No:63 K:5 Elmadağ-Taksim İstanbul” da

ekli OMSİAD 10. Olağan Genel Kurul Toplantı Gündem’ini görüşmek üzere yapılacaktır.
Bilgilerinize arz ederiz.

19.01.2018

 

 
 • 25 Aralık 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYELERİ OLARAK BİLGE İŞ VE ODTÜ İŞBİRLİĞİNDE ÜCRETSİZ ONLİNE EĞİTİMLER İLE SERTİFİKA ALMAK MÜMKÜN !

OMSİAD olarak İşbirlikçi Kuruluşlarından olduğumuz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve BİLGEİŞ tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin desteği ile hayata geçirilen “İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi (BİLGE-İŞ)” nin genel amacı bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla, işçi ve işverenlerin yeni teknolojilere uyum yeteneklerini artırması hedefi doğrultusunda ücretsiz erişilebilir ve kullanıcı dostu bir e-öğrenme platform oluşturmaktır. 
Proje kapsamında, Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Gaziantep olarak belirlenen 5 pilot ilde Üniversiteler, Ticaret ve Sanayi Odaları, Sürekli Eğitim Merkezleri, Organize Sanayi Bölgeleri gibi paydaşlarla işbirliği protokolleri imzalanması, pilot illerde yaşayan işçi ve işverenlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, işletmelerin ihtiyacına yönelik 100 çevrim içi ders oluşturulmasına yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Proje, sürdürülebilir hale getirilmek için çevrimiçi dersler paydaşlardan alınan geri bildirimler doğrultusunda sürekli olarak güncellenmekte ve https://bilgeis.net/ web adresi üzerinden kullanıcı bilgileriniz ile üye olarak tamamen ücretsiz olan birçok dersten faydalanabilmektedir. 

 


Web Tasarım, Ofis Uygulamaları, Bulut Teknolojileri, Fotoğraf ve Video, Mikro denetleyiciler, Bilgi Güvenliği, Dijital Pazarlama gibi birçok farklı alandan dersler içeren portalda, seçtiğiniz ders için verilen ödevler ve sınav aşamalarını tamamladıktan sonra sertifikanızı alabilirsiniz.

 
 
 • 21 Aralık 00:00
 • İstanbul

6. ÖZEL SEKTÖR AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ ZİRVESİ

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ankara Congresium ATO'da 20-21 Aralık tarihlerinde 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi gerçekleştirilmekte. Zirve, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde yapılan projelerin sonunda ortaya çıkan yeni teknoloji ve çıktıların kamuoyu ile paylaşılması Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sorunlarının tartışılması, başarılı Ar-Ge Merkezlerine ödül verilmesi ve yeni Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olan firmalara belge takdimi yapılması amacı ile gerçekleştirilmekte.
Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin etkinliğinin ve geleceğinin tartışılacağı; Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde Tasarım Yapma, Geliştirme ve Süreçlerin Yönetimi ve Dijital Dönüşümde Ar-Ge’nin önemi konulu panellerin yer aldığı programların gerçekleştirileceği, son 1 yıl içerisinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Belgesi almaya hak kazanmış firmalara Belge takdim edilecek. Zirveye Yönetim Kurulu Başkanımız Ercan ATA' da katılım gösterecek.
 

 • 21 Aralık 00:00
 • İstanbul

ERSA MOBİLYA 6. ÖZEL SEKTÖR AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ ZİRVESİ'NDE BELGESİNİ ALDI.

ERSA MOBİLYA, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  Ankara Congresium ATO'da 20-21 Aralık tarihlerinde  düzenlenen 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’n de  ERSA MOBİLYA olarak "Ofis Mobilyası" kategorisinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Belgesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk ÖZLÜ'nün elinden aldı.


     

 


       

 

 • 21 Aralık 00:00
 • İstanbul

NURUS 6. ÖZEL SEKTÖR AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ ZİRVESİ'NDE BELGESİNİ ALDI.

NURUS, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  Ankara Congresium ATO'da 20-21 Aralık tarihlerinde  düzenlenen 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’n de NURUS MOBİLYA olarak  Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Belgesini aldı.
 

      
 

 • 10 Aralık 00:00
 • İstanbul

SEKTÖRÜMÜZÜN ÇATI KURULUŞU MOSFED 2. OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ.

Sektörümüzün çatı kuruluşu olan MOSFED, 9 Aralık 2017 Cumartesi günü 2. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan seçim ile Sayın Ahmet GÜLEÇ 2. Dönemde de MOSFED Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenirken, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA' da MOSFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 

 • 01 Kasım 00:00
 • İstanbul

10. DESIGN TURKEY ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASINDA ÜYE FİRMALARIMIZ ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU.

İhracat potansiyeli taşıyan tasarımları ortaya çıkarmak, Türkiye’ de ki tasarımcıları üretici firmalarla buluşturmak amacı ile Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri tarafından son dokuz yıldır düzenlenmekte olan “İhracatçı Birlikleri – Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması” bu yılda Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ n da gerçekleştirildi.
Yarışma kapsamında geleceğimizi tasarlayacak profesyonellere, akademisyenlere ve öğrencilerimize tasarladıkları ürünlerin prototiplerini üreterek her daim destek veren Atagür, Bürotime, Ersa ve İkoor Firmalarımıza desteklerinden dolayı Teşekkür Belgeleri takdim edildi.

         
   
        

       

       
 
 
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKÇİ'nin de katıldığı "Design Turkey 201 Endüstriyel Tasarım Ödülleri"  kapsamında tasarımları ile yarışmaya katılan Üye Firmalarımızdan BÜROTİME, THRONE isimli tasarımları ile , ERSA, ENVELOPE isimli tasarımları ile İyi Tasarım ödülüne layık görülürken, KOLEKSİYON MOBİLYA ise İyi Tasarım ve Üstün Tasarım ödüllerini aldı.

 


 
       
 • 28 Ekim 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYELERİ İLE BULUŞTU.

OMSİAD, 27 Ekim 2017 tarihinde Divan İstanbul Otelde Üyeleri ile ortak değerlerine sahip çıkmak, bir olmak, beraber olmak için bir araya geldi.   
Birliktelik önce, OMSİAD Genel Sekreteri Yasemen AYDOĞDU’ nun toplantı açılışı ve programı okunması ile başladı.
Daha sonra OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan ATA’ nın, toplantıda hazır bulunan Üye Firma Temsilcilerimize hoş geldiniz konuşması ile devam etti.
Başkan, özellikle konuşmasında sektörün birlikte, sektör meslek etiğine uygun davranarak daha başarılı olabileceğinin altını çizdi. Ofis Mobilya Sektörü dış ticaret rakamlarının dünyada ve ülkemizde yaşanan olumsuzluklara rağmen geçen yılın rakamlarına göre % 5 daha büyüdüğünü, tüm mobilya sektörü olarak amacımızın öncelikle Türkiye’nin bir mobilya ülkesi olduğunu kabul etmek, daha sonra da 2023 yılı ihracat hedefi olarak belirlediğimiz 10 milyar dolara erişerek dünyanın 5nci İhracat yapan mobilya ülkesi durumuna gelmesi olduğunu belirtti.
Başkan Ercan ATA, sektörün temsil edilmesi gereken her platformunda yer aldıklarını ve ortak sorunlara çözüm arayışı içerisinde olunduğunu belirtti. ATA, OMSİAD olarak sektörde birlik ve beraberliğe önem verdiklerini bu sebeple sektörün fuar çalışmalarında tüm mobilya sektörü ile birlikte tek bir fuar organizasyonunda bulunulması gerektiğine inandıklarının üzerini çizdi. Başkan konuşmasında Ofis Mobilya Sektörü Temsilcileri olarak birbirimiz ile ilişkide olmamızı, birbirimizin rakibi değil, aynı takımın oyuncuları olduğumuzu unutmamak gerektiğini ve esas amacın Türkiye ekonomisine katma değerli ihracat ile yön vermek olduğunu dile getirdi. Amacımızın tabii ki öncelikle ülke ekonomimizin büyümesine, sonra sektörümüzün gelişmesine ve firmalarımızın marka değerlerinin artmasına yönelik çalışmalarda bulunmak olduğunu ilave etti.
Kendisi sözlerini, OMSİAD’ ın işbirliği kuruluşlarından olduğu ve sektörün mesleki eğitim ihtiyacına çözüm olabilecek araçlardan biri olarak gördüğü Orta Doğu Teknik Üniversitesinin BİLGE-İŞ projesi uzmanı Meltem KOCA’ nın “Bilişim İle Gelişen İş Dünyası” konulu sunumu ile Ortak Sorunlarımıza Yeni Çözüm Önerileri Üretebilmek İçin Bir Araya Gelmek konulu Ortak İdealler Derneği Genel Müdürü Ayşegül GÜRERK’ in sunumunun öneminin altını çizerek bitirdi.
Bilge-İş Proje Uzmanı Meltem KOCA, Firma sahipleri ve çalışanlarının ücret ödemeden kendi iş kollarında sayısal ve sözel yeteneklerini geliştirerek mesleki eğitimlerini destekleyecekleri 100’den fazla dersi internet üzerinden çevrimiçi olarak alabilecekleri ve sonunda sertifika sahibi olabileceklerini belirttiği sunumunu mobilya sektörü üzerinden örnekler ile açıkladı.
OMSİAD Üye İstişare Toplantısının bir diğer önemli interaktif çalışması Ortak İdealler Derneği Genel Müdürü Ayşegül GÜRERK’ in ekibi ile amacı önyargıların kırılması, ezberlerin bozulması, birbirleriyle iletişim kuran, kaynaşan ve ortak  amaçlar için  işbirliği yapan Sektör Temsilcilerinin artması olan, “Ortak Sorunlara Yeni Çözümler Üretmek” adlı interaktif çalışmasını OMSİAD Üyeleri ile gerçekleştirdi. Çalışmanın sonunda bu tür birlikteliklerin daha sık yapılması, herkesin birbirini doğru anlayabilmesi için iletişimde olması, sektörün gelişmesine faydalı olacağı kanaatine varıldı.
Toplantının ardından OMSİAD Aile Yemeğine geçildi ve katılımcı Üyeler kendilerini tanıtarak sektör ve OMSİAD’ ı değerlendirdiler. Ayrıca katılımları ile toplantıya değer katan OMSİAD Onursal Üyesi Aron HABİB ve Dernek Kurucu Üyesi ve Eski Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Nuri TUNA söz alarak Üyelere hitap ettiler.  Aile yemeğinde OMSİAD Ailesine yeni katılan ZİVELLA MOBİLYA Firması Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman UZUN’ a Başkan Ercan ATA tarafından plaket takdim edildi.
Toplantı herkesin birbirine güzel temennileri ile sona erdi.
 

 


Üye İstişare Toplantımıza ait tüm görseller için galerimizi ziyaret edebilirsiniz ; 
http://www.omsiad.org.tr/fotogaleri/425/uye-istisare-yemegi---27-ekim-2017.html
 • 30 Eylül 00:00
 • İstanbul

BAŞKANIMIZ SAYIN ERCAN ATA, T.C. BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI GENEL SANAYİ HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI YETKİLİLERİ İLE SEKTÖRÜMÜZÜN DURUMUNU GÖRÜŞTÜ.

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Genel Sanayi Hizmetleri Daire Başkanı Sayın İsmail AKÇA Başkanlığında, Genel Sanayi Hizmetleri Dairesi Sektörler Şubesi Şube Başkanı Sayın Feza HACIŞEVKİ, Genel Sanayi Hizmetleri Sektörler Şubesinden Mühendis Sayın Dursun ÇAM ve Hakan ÇAKIR, OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan ATA’ yı ERSA MOBİLYA Üretim Tesislerinde ziyaret etmişlerdir. Görüşmede Sayın Ercan ATA, sektörümüz hakkında bilgi vermiş, sorun ve çözüm önerilerini Bakanlık yetkililerine aktarmıştır.
 • 27 Eylül 00:00
 • İstanbul

GOOGLE İLE MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DİJİTAL ÇÖZÜMLER ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Google ile Mobilya Sektöründe Dijital Çözümler etkinliği 27 Eylül Çarşamba 2017 tarihinde, Dome İstanbul'da dijital dünyaya bakış, internette tüketici davranışları ve mobilya sektörüne özel Google AdWords çözümlerinin anlatıldığı, “Sürdürülebilir Başarı İçin Mobilya Sektöründe Dijital Dönüşüm” temalı Google Sempeak ve Mosfed iş birliği ile gerçekleştirildi. İkili iiş görüşmelerinin de yapıldığı toplantı yoğun ilgi gördü.

                            • 25 Eylül 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ ZİYARET EDİYOR.

Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat Özkardeş ve Genel Sekreterimiz Sayın Yasemen AYDOĞDU ile sektör temsilcilerini ziyaretlerimiz devam ediyor. MASKO' da Zivella Mobilya firmasından Sayın Abdurrahman UZUN' u ziyaret ettik ve sektör ile ilgili değerli görüşlerini aldık.Zivella Mobilya' yı Derneğimiz çatısı altında görmekten memnun olacağımızı kendilerine ilettik.


 

 • 21 Eylül 00:00
 • İstanbul

ODA VE BORSA SEÇİMLERİ 2018 YILI NİSAN AYINA ERTELENDİ.

Oda ve Borsaların 2017 yılının Ekim ayında başlayıp Kasım ayında tamamlanması gereken organ seçimlerinin ertelenmesi hakkında ki kararın yürürlüğe konulması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 19/09/2017 tarihli yazısı üzerine 5174 sayılı sayılı Kanunun 81'inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca, 21/09/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.
 • 11 Eylül 00:00
 • İstanbul

KDV’DE YÜZDE 10’LUK DÜZ ORAN DÖNEMİNE GEÇİLİYOR.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sayıları 1 milyona ulaşan mükellefte “düz oranlı flate rate” KDV sistemine geçileceğini söyledi. Ağbal, üretim aşamasında KDV ödemelerinin sahte belge trafiğine yol açabildiğini belirterek, mükellefi belgelendirme külfetinden kurtarıp satıştan yüzde 10 KDV isteyeceklerini söyledi.
KDV reformuyla işletmeler için kolaylık getireceklerini belirten Ağbal, İngiltere’de KOBİ’lere başarılı bir şekilde uygulanan “flate rate” olarak adlandırılan, düz oranlı vergi sistemini Türkiye’de uygulayacaklarını söyledi. Ağbal, yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendiren düzenleme uyarınca, yüzde 18 KDV’ye tabi satış yapan mükelleflerden yüzde 10 oranında vergi alacaklarını belirtti. Ağbal, mevcut uygulamada işletmelerin, satışlarından yüzde 18 oranında KDV toplamışsa, alışları dolayısıyla ödedikleri vergileri düştükten sonra kalan KDV’yi Maliye’ye aktardığını vurguladı. Ağbal, bunun yerine getirecekleri sistemi şöyle anlattı:
“Normalde yüzde 18 KDV toplayan mükellefe, ‘Bize yüzde 10’unu ver, tek tek faturalarla biz de uğraşmayalım, sen de uğraşma. Hasılatının yüzde 10’unu KDV olarak öde’ diyeceğiz. Mükellef faturalarını gene toplayacak. Özellikle KOBİ’lerde bu uygulama, sistemi basitleştiriyor. İşletmeler bazı giderleri faturalaştıramıyorlar. O zaman yüksek KDV ile karşılaşmamak için başka yollara yöneliyorlar. Bu düzenlemeyle Maliye açısından denetim ihtiyacı azalacak. Açık söylemek gerekirse zaman zaman sahte belge trafiğini doğuran önemli faktörlerden biri budur. İşletmeler belgeleyemedikleri harcamaları belgelemek için sahte veya muhteviyatı yanıltıcı belge kullanabiliyor.”
Ağbal, yasayla bakanlık olarak genel yetki alacaklarını, hasılatı belli tutarın altındaki işletmeler için bu düzenlemeyi getireceklerini söyledi. Ağbal, ulaştırma sektörü gibi özellikle hasılatı kayıtlı sektörlerde başlayacaklarını belirtti. Bu uygulamanın mükellefin tercihine bırakılacağını vurgulayan Ağbal, isteyen mükellefin eski sistemle devam edebileceğini ifade etti.
Yapılacak düzenlemeyle yatırım, üretim ve ihracat üzerinde KDV’nin yük olmaktan çıkarılacağını kaydeden Ağbal, devreden KDV uygulamasına son vereceklerini belirtti. Mevcut uygulamada yatırım veya üretim aşamasında 100 TL KDV ödeyen mükelleflerin, yaptıkları satışlarda topladıkları KDV’yi bu rakamdan indirdiklerini anlatan Ağbal, indirilemeyen vergi dolayısıyla devletin biriken KDV borcunun 140 milyar liraya ulaştığını anlattı. Ağbal, bunun 30 milyarının belediyeler ve diğer kamu kurumlarına ait olduğunu, işletmelerin indirilemeyen KDV alacağının ise 70-80 milyar lira dolayında bulunduğunu söyledi.
Ağbal, yeni sistemde, indirilemeyen KDV’nin belli periyotlarla nakit olarak iade edileceğini ifade etti. İhracatçı ile yerli üretici arasındaki KDV farkını da ortadan kaldıracaklarını, İthal edilen aynı mal için her aşamada yüzde 8 KDV ödendiğini belirten Ağbal, bu tür mallarda ithalatçıların daha sonra iade alacaklarını söyledi.
 • 28 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Akalın Cubic Office' i ziyaret etti. Ziyaretimizde Sayın Ahmet AKALIN, Sayın Erdem AKALIN ve Sayın Şükrü Yaşar ile sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 

 • 28 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Çalışkan Ofis' i ziyaret etti. Ziyarette Koray ÇALIŞKAN ve Güray ÇALIŞKAN ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 • 28 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Sayın Yasemen AYDOĞDU Lot's Office’ i ziyaret etti. Ziyaretimizde Sayın Yalçın YILMAZ ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 • 28 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Sayın Yasemen AYDOĞDU Mezura Ofis’ i ziyaret etti. Ziyaretimizde Sayın Barış FİDAN ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 • 28 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Genel Sekreterimiz Sayın Yasemen AYDOĞDU Sempre Ofis’ i ziyaret etti. Ziyaretimizde Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verildi.
 • 28 Ağustos 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

Üyelerimizi ziyaretlerimiz devam ediyor. Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Murat ÖZKARDEŞ ve Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU Soffa Ofis' i ziyaret etti. Ziyarette Barış TEKCAN ile sektörün genel durumundan, yapılan çalışmalardan ve OMSİAD' ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.
 • 25 Ağustos 00:00
 • İstanbul

ODA VE BORSA SEÇİMLERİNE KATILIM İÇİN 2 YIL KAYITLI OLMA ŞARTI GETİRİLDİ.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında, 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organları ile Oda ve Borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için değişikliğe gidildi. Buna göre, Oda, Borsa, Birlik organları seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı aranacak. Odalar, borsalar ve TOBB tarafından hazırlanan bütçe hesaplamalarında ticaret sicili müdürlüğü kurulan odalarda, ticaret sicili müdürlüğü personeli için yapılan harcamaların yarısı personel payının hesaplanmasında dikkate alınamayacak.
Türk Ticaret Kanunu'nun ticaret sicili kuruluş ve yönetimine ilişkin maddelerindeki değişikliğe göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından il merkezindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarında faaliyet gösterecek şekilde ticaret sicili müdürlükleri kurulacak. Bakanlık il merkezleri dışındaki odalarda ticaret sicili müdürlüklerinin yanı sıra müdürlüklere bağlı şubeler de kurulabilecek. Ticaret sicili, Bakanlığın gözetim ve denetiminde ticaret sicili müdürlükleri ve şubeleri tarafından tutulacak.
Ticaret sicili, ticaret sicili müdürü tarafından yönetilecek. Ticaret sicili müdürü, yönetmelikte belirlenen nitelikleri haiz kişiler arasından odanın teklifi üzerine veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uyarısına rağmen 30 gün içinde teklif edilmemesi halinde resen Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca atanacak ve aynı usulle görevden alınabilecek. Aynı usulle ticaret sicili müdürlüğünün iş hacmine göre yeteri kadar müdür yardımcısı görevlendirilebilecek.
Ticaret sicili müdürlüklerinde çalışacak personelin tavan ve taban ücreti, her yıl TOBB'un görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenecek. Odalar tarafından Ticaret Sicili Müdürü ve Müdür Yardımcıları ile Ticaret Sicili işlemlerinde görevli personele görevleri dışında başka görev verilemeyecek.

 İlgili Resmi Gazete ekte yer almaktadır.

 • 24 Ağustos 00:00
 • İstanbul

ODUNA DAYALI ORMAN ÜRÜNLERİ ÜZERİNDEKİ AĞAÇLANDIRME VE ORMAN KALKINDIRMA FONU PAYLARI SIFIRLANDI

24.08.2017 Tarih ve 30164 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2017/10648 sayılı Kararname Eki Karar ile;  6831 Sayılı Orman Kanunu’ nun 30ncu  ve 34 ncü satış işlemlerini düzenleyen maddelerde geçen  oduna dayalı orman ürünlerinin satışlarında satış bedeli üzerinden alıcılardan tahsil edilen mülga Ağaçlandırma Fonu ve mülga Orman Köylerini  Kalkındırma Fonu payları ayrı ayrı sıfırlanmıştır.


 • 16 Ağustos 00:00
 • İstanbul

TOBB MOBİLYA ÜRÜNLERİ MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Yönetim Kurulu Başkanımız Ercan ATA’ nın Başkanı olduğu TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclis Toplantısı Orman Ürünleri Meclisi ile birlikte 15.08.2017 tarihinde TOBB İstanbul Hizmet Binasında, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin BİLGİÇ’ in teşrifleri  gerçekleştirildi. Toplantıya kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinden oluşan Meclis Üyeleri katıldı.
Ayrıca OMSİAD Yönetim Kurulunu temsilen Sempre Mobilya Murat ÖZKARDEŞ ile üye firmalarımızdan Tuna Ofis Mobilyaları, Gürkan Ofis, Nurus, Koleksiyon, Ersa, Çöl Büro temsilcileri toplantıda yer aldı.
Gündemi de  ekte yer alan Toplantıda özellikle Orman Ürünleri Meclisi Üyeleri ile hammadde fiyatlarındaki artışların mobilya sanayinde etkisi görüşülerek, orman ürünlerinin üzerinde bulunan fonların kaldırılması ile birlikte bir nebze fiyatlarda iyileştirme yapılabileceği vurgusunda bulunuldu. Hammadde üzerindeki fiyat artışlarına dikkat çekilerek, maliyetlerin arttıkça, ara malı üreten firmalarında yüksek fiyattan mal alıp, pahalı fiyattan ürünlerini piyasaya sürdüklerini dile getirildi.
Toplantıda dosyaları ekte sunulan ve  sektörün Dünya ve Türkiye’deki mevcut durumu, yıllara göre ithalat ve ihracat rakamları ve ülkeler ile karşılaştırmalı raporlar;
 • Orta Anadolu İhracatçılar Birliğinden Ar-Ge Şube Şefi Sevil Salman tarafından ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü ihracat ve ithalat rakamlarını ile, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektöründe ihracat ve ithalatta başta gelen ülkeleri ve aldıkları paylar,
 • Türkiye Mobilya Ürünleri Meclis Danışmanı Doç.Dr.Hamza Çınar’ın sektörün dış ticarette  2017 yılının ilk altı ayında sektörün durumu ile 2016 yılı değerlendirme raporu,
 • İstanbul İhracatçı Birlikleri Danışmanı Haluk Ünaldı’ nın ise dünyada Türkiye Mobilya Sanayinin durumu ve ihracatta yapılması gerekenleri anlatan raporu incelendi.
Özellikle KDV Kanunun yeniden düzenlenmesi çalışmalarında sektörün lehine gelişmeler için görüş ve önerilerin bildirilmesine, Ülkedeki fuar alanı yetersizliğinden doğan sıkıntıların çözümüne ilişkin çalışmalara ve yeni dönemde hazırlık çalışmaları başlatılacak 11nci Kalkınma Planı çalışmalarında katılımcı olunması hakkında düşünceler paylaşıldı.
 • 27 Temmuz 00:00
 • İstanbul

Y.K. BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, BAŞBAKAN YARDIMCISI SN. RECEP AKDAĞ'I ZİYARET ETTİ.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA, Başbakan Yardımcısı Sayın Recep AKDAĞ'ı , 26 Temmuz 2017 tarihinde  ziyaret ederek iyi niyet temaslarında bulunmuş, sektörümüze dair sorun ve çözüm önerilerini dile getirmiştir.

 

 • 20 Temmuz 00:00
 • İstanbul

Y.K. BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI İ SN. MUHTEREM İNCE'Yİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Muhterem İNCE'yi, 19 Temmuz 2017 tarihinde makamında ziyaret ederek iyi niyet temaslarında bulunmuş, sektörümüze dair sorun ve çözüm önerilerini dile getirmiştir.

 • 03 Temmuz 00:00
 • İstanbul

EMLAK VERGİSİ KANUNU

1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7033 Sayılı Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 4 üncü maddesinin (m) fıkrasına parantez içi ibareden sonra gelmek üzere “ile organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar” ibaresi eklenmiş ve aynı kanunun 11 inci maddesi ile 1319 sayılı kanunun 5 inci maddesinin (f) fıkrası yürürlükten kaldırılmış olup yapılan düzenleme ile organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalara daimi emlak vergisi muafiyeti sağlanmıştır.
 • 03 Temmuz 00:00
 • İstanbul

BELEDİYE GELİRLERİ KANUNU

1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7033 Sayılı Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 1 inci maddesiyle 2/1/1924 tarihli ve 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun yürürlükten kaldırıldığından aynı kanunun 12 inci maddesi ile 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 58 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Hafta tatili ve ulusal” ibaresi “Ulusal” şeklinde değiştirilmiş olup yapılan düzenleme ile 2464 sayılı Kanunun 58 inci maddesi, “Ulusal bayram günlerinde çalışmaları belediyelerce izne bağlı iş yerlerine ruhsat verilmesi, Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcına Tabidir.” Olarak düzenlenmiştir.
 • 03 Temmuz 00:00
 • İstanbul

DAMGA VE HARÇLAR KANUNU

Organize Sanayi Bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde bulunan arsaların tahsisine ilişkin olarak düzenlenen sözleşme ve taahhütnamelere damga vergisi istisnası sağlanmasına ve söz konusu bölgelerde yer alan gayrimenkullerin ifraz veya taksim veya birleştirme işlemleri, arsaların tahsisi nedeniyle şerhi gerektiren işlemleri ile bu arsa ve üzerine inşa edilen binaların tahsis edilene devir ve tescili işlemleri ve cins değişikliği işlemlerine harç istisnası sağlanmasına ilişkin hükümler içeren 01 Temmuz 2017 tarihli ve 7033 sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 1 Temmuz 2017 tarih ve 30111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, Kanunun 7 ve 8 inci maddeleri yayım tarihi itibarı ile ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

 • 03 Temmuz 00:00
 • İstanbul

HAFTA TATİLİ HAKKINDAKİ KANUN HAKINDA

1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetenin 30111 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren 7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ”’un yürürlüğe girmesi ile 02.01.1924 tarih ve 394 sayılı haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılan ve işçilerin haftada 6 günden fazla çalışmasını da yasaklayan “ Hafta Tatili Hakkındaki Kanun “ yürürlükten kaldırılmıştır. Böylece sanayi işletmelerinin her yıl hafta tatili günlerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı alma şartı ortadan kaldırılmıştır.
 • 03 Temmuz 00:00
 • İstanbul

SANAYİ SİCİL BELGESİNE SAHİP İŞLETMELERDE TRT PAYI VE EMLAK VERGİSİ ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ HAKKINDA KANUN

1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetenin 30111 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren 7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ”’un yürürlüğe girmesi ile Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden alınan yüzde 2’lik TRT payı ve emlak vergisi ödeme yükümlülüğü ortadan kaldırılmıştır.
 • 03 Temmuz 00:00
 • İstanbul

TÜZEL KİŞİLİK KAZANAN OSB HAKKINDA KANUN

1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetenin 30111 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren 7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi Ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ”’un yürürlüğe girmesi ile Tüzel kişilik kazanan OSB’lerden, kuruluş tarihinden itibaren 6 ay içinde kamulaştırma işlemlerine başlayıp 2 yıl içinde uzlaşmaya varılamayan tüm parseller için açılan davalar neticesinde bedeli ödemeyen OSB’lerin tüzel kişilikleri, tasfiye süreci başlatılarak resmen terkin edilebilecek.
 • 31 Mayıs 00:00
 • İstanbul

ERSA MOBİLYA OFİS MOBİLYASI KATEGORİSİNDE AR-GE VE TASARIM MERKEZİ BELGESİ ALAN İLK FİRMA OLDU.

Mobilya sektöründe 60 yılı bulan uzmanlık ve deneyimiyle Türkiye’nin en köklü firmalarından biri konumdaki ERSA Mobilya, "Ofis Mobilyası" kategorisinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi belgesi almaya hak kazanan ilk firma oldu. Kurulduğu günden bugüne sektöre katma değeri yüksek yenilikler sunmayı hedefleyen ve uluslararası düzeyde gelişmeyi misyon edinen Ersa’nın, İstanbul Altunizade binasında yer alan Tasarım Merkezi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edildi. Geçtiğimiz Mart ayında Ankara üretim tesisi bünyesindeki Ar-Ge Merkezi için Bakanlık sertifikasını alan Ersa, kendi kategorisinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi’ne sahip ilk firma olarak sektöre öncü katkılar sağlamaya devam edecek.

 • 28 Mayıs 00:00
 • İstanbul

YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL 2017

  
 

Türk yapı sektörünün en önemli fuarlarından olan 40. YAPI FUARI - TURKEYBUILD İSTANBUL, her yıl olduğu gibi bu yılda Tüyap Fuar Merkezi'nde 23 - 27 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Üyelerimizi tanıtmak adına OMSİAD'ın da katılımcı olarak yer alacağı yapı fuarı, yapı sektörünün bütün bileşenlerini bir araya getiren en büyük ve en önemli "Yapı Fuarı" olma özelliğine sahip. Düzenlendiği ilk yıldan günümüze kadar geçen sürede sektör profesyonellerinin verdikleri destek ve katkıyla her yıl büyüyerek katılımcı ve ziyaretçi sayısını arttırmayı başaran fuarın bu yıl ki Konul Ülke Projesi' n de yer alan konuk ülke ise Kuzey Afrika. “İkili İş Görüşmeleri” düzenlenilecek olan fuarda, sektör profesyonellerinin, yeni iş ve işbirliği fırsatları için, Kuzey Afrika’dan gelecek kamu ve özel üst düzey karar vericiler ve alım heyetleriyle bir araya gelmeleri sağlanacak.
 

 • 17 Mayıs 00:00
 • İstanbul

Y.K. BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, CUMHURBAŞKANI GENEL SEKRETERİ SN. FAHRİ KASIRGA'YI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Sayın Fahri KASIRGA' yı, 16 Mayıs 2017 tarihinde makamında ziyaret ederek iyi niyet temaslarında bulunmuş, sektörümüze dair sorun ve çözüm önerilerini dile getirmiştir.
 • 11 Mayıs 00:00
 • İstanbul

İSTANBUL İHRACATÇILAR BİRLİĞİNİN DÜZENLEDİĞİ EN BAŞARILI İHRACATÇI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.

İstanbul İhracatçılar Birliğinin her yıl düzenlediği "En başarılı İhracatçılar" ödülleri, bu yıl 10 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Büyük Kulüp’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Geleneksel hale gelen ödül törenine çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı. 

 • 16 Nisan 00:00
 • İstanbul

MİMARİ TASARIM ZİRVESİ HALİÇ KONGRE MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Mimari Etkinlik Merkezi tarafından düzenlenen ve OMSİAD’ ın destekçi kuruluş olarak destek verdiği Mimari ve Tasarım Zirvesi, 14 – 15 Nisan 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Mimari ve Tasarım Zirvesi, heyecan verici iç mekan tasarımlarıyla bilinen Maurizio Favetta, Red Dot Design Award 2016’da Best of The Best ödülüne layık görülen tasarımcı Gomez Paz, mobilya tasarımı alanında And ve Adaptation gibi önemli işlere imza atan Fabio Novembre ve ses sisteminden ‘kendin yap’ akımına her alanda yenilikçi işler çıkaran Nicola Golfari gibi bir çok değerli ismi ağırladı. Üye Firmalarımız BÜROSİT, CARİS ve MOD TASARIM’ da zirvede tasarımlarını sergilediler.


 

 • 11 Nisan 00:00
 • İstanbul

MİMARİ VE TASARIM ZİRVESİ 14-15 NİSAN'DA HALİÇ KONGRE MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

Mimari Etkinlik Merkezi tarafından düzenlenecek Mimari ve Tasarım Zirvesi, 14 – 15 Nisan 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Mimari ve Tasarım Zirvesi, heyecan verici iç mekan tasarımlarıyla bilinen Maurizio Favetta, Red Dot Design Award 2016’da Best of The Best ödülüne layık görülen tasarımcı Gomez Paz, mobilya tasarımı alanında And ve Adaptation gibi önemli işlere imza atan Fabio Novembre ve ses sisteminden ‘kendin yap’ akımına her alanda yenilikçi işler çıkaran Nicola Golfari gibi isimleri ağırlayacak. 
 • 07 Nisan 00:00
 • İstanbul

ÜYEMİZ NURUS MOBİLYA AR-GE MERKEZİ KURDU.

Üyemiz Nurus Mobilya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda ve AR-GE Kanunu kapsamında AR-GE Merkezi unvanını ve belgesini almaya hak kazandı. Nurus olarak Türkiye’de yapılacak olan araştırma-geliştirme faaliyetlerine katkı sağlayacak, inovasyonu arttıracak ve sanayinin ileriye götürülmesine yardımcı olacak olan AR-GE merkezleri arasında olan Nurus Mobilya' yı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
 
 • 31 Mart 00:00
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, İMOB ANKARA MOBİLYA FUARINDA Kİ KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

                          
Bu yıl 2. si düzenlenen CNR İMOB 2017 Ankara Mobilya Fuarı 30 Mart tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA fuar açılışında şunları söyledi; CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık A.Ş. ve Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından bu yıl 2ncisi organize edilen Ankara Mobilya Fuarı’na hoş geldiniz.
ATO Congresium’da 20.000 m2 alanda Türkiye’nin önde gelen mobilya firmalarını bir araya getiren fuarımızın Türkiye ve Ankara mobilyasını dünyaya tanıtacağına inanıyoruz.
Daha önceki yıllarda Ortadoğu’nun mobilya üretim cenneti olan Ankara Mobilyasının şu an bulunduğu 4ncü sıradan yukarı sıralara çıkmasında CNRIMOB Ankara Mobilya Fuarı gibi organizasyonların itici güç olacağına inanmaktayım.  
Bu Fuar sadece Ankara Sitelerde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli mobilya üreticisi firmalarımızın dışında Büyük Ölçekli Firmalarımızın da katılımı ve diğer şehirlerimizden katılan sektör temsilcisi firmalarımızın ürün çeşitliliği ile Ülkemizin mobilya tasarım trendlerinin takip edildiği ideal bir fuar olacağı inancındayız.
Türk mobilya sektörünün son 15 yılda büyük başarılara imza atmış olması bize sektörümüzün geleceği ile ilgili heyecan vermektedir. Bu sebeple hedeflerimizi 2023 yılı için dünyada ilk 5 mobilya ihracatçısı ülke arasında yer almak olarak büyüttük. Uluslararası raporlara göre, dünya mobilya ticaretinde, yani ihracat sıralamasında, 23. sıradan 12. sıraya yükseldik. Üretimde ise dünya 13'üncüsü olmayı başarmış bir sektörüz. Her yıl bu gelişimi devam ettiriyoruz. Çok kısa zamanda dünyada ilk 5 mobilya ülkesinden birisi olacağız. Sektörün dünyadaki gelişimini iyi takip eden girişimci mobilya firmalarımız ve AR_GE ve  tasarıma yaptığımız yatırımlar ile de dünya ile rekabet edebilen bir sektöre sahibiz.
Mobilya sektörünü daha da büyütmek için hedeflerimizden birisi de Türkiye'nin bir mobilya ülkesi olduğu imajını vermektir. Diğer önemli bir hedef ise Türkiye'nin aslında firmalarının kalitesini, teknolojisini, yeniliklerini, tasarımda ne kadar büyüdüklerini ve bütün potansiyelini dünyaya tanıtmaktır.
2023 hedefimiz; dünyada ilk 5 mobilya ihracatçıları arasında yer almaktır. Dünyanın en büyük ihracatçısı Çin, arkasından İtalya ve Almanya ikinci ve üçüncülüğü paylaşmakta, ardından sırasıyla Polonya, Vietnam ve ABD gelmektedir. Biz şu anda  Vietnam ve ABD'ye çok yakın ihracat rakamlarına sahip olmakla beraber, ilk 5 ülke arasına girecek altyapıya sahibiz. Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD başta olmak üzere büyük ülkelere, hatta ihracatçımız olan Japonya'ya, Güney Kore'ye mal satmaya başladık. Bu örnekte yer aşan ülkeler gibi benzer pazarlara daha fazla mal satarak Türk mobilyasını daha geniş pazarlara tanıtmamız lazım ve daha fazla katma değerli ürün satmamız lazım.
Mobilya sektörü  Türkiye için çok önemli, katma değeri yüksek bir sektördür. Sektör olarak her türlü mobilyayı üretebiliyoruz.  Türkiye bir mobilya ülkesi, adeta Türkiye Avrupa 'nın bir mobilya fabrikası gibi. Hedefimiz ilk 5 arasında yer almak ile birlikte bundan sonraki hedefimiz de tasarıma, kalite ve teknolojiye daha fazla önem vererek daha katma değerli mobilya ihracatı yapmaktır.
Dünya çapında yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen sektörel anlamda ülke olarak ihracatımız artmaktadır. Türkiye olarak 2023 hedefimiz olan 500 milyar dolarlık ihracat ile dünya ticaretinde en az yüzde 1,5 pay alacağız.
İşte bu sebepler ile bugün açılışını yaptığımız Fuarımızın sektörümüze ve ülkemiz ekonomisine hayırlı olmasını temenni eder, tüm firmalarımıza hayırlı ve karlı satışlar dilerim.
 
 
 
 
 
 • 22 Mart 00:00
 • İstanbul

DMO VE OFİS MOBİLYALARI SEKTÖR TOPLANTISI 21 MART 2017 TARİHİNDE ANKARA'DA YAPILDI.


21 Mart 2017 tarihinde Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Sayın E. Levent ŞAHİN’in himayelerinde yapılan “Fiyat Artışları” konulu toplantımızda DMO Genel Müdür Yardımcı ve Daire Başkanları da katılmış, ekli “MOBİLYA GRUBU ÜRÜNLERİ FİYATLANDIRMA ÇALIŞMALARI VE KARŞILAŞILAN SORUNLARA İLİŞKİN TEDBİRLER” başlıklı sunumları ile dikkat çekmek istedikleri konular hakkında Üyelerimize bilgi verilmiştir.
Sunumda;
 • Mobilya’nın DMO  satışlarındaki yeri,
 • Mobilya fiyat araştırmalarının 2013 yılından beri maliyet analiz yöntemi ile yapılmakta olup, 2015 yılından itibaren ürün fiyatlandırmalarında, Firma/Dosya Sorumluluğu yerine Ürün Sorumluluğu sistemine geçildiği;
   EK-3 (Firma Teklif Fiyatları)
   EK-4 (Ürünlerin Teknik Özellikleri)
   EK-9(Firma Ürün Maliyetleri)
   Önceki Dönem Ofis Alış Fiyatı,
   Muadil Ürün Fiyatı,
   Piyasa Satış / Fatura Fiyatı,
   İnternette Bulunan Fiyatlar,
   Piyasadan Alınan Fiyat Teklifleri,
   Maliyet Analiz Sonucu Oluşan Fiyatlar
   Fiyat belirlemlerinde temel alınan değerler,
   Mart ayı içerisinde yapılaması planlanan fiyat güncellemesi;
 
Mobilya sektöründe Mart ayı hammadde fiyatlarının güncelleme ayı olup, Ofisçe son bir yıl içerisindeki hammadde fiyatlarındaki artış oranları fiyatlara yansıtılmaktadır.
2017 Mart ayı itibariyle yıllık hammadde fiyatlarına yönelik olarak yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.
Hammadde fiyatlarındaki değişim oranları ile yıllık Yİ-ÜFE oranları dikkate alınarak 2017 yılı için fiyat güncellemesi yapılacaktır.
Ayrıca bundan sonraki süreçte aylık SEKTÖREL Yİ-ÜFE oranlarının da belli dönemler halinde fiyatlara yansıtılmasına yönelik çalışma başlatılmıştır.
 • Sektörde Var Olan Bir Takım Sorunlara Yönelik Olarak Devam Eden Çalışmalar
 
1-Fiyat  araştırmasına  yönelik  olarak yazılı usul ve esasların belirlenmesi çalışması başlatılmıştır. Bu usul ve esaslar çerçevesinde;       
a) Teklif edilen ürünlerin (aksesuarlar dahil), firma internet sitesinde ve/veya basılı ürün/fiyat broşürlerinde yer alan ürün marka modelleri, tanımları ve orijinal ürün kodlarının, Ek-4 ve Ek-3’lerde aynen yer alması,
b) Firmanın piyasa satış faturalarında belirtilen bedeller fiyat araştırmasında ana unsur olarak dikkate alınması, ancak ibraz edilen faturalar ile ürünün fiyatının belirlenememesi durumunda maliyet analiz yöntemine devam edilmesi,
    öngörülmektedir.
2- Katalog sözleşmelerinde mal fazlasına yönelik olarak yer alan müeyyide ağırlaştırılarak bu durumun tespiti halinde sözleşmenin doğrudan feshi getirilmiştir.
Mal fazlası verilmesini önlemeye yönelik olarak;
a) Yoğun denetim çalışmaları yapılacaktır.
b) Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde gerekli tedbirler alınacaktır.
c) Mal fazlası verildiğine yönelik yoğun şikayet alınan sektörlerin katalog sisteminde doğrudan sipariş tutarları düşürülerek, alımlar Belli İstekliler Arasında İhale yöntemi ile yapılacaktır.
3- Risturn bedellerinin firmaların toplam ciroları içerisinde DMO oranı dikkate alınarak hesaplanacaktır.
4- Katalog üzerinden yapılacak satışlarda Kapasite Raporlarında belirtilen üretim miktarlarının dikkate alınacaktır.
hususları yer almıştır.
Toplantıya katılan firmalarımız da sunumda geçen konular ile ilgili düşüncelerini paylaşmış özellikle mal fazlası konusunda alınacak bu önlemlerden duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.
Firmaların Kapasite Raporlarının muhakkak talep edilecek olması yapılan incelemeler sonucu Fason Üretimin önüne geçilmeye çalışılacağı, aylık  üretici fiyat endeksi ve döviz endeksli artışların 3 aylık dönemler halinde fiyatlara yansıtılmasına yönelik çalışma başlatıldığı bilgileri firmalarımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. • 15 Mart 00:00
 • İstanbul

ÜYEMİZ ERSA MOBİLYA ÜRETİM TESİSLERİNDE AR-GE MERKEZİ KURDU.

Üyemiz Ersa Mobilya, ASO I. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üretim tesislerinde Ar-Ge merkezini kurdu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak tescil edilen Ar-Ge Merkezinde katma değeri yüksek ürünlere odaklanılacak. 60 bin m2’lik alanda kurulan ve ilk etapta 20 kişinin görev aldığı merkezde, Ersa’nın sürdürülebilirlik politikasına uygun teknolojik ve çevreci mobilyalar geliştirilecek.
Yeni üretim tekniklerinden yararlanarak optimum düzeyde hammadde kullanan Ersa, hem üretici hem de kullanıcı tarafında üretimden montaja kadar tüm aşamalarda sağlanan kazancı, Ar-Ge merkeziyle bir adım öteye taşıyacak. Üretimden çıkan atıkların en aza indirilmesi ve yeniden üretime kazandırılması gibi çevreci uygulamalara da yoğunlaşacak Ersa Mobilya' yı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
 • 06 Mart 00:00
 • İstanbul

I'M DESIGN ETKİNLİĞİ BURSA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA - İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından bu yıl 3.'sü organize edilen “I’m Design” etkinliği Merinos AKKM’de düzenlenen gala ile gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA'nın da konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe Bursa Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran başta olmak üzere İnegöl’ün mobilya sanayicileri, iş dünyasının önemli temsilcileri ile birlikte Anadolu Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İTÜ, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, ODTÜ, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi gibi okullardan 400’e yakın öğrenci katıldı.
28 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında İnegöl’de Milano Domus Akademi ve Özyeğin Üniversitesi koordinasyonunda yapılan workshop çalışmalarının sonunda gerçekleşen etkinlik yoğun ilgi gördü. Toplantının açılış konuşmasını yapan İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, “Biliyorsunuz ki İnegöl, mobilyanın ve tasarımın merkezi. 3 yıldır da “i’m DESIGN” organizasyonuyla İnegöl’de tasarım konuşuluyor. 3 yıl önce başladığımız bu proje sayesinde mobilya sektörü olarak ciddi mesafeler kat ettik. İnegöl olarak, tasarım ve fikir konusunda artık Türkiye’nin mobilya trendlerini belirleyen bir konumdayız” dedi.
Her geçen yıl organizasyona yeni özellikler katarak konuşmacı kalitesini arttırmaya çalıştıklarını ifade eden Uğurdağ, “Bu yıl da iyi bir projeye imza attık. İnegöl’de öğrencilerimiz, 4 gün boyunca hocalar eşliğinde tasarım yaptılar. Bugünde onları sergilediler. Bildiğiniz gibi İnegöl, şu an sektörün tasarım ve fikir liderliğini yapmakta. Ancak bu liderliği taçlandırmak ve sürdürmek için tüm sektörün ve tasarımcıların ilgisini kentimize çekip tasarım fikrinin daha kurumsal tartışılması gerekiyor. Bu kapsamda 3 yıldır düzenlediğimiz bu projemizle, yerli ve yabancı konusunda pek çok uzman tasarımcıyı kentimizde ağırladık, yüzlerce endüstriyel tasarım öğrencisine şehrimizi tanıttık” diye konuştu.
 
 • 25 Şubat 00:00
 • İstanbul

Y.K. BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA KALKINMA BAKANLIĞI İKTİSADİ SEKTÖRLER VE KOORDİNASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISINDA SEKTÖRÜMÜZ İLE ALAKALI GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ İLETTİ.

Kalkınma Bakanlığı İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü' nün "küresel ve ülkemiz ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmelerin mobilya sektörüne kısa ve orta vadede etkileri" başlıklı toplantısında, sektörün tüm paydaşları ve Yönetim Kurulu Başkanımız Ercan ATA ve Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Murat ÖZKARDEŞ görüş ve önerilerini ilettiler.

 • 24 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

7. Kayseri Mobilya Fuarı için Kayseri' de bulunan Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU, Üyemiz Flekssit Ofis Mobilyaları ve Gürkan Mobilya’yı fabrikalarında ziyaret etti.  Flekssit Ofis Mobilyalarından Sayın Yunus KIZILÖZ' e ve Gürkan Mobilyadan Sayın Mehmet İLGÜ' ye ziyaret esnasında vermiş olduğu bilgiler için teşekkür ederiz.

 • 23 Şubat 00:00
 • İstanbul

Y.K BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA TOBB MOBİLYA ÜRÜNLERİ SEKTÖR MECLİSİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan Ata, bugün (22.02.2017) yapılan seçimler ile TOBB Mobilya Ürünleri Sektör Meclisi Başkanı seçilmiştir. Kendisini ve Yönetim Kurulu Üyelerini tebrik eder, bu görevin sektörümüze ve ülkemiz ekonomisine hayırlı olmasını temenni ederiz.


 

 • 07 Şubat 00:00
 • İstanbul

Y.K. BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI SN. VEYSEL EROĞLU'NU ZİYARETİNDEN MOBİLYA ÜRETİCİLERİNİ SEVİNDİRECEK MÜJDELİ HABERLER İLE DÖNDÜ.

Yönetim Kurulu Başkanımız ve aynı zamanda MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Ercan ATA, MÜSİAD Yönetim Kurulu ile birlikte Orman ve Su İşleri Bakanı Sn. Veysel EROĞLU'nu makamında ziyaret ederek mobilya ve ağaç sektörünün sorunlarını ilettiler.


 • 03 Şubat 00:00
 • İstanbul

OFİS MOBİLYA SEKTÖRÜNDE BAZI GTIP KODLU ÜRÜNLERİN TESLİMİNDE KDV ORANI YÜZDE 8 ' E DÜŞÜRÜLDÜ.

Resmi Gazetenin bugün (3 Şubat 2017 ) tarih 29968 sayılı nüshasında yer alan 2017/ 9759 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 5. Maddesi ile ofis mobilya sektörünün 9401.30, 9403.10 ve 9403.30 GTİP altındaki malların teslimlerindeki KDV oranı, Kararın yayımlandığı günden (bugünden) itibaren 31.04.2017 tarihine kadar  (bu tarih dâhil) % 8 olarak belirlenmiştir.

 
                   
 

 • 28 Ocak 00:00
 • İstanbul

13. CNR İMOB ULUSLARARASI İSTANBUL MOBİLYA FUARI' N DA ÜYE FİRMALARIMIZIN GÖRÜŞLERİNİ ALDIK.

13. CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'n da Üye Firmalarımızın standlarını ziyaret ederek fuara dair görüşlerini ve beklentilerini dinledik.


 
 
 

 • 26 Ocak 00:00
 • İstanbul

CNR İMOB FUARI B2B TOPLANTILARINDA FİNLANDİYALI TASARIMCILARIN RÜZGARI ESTİ.

İskandinav tasarımında marka ülke olan Finlandiyadan 13. CNR İMOB B2B Toplantıları için gelen 4 ünlü tasarımcı Mikko Laakkonen, Yuki Abe Mottowasabi, Samuli Naamanka ve Sebastian Jaanson ile öncelikle Üye Firmalarımızın standlarını ziyaret ederek bilgi aldık. Daha sonra Tasarımcılarımızın B2B toplantısına geçildi. Toplantının açılış konuşması Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA tarafından yapıldı.


 

İskandinav Tasarımcıların Sunumları ;
  B2B Toplantısının soru cevap kısmı;

 

Topalantıya dair dökümanlar ekte yer almaktadır.
 

 • 23 Aralık 00:00
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, ASO MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI' NDA SEKTÖR SORUNLARINI DİLE GETİRDİ.

   


ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı ve 53. Yıl Ödül Töreni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla ASO 1. OSB’de 22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA'a katıldığı toplantıda sektör sorunları ve DMO çalışmalarından bilgi arzında bulundu ;

ANKARA SANAYİ ODASI MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI
2016
  SORUN AÇIKLAMA ÇÖZÜM İLGİLİ KURUM / KURULUŞ
7 ORMAN ÜRÜNLERİ SANAYİ / 19 MADENİ EŞYA SANAYİ /
 28 MOBİLYA SANAYİ
MESLEK KOMİTELERİ
KREDİ MALİYETLERİ KOBİ’lerin ağırlık oluşturduğu sektörde finansmana erişim oldukça güçtür. Eximbank kredilerinin bankaların vereceği teminat dışında başka bir yöntem ile sağlanması ve kredi hacminin arttırılması gerekmektedir. Uygun faizli kredi garanti fonları bir çözüm olarak değerlendirilebilirler. Bununla beraber küçük ve orta ölçekli sanayi geliştirme ve destekleme fonu kaynakları arttırılmalıdır. T.C. Ekonomi Bakanlığı
T.C. Maliye Bakanlığı,
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
 
ÜLKELER ARASI İKİLİ SERBEST TİCARET ANLAŞMALAR Hedef ülke pazarlarımızın arttırılması ve İhracat maliyetlerimizin azaltılması.
 
Ülkemizin bazı ülkelerle ikili gümrük anlaşmaları bulunmadığından ihracatçı şirketlerin mobilya ürünleri henüz gümrükte iken pahalıya mal ediliyor. İkili anlaşmalar için imkânlar yaratılmalı ve süreçler hızlandırılmalıdır.  
 
T.C. Ekonomi Bakanlığı
 
 
 
 
KURUMSALLAŞMA Kurumsal yönetim için firmalara eğitimler verilmeli. Sektör dernekleri kurumsal yönetimi yerleştirmek için eğitimler verilmesine öncülük edilmelidir. Kurumsallaşmanın göstergelerinden biri de entelektüel kapasite sağlayacak danışmalarla çalışmaktır. Sektörün danışmanlarla çalışmasını sağlayacak yasal çerçevenin sağlanması ve teşviklerin arttırılması gerekmektedir. T.C. Maliye Bakanlığı,
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
STK
 

KDV ORANLARI KDV oranlarının yüksekliği maliyet artışları ile birlikte tüketicinin alım gücünü etkilemekte ve kayıt dışılığı teşvik etmektedir. Diğer stratejik sektörlerde olduğu gibi mobilya sektöründe de  KDV’nin geçici olarak %8’e  kalıcı olarak da 10-15 bandına inmelidir. Ayrıca navlun desteği uygulaması ile KDV iade sürelerinin kısaltılması gerekmektedir. T.C. Maliye Bakanlığı
 
HAMMADDE VE İTHALAT GÜMRÜK VERGİLERİ Sektörün gelişimi adına
Ar-Ge ve Tasarıma yapılacak yatırımlar hammadde ve ithalat gümrük vergilerinden doğan yüksek maliyet yükleri sebebi ile yapılamamaktadır.
 
Odundan alınan yüzde 8’e yakın vergilerin kaldırılması önem arz
etmektedir. Daha önce tartışılan bu konunun; orman bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılan odunlarda ağaçlandırma fonu; bakanlık fonu; dellaliye ve damga vergisinin kaldırılması büyük
  önem taşımaktadır.
  Ayrıca yerli üretimi teşvik etmek amaçlı mobilya aksesuar
  ürünlerinin ithalatına getirilen %25 ilave gümrük vergisi
  kaldırılmalıdır.
 
T.C. Maliye Bakanlığı,
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 
İTHALATA DAYALI
HAMMADDE
Sektöre ara malı sağlayan mobilya yan sanayiinde başta endüstriyel odun olmak üzere ithalata bağımlılık söz konusudur.
 
 
 3071 sayılı Orman Kanunu güncellenerek ormanların verimli
kullanılması sağlanmalıdır. Özel ormancılık ve endüstriyel
Ormancılık yasası çıkarılmalıdır. Özendirici teşvikler başlatılarak,
odun üretiminde dışa bağımlılık azaltılmalıdır. MDF ve suntaya alternatif çevreye duyarlı kompozit malzeme üretimine yönelik Ar-Ge faaliyetleri teşvik edilmelidir. Panel levha üretimindeki tekelleşme ve fiyatlandırmada yaşanan sıkıntılar giderilmelidir.
 
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 
 
 
TEST LABORATUVARLARI KURULMALI AR-GE ÇALIŞMALARI DESTEKLENMELİ Kapanan (İnegöl) illerdeki ve olmayan (kayseri) illerdeki test laboratuvarlarının açılması Uluslar arası ölçekte test laboratuarları kurulmalı ve sektör için katma değerli ürün demek olan akıllı ve yeşil mobilya üretiminin şartlarından biri yerine getirilmelidir. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 

KAYITDIŞI ÜRETİM
Ar-Ge
Kayıt dışılık oranın %50ye   çıktığı tahmin edilmektedir. Bunun giderilmesi
gerekmektedir.
    Kayıt dışılığın önüne geçilmesi için sektörde garanti belgesi
    fatura vb. denetimlerin sıklıkla yapılması, kapasite kullanımı,
    ölçeksel imalat envanterlerin çıkarılması gerekmektedir.
T.C. Maliye Bakanlığı,
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 
 
KALİFİYE İŞ GÜCÜ Sektörün gelişmesi için ihtiyacı olan kalifiye iş gücünün artırılması. Sektörün ihtiyacı olan kalifiye iş gücünün arttırılması için mobilya meslek liseleri ve mobilya tasarım bölümleri açılmalı, sanayi-üniversite işbirliği derinleştirilmelidir. Sürekli eğitim merkezlerinde mobilyadaki son trendlerin paylaşılması için programlar hazırlanmalıdır. YÖK,
T.C. MİLLİ Eğitim Bakanlığı
 MEB
HAKSIZ REKABET Sektörde Meslek Etiği ve
Şeffaflığın Yaygınlaştırılması
Firmalar kaliteli ürün yapmayı ilke olarak kabul etmeli marka ve ürün taklitlerine dikkat edilmeli, haksız ticaret konusunda
hassasiyet geliştirilmeli. Sektör Meclislerinde meslek etik
beyannamelerinin yayımlanması ve kurumlarca sektöre ait
üretim dış ticaret istihdam vs. verilerinin güncel ve doğru olarak zamanında paylaşılması önem taşımaktadır.
STK

 

 • 17 Aralık 00:00
 • İstanbul

KOBİ’LERDE MESLEK ETİĞİ VE ŞEFFAFLIĞIN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ / TEPAV

OMSİAD olarak Yönetim Kurulumuzun kararı ile; Ofis Mobilya Sektörümüzün en büyük sorumlarımızdan olan  Haksız Rekabet sorununa çözüm olması için  TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı)’ ın KOBİ’lerde Meslek Etiğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ne İşbir olarak proje ortağı olduk.
Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU’ nun katıldığı projenin amacı; Türkiye’de farklı sektörlerde Türk İş Dünyasında meslek etiği gereksinimi konusunda farkındalık yaratmak,  Mesleki Etik Prensiplerini belirlemek ve Sektörel Etik Beyannameleri hazırlayarak her büyük sanayiyi temsil eden "sektörel meclisleri" halinde örgütlenen TOBB’un, Sektör Meclislerinde kabulünü sağlamaktır.
Mayıs 2016 tarihinde başlayan Proje, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından İngiltere Refah Fonu ile finanse edilmiş, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) himayesinde farklı illerde farklı sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen çalıştaylar ve konferanslar ile başlamıştır.
Çalıştaylar’ da farklı sektörlerdeki eksik yaşanan etik prensipler ve örneklemeleri çalışılmış, çıktıları alınmıştır.
Projenin ikinci ayağı ise;  TEPAV' ın İngiltere'deki ortağı olan IBLF Global (STK) ile  İngiltere ve Türkiye Büyükelçilikleri tarafından organize edilen Saha Ziyaretleri olup, bu süreç 11-16 Aralık 2016 tarihleri arasında Londra’da gerçekleştirilmiştir.
Hazırlanan programda ziyaret edilen kurum ve kuruluşlarda “Bütünlük, İtibar, Etik Davranışlar,Denetimler,Soruşturmalar ve Şeffaflık” başlıkları altında Rüşvet, Yolsuzlukla Mücadele, Meslek Etiği  ve  İngiltere-Türkiye İş İlişkileri görüşmeler yapıldı.
 1. Dünya genelinde bağımsız denetim, danışmanlık, kurumsal finansman ve vergi alanlarında hizmet veren Ernst-Young,
 2. İyi şirket uygulamaları ile firmalara etik beyannameler edindiren GoodCooparition firması,
 3. Denizcilik endüstrisinde yolsuzluk uygulamalarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak için sektörler arası çalışmalar yapan Maritime Anti Corruption Network firması (MACN)
 4. Uluslararası işletmelerin ve hükümetlerin rüşvet ve yolsuzluğa karşı güçlenmesini mevzuatlar ile sağlayan EXIGER firması,
 5. Madencilik endüstrisi meslek etiği çalışmalarını sunan International Council on Mining & Metal(ICMM)
 6. Daha iyi iş yapmak için ahlaklı iş yapmak misyonunu yürüten Etik ve Yönetişim örneklemeleri için İş Etiği Enstitüsü (IBE)
 7. İngiletere’de Uluslararası projelerde rüşvet ve yolsuzluklara karşı uygulanan yaptırımlar ve soruşturma örneklemeleri için Londra Polis Merkezi,
 8. Bankacılık sektöründeki etik prensipler için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (Eurepean Bank of Reconstruction and Development)
 9. İngiltere Parlementosu Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu,
 10. İngiliz Yolsuzlukla Mücadele Forumu,
 11. Londra Borsası,
 12. Kraliyet Ticaret Servisi,
 13. İngiltere Dış İşleri Bakanlığı.
İngiltere’de yapılan bu ziyaretlerdeki sunum ve örneklemeler TEPAV’ ın “KOBİ’LERDE MESLEK ETİĞİ VE ŞEFFAFLIĞIN YAYGINLAŞTIRILMASI” projesinde Sektörel Meslek Etiği Beyannameleri hazırlanarak Sektörel Meclislere sunulmasında ışık olacak ve proje sonuçlandırılacaktır. 
Projeye dair döküman ve sunumlar ekte yer almaktadır.
 • 14 Aralık 00:00
 • İstanbul

MOSFED 2. DELEGELER ARASI İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.Mobilya Sektörünün Çatı Kuruluşu” MOSFED tarafından 13 Aralık 2016’da İstanbul Conrad Hotel’de düzenlenen 2. Genel İstişare Toplantısında sektörün yeni gelişen küresel rekabet koşullarında hedeflerine nasıl ulaşacağı tartışıldı. Konuşmacılardan Ekonomist Prof. Dr. Kerem ALKİN, yeni küresel ekonomik tabloyu resmedip Türkiye mobilya sektörü adına gündeme gelecek fırsatları sıralarken,  birçok İtalyan firmasının başarı hikayesinde önemli rol oynayan tasarımcı ve girişimci Rodrigo Rodriquez Türk mobilya sektörünün yeni malzemelere, teknolojilere ve tasarım diline ulaşması gerektiğini belirtti.


Birincisi Şubat ayında düzenlenen ve mobilya sektörünün paydaşlarını bir araya getiren “Mobilya Sektöründe Küresel Rekabet” başlıklı 2’inci MOSFED İstişare Toplantısı MOSFED Başkanı Ahmet GÜLEÇ’in açılış konuşmasıyla başladı. Güleç, Beşiktaş’ta gerçekleştirilen hain saldırıyı kınarken bu saldırıların bir başka amacının Türkiye’nin imajına zarar vermek olduğunu ancak bunun başarılamayacağını söyledi. Türkiye mobilya sektörünün 2002’de iç pazara üretim yapan bir sektörken bugün dünyanın 12’inci ihracatçısına dönüştüğünü belirten Güleç, 1 milyon $’dan fazla üretim yapan firma sayısının 580’e ulaştığını ilave etti. “Mobilya bugün dünyanın başına bela olan işsizliği engelleyen istihdam dostu, stratejik ve milli bir sektördür. Biz MOSFED olarak kurulduğumuz günden beri gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle bu sektörün önemini herkese anlatma çabasındayız” diyerek sözlerini sürdüren Güleç, “bugüne kadarki başarı serüvenimizi daha da büyütmeli ve 2023 hedefimiz olan dünyanın 5 mobilya ülkesinden biri olma hedefimizi gerçekleştirmek için “kurumsallaşmalıyız” vurgusunu yaptı.
Güleç’ten sonra sözü alan Medipol Üniversitesi Öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Kerem ALKİN, sözlerine “dijitalleşen küresel ekonomide; özellikle 3D yazıcılar aracılığıyla mobilya ve tekstil gibi sektörlerin ciddi bir dönüşüm geçireceği” ile başlarken, “büyüme ve küresel ticaretin daraldığını, AB ekonomilerinin durağanlaştığını ve KOBİ’leri ihmal ettiğini, oysa Trump’ın seçilmesinde KOBİ’lere verdiği mesajların etkili olduğunu, ABD’nin enerji başta olmak üzere ihracat yapmaya başladığını ve küresel ekonominin merkezinin Asya’ya kaydığını” belirtti. Alkin’e göre küresel ekonomi Asya’ya kayarken, Türkiye’nin mega projeleri “Yeni İpek Yolu”nda stratejik bir öneme sahip olacak ve Avrupa’dan Asya’ya mallar 10 gün içerisinde ulaşabilecek. Bu sayede Türkiye mobilyacılarına başta “girilemez” denilen Çin pazarı olmak üzere ihracat açısından büyük fırsatlar doğmuş olacak. Alkin, Asya ile birlikte Sahraaltı Afrika’da da büyük nüfus büyümeleri beklendiğini ve tüm bu gelişmelerin mobilyacılarımız için yeni pazarlar anlamına geleceğini söyledi.
İstişare toplantısının ikinci konuşmacısı olan ve hala Avrupa mobilya sektöründe birçok önemli görevi sürdüren İtalyan tasarımcı ve girişimci Rodrigo Rodriquez ise “Made in Italya” etiketinin  başarı hikayesinden örnekler verdi. Rodriquez, Türk mobilyacılarına yeni malzemelere ve teknolojilere (lazer, nano-teknolojiler ve organik malzemeler) yönelmeleri ancak bunu yaparken yerel dillerini korumaları gerektiğini söyledi. “Girişimciler olarak İtalya’da tasarımcılar ile aynı dili konuşuyoruz” diyen Rodriquez, Endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti teknolojisiyle birlikte yarını yaşadığımızı “artık yarın bugündür” sloganıyla vurguladı. Rodriquez sözlerine “Made in Turkey” başarı hikâyesinin yazılmasında MOSFED ve benzer kurumlara büyük görevler düştüğünü söyleyerek son verdi.
Toplantının istişare bölümünde, mobilya sektörünün temsilcileri Alkin ve Rodriquez’e sorular yöneltirken, İstişare toplantılarının sürmesine karar verildi ve sektör düzeyinde 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesine dair güven tazelendi. 
 • 12 Aralık 00:00
 • İstanbul

İRAN İŞ GEZİSİ DAVETİ

Sektörümüz için hedef pazar ülkelerden olan İran’da 25-28 Aralık 2016 tarihlerinde 6.İran/Tahran -HOFEX Uluslar Arası Ofis Mobilyaları Fuarı yapılacaktır.
OMSİAD olarak; çok güçlü satın alma pazarı olan İran’a yapılacak bir İş Gezisinin sektör firmalarımıza yeni pazar kanallar açacağına ve sektörümüz için fayda sağlayacağına inandığımız için aynı tarihlerde yapılacak olan Fuar’ı ve ofis mobilya sektöründen satın almacılar ile ikili görüşmelerin yapılacağı İran/Tahran İş Gezisi düzenlenmesine karar verilmiştir.
KOSGEB Yurtdışı İş Gezisi Destek Programına başvurusu yapılacak olan ve ekte Taslak Programı bulunan İş Gezisi ücreti kişi başı 1.350 USD olup, ücrete dahil hizmetler aşağıda belirtilmiştir:

 1.  THY ile gidiş-dönüş uçak biletleri,
 2. 3 gece 4 gün çift kişilik odada kişi başı otel konaklama + kahvaltı,
 3. Öğlen ve akşam yemekleri,
 4. Havaalanı ve şehir içi transferler,
 5. Fuar gezisi,
 6. Saha ziyaretleri,
 7. B2B görüşmeleri,
 8. Tercümanlık hizmetleri
 9. İran sanayi odası ziyareti,
 10. Tanıtım, ilan, basılı malzemeler ve ikili iş görüşmeleri için gerekli olan bütün hizmetler              

Oteldeki ekstra oda harcamaları ve diğer ekstra harcamalar hariçtir. 
Başvuru formu ekte yer almaktadır.
 İLETİŞİM : yasemen.aydogdu@omsiad.org.tr

 • 24 Ekim 00:00
 • İstanbul

5. DESİGN TURKEY TASARIM ÖDÜLLERİNDE ÜYE FİRMALARIMIZ ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU.

 
19-23 Ekim 2016 tarihleri arasında, bu sene ilki gerçekleştirilecek olan ‘’Türkiye Tasarım Haftası’’ 'nda  2008 yılından bu yana, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran ve iyi tasarımı ödüllendiren 8. Design Turkey ödülleri kapsamında yarışmaya katılan Üyelerimiz BÜROSİT, BÜROTİME, ERSA , KOLEKSİYON, NURUS ve TUNA Firmalarımızdan, BÜROTİME Note ve Stay isimli ürünleriyle "Ofis Mobilyaları" kategorisinde "En İyi Tasarım" alanında iki ödül, ERSA Mobilya'nın Carnival serisinin Tambour’u  “İyi Tasarım” kategorisinde Neo ise,  "Endüstriyel Tasarım Ödülleri" kapsamında 2 ödül, KOLEKSİYON Mobilya Oblivion ve Calder isimli ürünleriyle "Üstün Tasarım Ödülleri"ne,  Üyemiz NURUS Firması ise Isola isimli ürünleri ile,  "Tasarım Ödülü"nü aldı.
 

                         
 
 • 13 Ekim 00:00
 • İstanbul

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI 12 EKİM 2016 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

12 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü ’nün katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla yürütülen Rekabetçi Sektörler Programının yeni dönem destekleri hakkında bilgi verildi.

Programın 2007 yılında başlayan I. döneminde Türkiye’nin 43 ilinde ortak kullanım atölyeleri kurulmasından, KOBİ’lerin finansal araçlara kolay erişiminin sağlanmasına; turizm altyapısının geliştirilmesinden girişimcilere yeni iş fikirlerini hayata geçirmelerine destek olacak merkezlerin kurulmasına ön ayak olan 44 projeye toplam 565 milyon Avro mali destek verildi.

Programı'nın II. döneminde ise, proje geliştirmek isteyen kurum ve kuruluşlara, atılması gereken adımlar, başvuru koşulları ve proje seçim süreci gibi konularda detaylı bilgi sunulan toplantıda II. Dönem Projelerine aktarılacak olan bütçenin toplam 405 milyon Avro olduğu açıklandı.
 • 12 Ağustos 00:00
 • İstanbul

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SN. ERCAN ATA, BAŞBAKAN YARDIMCISI SN. MEHMET ŞİMŞEK'İ ZİYARET ETTİ.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA, DEİK Körfez Ülke Başkanları ile, 11 Ağustos 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet ŞİMŞEK'i ziyaret etti.

 • 28 Temmuz 00:00
 • İstanbul

MOSFED YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA SEKTÖRÜMÜZDE YAŞANAN SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ.

 Ana gündem maddesi 24-29 Ocak 2017 tarihinde yapılacak CNR İMOB 13. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı Pazarlama Koordinasyonu olan MOSFED Yönetim Kurulu Toplantısı 27.07.2016 tarihlerinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nde Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA, MOSFED Yönetim Kurulu Üyeleri (Dernek Başkanları), CNR Expo Yöneticileri ve Dernek Genel Sekreterleri'nin katılımları ile gerçekleştirilmiştir. Sektörümüzün son durumunun değerlendirildiği toplantı sonucunda, sektörümüz için yatırım ve geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir.
 • 22 Temmuz 00:00
 • İstanbul

İKOOR MOBİLYA PRO-CNC ERASMUS KA+2 PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Üyemiz İKOOR Firması Proje Ortağı olarak devam ettirdiğimiz PRO-CNC ERASMUS KA+2 Projemizin Kapanış Toplantısı 21 Temmuz 2016 Perşembe günü Ankara’ da İkoor Firması Merkez Ofisi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA, Sektör Tecrübelerini, CNC Tezgâhı çalışmalarını ve tamamlanan Projenin önemine de değinerek, Proje Ekibi ve Misafirleri ile paylaştı.

Sektörümüze CNC Operatörü Eğitiminde faydalı olacağına inandığımız bu proje için öncelikle Projeye can veren ve OMSİAD' ı ortak olarak seçen İKOOR Firması’na,  Melih GÜN, Ceren GÜN ve takım arkadaşlarına, ODTÜ Mimarlık ve Eğitim Fakültesi Hoca ve Öğrencilerine, Akyurt N. Hüseyin Tiryaki Meslek Yüksek Okulu Öğretmenlerine, İtalyan ve Alman proje ortaklarına ve tabii ki Projede OMSİAD adına Genel Sekreterimiz Yasemen AYDOĞDU ile birlikte görev alan Üyemiz Tunç Endüstriyel Firmasından Canan Karalar YÜKSEL' e, destekleri için OMSİAD Mali Müşavirimiz Ayşe S. ATMACA' ya teşekkür ederiz.

Umarız en kısa sürede hazırlanan Müfredat, yetkililer tarafından değerlendirilir. • 12 Mayıs 00:00
 • İstanbul

İSTANBUL SANAYİ ODASI GENİŞLETİLMİŞ ORTAK SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen, 39. Grup Ofis Mobilyaları Sanayii ile 40. Grup Ahşap Mobilya Sanayii Meslek Komitelerinin genişletilmiş ortak sektör toplantısı 11 Mayıs 2016 tarihinde İSO Odakule Binasında gerçekleştirildi. Mobilya İmalatı Sektörünün güncel sorunlarının tespit edilerek bu sorunlara etkin çözüm önerilerinin ele alınacağı toplantıda OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA  sektörümüzün mevcut durumunu katılımcılar ile paylaştı. Başkanımız sektörün mevcut durumu için şunları söyledi ;
 
"Ofis Mobilyaları Sektörü Dünyada ve Ülkemizde yaşanan sıkıntılara rağmen son 10 yıldır cari açık vermeden büyüyen bir sektördür. Özellikle son yıllarda Ar-Ge ve Tasarımın da öneminin daha iyi anlaşılması sonucu üretilen marka ürünlerimiz dünya pazarlarında da kabul görmekte ve Türkiye Ofis Mobilyaları Sektörü aranılan bir pazar olarak kabul edilmektedir.Ancak tabii bu sıkıntılar 2015 yılı ve 2016 yıllı ilk 3 aylık TÜİK’ in Ofis Mobilya Sektörü dış ticaretine ait 16 adet GTİP Kod’ u altındaki ithalat ve ihracat değerlerinde etkisini hissettirmiştir. 2015 yılı 12 aylık toplam ithalat değerimiz 101 milyon dolar ihracat değerimiz 280 milyon dolardır.
 
- 2015 yılı 3 aylık toplam ithalat değerimiz 27,5milyon dolar iken
- 2016 yılı 3 aylık toplam  ithalat değerimiz 18milyon dolar  
- 2015 yılı 3 aylık toplam ihracat değerimiz 69milyon dolar iken
- 2016 yılı 3 aylık toplam  ihracat değerimiz 72milyon dolar olmuştur.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Bilgi Sitesinde ofis mobilya sektörümüzün 2013 yılı verilerine göre işyeri sayısı 4.255 adet, istihdamı ise 46.025 kişi, tasarım başvurusu yapan firma sayısını 176 adet marka başvurusunda bulunan firma sayısını da 313 adet olarak açıklamıştır. CSIL Dünya Ofis Mobilya Sektör Raporu ve TÜİK raporlarına göre Ülkemizde üretilen ofis mobilyalarının; 2014 yılında  %21’ nin ihraç edildiği, 2015’te %20’sinin ihraç edildiğini göstermektedir.
 
Sektörümüz dünya ofis mobilya sektörü ticaretinde ihracatta 11. sırada, ithalatta ise 31. sırada yer almaktadır. 2015 yılı için ofis mobilya sektörünün hedef pazarları ise;
 • Irak, İran, Suudi Arabistan, Libya, Azerbaycan, Nijerya, Rusya, Gana, Hindistan, Çin, Fas, Cezayir idi.
2016 yılı için ise;
 • Hindistan, Çin, Katar, Yemen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri,  Amerika ve Avrupa pazarı
ihracat hedefimiz olacaktır.  
 
Bu pazarlara ulaşmak için her türlü kanaldan çalışmalarımız devam etmekte ve Bakanlıklar, DEİK, İhracatçı Birlikleri, Sanayi ve Ticaret Odalarının ikili ülke işbirliği çalışmaları üyelerimize duyurularak katılımları sağlanmaktadır." 
 • 10 Mayıs 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ÜYE ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR.

OMSİAD üye ziyaretleri, Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU'nun Ekas Büro Mobilyaları Firma Yetkilisi Sn. Adnan SAATÇİ'yi firmasını ziyareti ile devam ediyor. Genel Sekreterimiz ziyaretinde sektörün genel durumundan, yaplan çalışmalardan ve OMSİAD'ın gelecekteki projelerinden bilgi verdiler.

 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
 • 25 Nisan 00:00
 • İstanbul

“DEMOKRASİYE BAĞLILIK” ORTAK AÇIKLAMASI

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) Başkanı Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ile 583 adet Sivil Toplum Kuruluşu ve Meslek Örgütü Temsilcileri ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde " Demokrasiye Bağlılık Ortak Açıklaması'nda bulunuyor.

 
 • 23 Nisan 00:00
 • İstanbul

9. ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğüi TİM işbirliği, OAİB organizatörlüğü ve İstanbul-Ege-Akdeniz İhracatçıları Birlikleri'nin katkıları ile mobilya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla, son sekiz yıldır başarı ile organize edilen "İhracatçı Birlikleri Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması"nın 9. Ödül Töreni 22 Nisan 2016 Tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

Ofis Mobilyaları Sektör temsilcileri ülkemizin ihracat hedeflerine ulaşmada destek vermeye devam ettiği 9. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışmasında Üye Firmalarımızdan ATAGÜR, BALIKÇIOĞLU, BÜROTİME, ERSA, İKOOR, MADEŞ dereceye giren gençlerimize destekleri ile cesaret vermişlerdir.
 • 14 Nisan 00:00
 • İstanbul

PRO-CNC ERASMUS +KA2 PROJESİ' NİN SON TOPLANTISI İTALYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.Avrupa Birliği’ndeki mevcut uygulamaları gözden geçirmek ve  CNC operatörlerinin eğitimlerine ait müfredatın değiştirilmesi ve her düzey eğitim ve yaşta operatöre CNC tezgahlarını en efektif şekilde kullandurarak daha verimli üretim için OMSİAD'ın proje ortağı olduğu Üyemiz İKOOR Firmasının Pro-CNC Erasmus +KA2”  Projesi kapsamında Türkiye’den İKOOR, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve OMSİAD’tan katılımcıların yer aldığı, Son Ulus Ötesi Değerlendirme Toplantısı 13 Nisan 2016  tarihinde İtalya'da gerçekleştirilmiştir.  Toplantıya OMSİAD' ı temsilen Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU ve Üyemiz Tunç Endüstriyel Firma Yetkilisi Sn. Canan KARALAR YÜKSEL katılım gösterdiler.
 • 17 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI SN. ERCAN ATA DMO GENEL MÜDÜRÜ SN. E. LEVENT ŞAHİN'İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

                        
 
OMSİAD olarak Devlet Malzeme Ofisi ile sektörümüzün sorunlarına çözüm üretmek adına çalışmalarımız devam etmekte olup, bu çalışmalar kapsamında 1 Mart 2016 tarihinde görevine başlayan yeni DMO Genel Müdürü Sayın E. Levent ŞAHİN, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA ve OAİB Heyeti tarafından ziyaret edilmiş, ziyaret esnasında OMSİAD ve Üyeleri tanıtılarak bugüne kadar yapılan çalışmaların özetlendiği bir rapor kendisine sunulmuştur.
Söz konusu rapor ekte bilginize arz olunur.
Saygılarımızla,
 • 16 Mart 00:00
 • İstanbul

PRO-CNC ERASMUS +KA2 PROJESİ SEKTÖRLER ARASI PROJE ÖRNEĞİ OLARAK SEÇİLDİ.

OMSİAD’ ın proje ortağı olduğu Üyemiz IKOOR Firmasının “Pro-CNC Erasmus +KA2 Projesi”  Türkiye Ulusal Ajans'ı tarafından Sektörler Arası Proje örneği olarak seçilmiş ve projenin sunumu 15 Mart 2016 tarihinde Ankara’da Türkiye Ulusal Ajans Konferans Salonunda “Erasmus+ Sektörler Arası Fırsatlar Toplantısı” n da Firma Sahibi Sn. Melih GÜN tarafından yapılmıştır.

Proje ve amacını anlatan sunum ekte sunulmuştur.  
 • 15 Mart 00:00
 • İstanbul

39. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL

Türk yapı sektörünün önemli fuarlarından olan 39. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL, bu yıl konuk ülke Afrika’nın katılımları ile 10-14 Mayıs tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde sektörün seçkin firmaları ile birlikte gerçekleştirilen fuarda  Ofis Mobilyası Sektörünü tanıtmak ve Üyelerimizi temsil etmek adına OMSİAD olarak 1. Hall 125 No’lu stantta yerimizi aldık.
 • 05 Mart 00:00
 • İstanbul

AR-GE VE TASARIM FAALİYETLERİNİN DESTEKLENMESİ KANUNU HAKKINDA

26.02.2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Ar-ge Reform Paketi hakkında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kurumsal Ar-Ge Destekleri Dairesi Başkanı Sn. Mehmet ÜNAL, Mühendis Sn. Serdar BENLİ ve sektör temsilcilerinin katılımları ile  4 Mart 2016 Cuma günü  “Ar-Ge Reform Paketi Tanıtım Toplantısı” düzenlenmiştir. Toplantıda yapılan sunum ve Kanun değişiklik durumu ile alakalı dosyalar ekte ve raporlar bölümümüzde yer almaktadır.

 
 • 01 Şubat 00:00
 • İstanbul

12. CNR İMOB İSTANBUL MOBİLYA FUARI, TÜRKİYE MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ!

26-31 Ocak 2016 tarihleri arasında Yeşilköy CNR Expo’da düzenlenen dünyanın 2. büyük mobilya fuarı CNR İMOB, 2017’de yeniden ziyaretçileriyle buluşmak üzere görkemli bir şekilde kapılarını kapattı.
 
Mobilya sektörünün çatı örgütü MOSFED ve CNR Fuarcılık ortaklığında; Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB desteği ile düzenlenen CNR İMOB2016, bir hafta süresince 150.000’e yakın ziyaretçi ve bünyesinde gerçekleştirilen büyük çaplı ticaret anlaşmaları ile şimdiden sektörün 2016 hedeflerine ulaşmasında büyük bir eşiğin aşılması anlamına geliyor.
 
524 firmanın katıldığı CNRİMOB 2016’yı ziyaret eden yerli ziyaretçi sayısı 115,437 kişi olarak kaydedilirken, yabancı ziyaretçi sayısı ise 114 farklı ülkeden 32,784 kişi oldu. Toplam 148,221 ziyaretçi sayısına ulaşan CNR İMOB 2016, bünyesinde gerçekleşen ticaret anlaşmaları ile sektörün 2016 ihracat hedeflerinde önemli mesafe kat etmesine ve “Mobilya Ülkesi: Türkiye” hikâyesinin yazılmasına büyük katkı sağladı. Fuar aynı zamanda, 2023 hedefleri olarak açıklanan 10 milyar $ ihracatın Türk mobilya sektörü için ulaşılmayacak bir hedef olmadığını da ispatlarken, sektörün temsilcilerine de büyük bir özgüven aşıladı.
 
CNRİMOB2016, aynı zamanda üç büyük organizasyona da ev sahipliği yaptı. Bunlardan biri, 20 ülkeden mobilya uzmanının katıldığı, MOSFED ve Ekin Yayın Grubu ortaklığı ile gerçekleştirilen 2016 Dünya Mobilya Kongresi’ydi. Ülke sunumlarının gerçekleştirildiği kongrede, mobilya sektörünün 2015 yılındaki gelişmeler global bir bakışla kuşatıldı.
 
Fuar kapsamında yıllardır arzu edilen üniversite-sanayi işbirliğinin önemli bir örneği olan 22 üniversitenin endüstriyel tasarım bölümünden öğrencilerin tasarladıkları seçilmiş ürünler sergilenmek üzere, “Üniversitelerarası Mobilya Tasarım Sergisi”nde ziyaretçilerle buluşturularak, tasarımların prototipleri üretilmek üzere sektörün önde gelen firmaları tarafından koleksiyonlarına katıldı.
 
Fuarda gerçekleştirilen bir diğer büyük organizasyon ise sektörün 1,500’ü aşkın temsilcisinin, iş dünyasının, siyasetin ve bürokrasinin buluştuğu ve “dayanışma mesajı” verdiği Gala Yemeği Programı’ydı. MOSFED Başkanı Ahmet GÜLEÇ, gala programında fuarın bu yıl kaydettiği başarılara vurgu yaptı ve CNRİMOB2016’nın ayrılıkçı tartışmaları boşa çıkardığını ve mobilya sektörünün genel iradesini temsil ettiğini hatırlattı.
 
Gerek katılımcılar gerekse de ziyaretçiler, fuardan büyük memnuniyetle ayrılırken, “bayilerin ağırlandığı değil, bayiliklerin verildiği” CNRİMOB’un 2017’de daha da görkemli bir fuara dönüşeceğinin sinyalleri büyük bir coşkuyla verildi.  
 • 18 Ocak 00:00
 • İstanbul

ÜRETİM REFORM PAKETİ AÇIKLANDI.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ nın 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde Yönetim Kurulu Başkanımız Ercan ATA’ nın  da katıldığı  tüm sektör temsilcilerini bir araya getirerek  yapmış olduğu Çalıştay sonrası sektör temsilcilerinin dile getirdiği sorun ve çözüm önerileri üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucu hazırladığı “Üretim Reform Paketi” 10 Mayıs 2017 tarihinde Bakan Dr. Faruk ÖZLÜ tarafından basın toplantısı ile açıklandı:
Yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştıkları 77 maddelik Üretim Reform Paketi'ni, tüm ilgili STK'lar ve kuruluşların görüşlerini alarak hazırladıklarını belirten Özlü, yarın TBMM Sanayi Komisyonunda paketin sunumunu yapacaklarını ve mayıs ayı içinde de Meclisten geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Özlü, sanayinin geliştirilmesi ve üreticinin desteklenmesi noktasında, kapsamlı bir paket oluşturduklarına işaret ederek, piyasa gözetim ve denetimini esas alan sanayi ürünleri güvenliğiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını ve onu da yılsonuna doğru TBMM'ye göndermeyi amaçladıklarını dile getirdi.
Paketin getirdiği yeniliklere dikkati çeken Özlü, şunları kaydetti:
"Bu yasayla, sanayicinin mali yüklerini azaltıyoruz, yeni teşvikler getiriyoruz, kent içinde kalan sanayi sitelerini taşıyoruz, yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getiriyoruz, sanayi parseli arzını hızlandırıyoruz. OSB'lerin altyapı ve lojistik ağını geliştiriyoruz, OSB uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz, üretime hazır sanayi parselleri oluşturuyoruz. Özel endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz ve imkânı getiriyoruz. Üretime hazır sanayi alanları oluşturuyoruz, üniversitelerin araştırma geliştirme kapasitelerini artırıyoruz, sanayi sektörüne yönelik eğitim programları oluşturuyoruz, nitelikli iş gücü istihdamını artıyoruz, yerli üretim yapanları destekliyoruz."
"Sanayicilerden kesilen TRT payı kaldırılacak"
OSB'lerdeki sanayicilere enerji desteği sağlanması noktasında Bakanlar Kurulundan yetki alacaklarını belirten Özlü, planlı sanayi alanlarındaki satışlarda damga vergisi ve harçları kaldıracaklarını belirtti.
Özlü, üniversite öğrencilerinin, iş yeri eğitimlerini destekleyeceklerini ve teknoloji geliştirme bölgelerinde, temel bilimler mezunlarının istihdamına imkan getireceklerini dile getirdi. OSB'lerdeki tüm projeler için kredi ve kredi faiz desteği vereceklerine dikkati çeken Özlü, sanayi sitelerinin taşınmasını sağlayacaklarını söyledi. Kamu ihalelerinde yerli üreticilere fiyat avantajı sağlayacaklarına işaret eden Özlü, KOSGEB desteklerine avans ödemesi getireceklerini anlattı.
"135 sanayi sitesi ve 63 bin 649 iş yeri taşınacak"
Kent içinde kalan sanayi sitelerine değinen Özlü, bunların hizmet açısından yeterli olmadığını ve şehrin merkezinde iyi bir görüntü oluşturmadığını vurguladı.
 
Özlü, sanayi sitelerini, mülk sahipleri ve belediyelerle anlaşarak, şehre makul mesafe dışında alanlara taşımak istediklerini anlatarak, bunu bakanlığın koordine edeceğini kaydetti. Bu kapsamda 135 sanayi sitesi ve 63 bin 649 iş yeri taşınacağını bildiren Özlü, bunların taşınma maliyetinin yaklaşık 19 milyar lira olacağını belirtti.
Sanayi sitelerinin, mülk olarak taşınma masrafını karşılayabilecek büyüklükte olduğuna dikkati çeken Özlü, "2017 yılında taşınma işlemlerini başlatacağımız ilk etapta Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olmak üzere 8 sanayi sitesi var. Bunların da toplam maliyeti 2 milyar 976 milyon lira. Bu 8 sanayi sitesi kapsamında 6 bin 422 dükkân taşınacak. Burada zoraki bir durum yok, gönüllülük esas. Zaten sanayi sitelerinin önemli bir kısmı da taşınmak istiyor." ifadesini kullandı.
Özlü, il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri veya belediyelerce yapılacak sanayi sitelerinin, mülkiyetin edinilmesi, masrafları, altyapı üstyapı yatırımları ile mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin tamamını krediyle destekleyeceklerine işaret ederek, "Verdiğimiz krediler, yüzde 1 ile 3 arası faizli, ilk 3 yılı geri ödemesiz, 13 yıl vadeli çok makul maliyetli krediler. Bu şekilde sanayi sitelerimizin taşınmasını koordine edeceğiz, destek vereceğiz." dedi
"OSB parsel fiyatlarına üst limit"
Yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getireceklerinin altını çizen Özlü, Türkiye'de sanayi parsel birim fiyatı Singapur OSB'sinden daha pahalı OSB'ler bulunduğunu söyledi. Özlü, yüksek maliyetli arsa bedellerine bir üst limit getireceklerini bildirerek, "OSB'ler tarafında temin edilen sanayi parselinin maliyeti OSB'lere 100 liraysa, OSB'ler buna maksimum yüzde 25 kar payı koyup satabilecekler." şeklinde konuştu.
Özlü, OSB'lerde mülk edinen sanayicilerin, tapularını teminat olarak gösterebileceklerini dile getirdi. Yatırım yapılmayan parsellerin üretime kazandırılması hedeflediklerini belirten Özlü, faaliyete geçmeyen sanayi parsellerini geri alacaklarını vurguladı. Sanayi parseli tedarik edip, yatırım yapmayan 200'den fazla parsel bulunduğuna dikkati çeken Özlü, bunların geri alınması gerektiğini dile getirdi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Yurt dışına organize sanayi bölgesi (OSB) kurma imkânı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulundan yetki alıyoruz yani Türkiye'de başarılı olan OSB'ler yurt dışında da OSB kurabilecekler." dedi.
Bakan Özlü, Üretim Reform Paketi'nin tanıtımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
OSB'lere, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurma hakkı getireceklerini belirten Özlü, bu sanayicilerin satış değil, kiralama işlemi yapabileceğini ve böylece mülk edinme, arsa ve sanayi parseli alma zorunluluğundan kurtulacaklarını söyledi.
Özlü, tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsis edeceklerini ve uygulama kapsamının Bakanlar Kuruluyla belirlenmesini hedeflediklerini anlattı.
Bazı OSB'lerin doğalgaz ihtiyacı ve karayollarına bağlantı sorunları bulunduğuna değinen Özlü, "Bunlar için de düzenleme getiriyoruz. Doğalgaz dağıtım lisansı kapsamında yer alan OSB'lerin talebi halinde, doğalgaz altyapı ihtiyaçlarının lisans sahibi dağıtım şirketleri tarafından OSB alanları içinde karşılanmasının önünü açıyoruz ve kolaylık getiriyoruz. Fabrika, liman gibi üretim tesisleriyle planlı sanayi alanlarının demiryolu bağlantısının ve iltisak haklarının yapılmasını sağlayacağız. Yeni kurulan OSB'lerde zaman zaman karayolu bağlantı sorunları oluyor, bunlara çözüm getiriyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı karayolunu yaparken, bunların bağlantılarını da yapacak. Yaklaşık 300 OSB var, bunların sadece 8'inin demiryolu bağlantısı mevcut, bunu yaygınlaştıracağız." diye konuştu.
"Yurt dışına OSB kurma imkânı getiriyoruz"
Özlü, OSB uygulamalarını yaygınlaştıracaklarını ve ıslah OSB uygulamasının tekrar hayata geçirileceğini anlatırken, düzensiz ve plansız yapılanmış sanayi bölgelerini planlı hale getirmek istediklerinin altını çizdi.
OSB kurmak ve işletmek noktasında Türkiye'nin ciddi birikimi olduğuna işaret eden Özlü, bunu yurt dışına taşımak istediklerini vurguladı. Bazı OSB yöneticilerinin yurt dışında OSB kurmak isteklerini dile getirdiğini aktaran Özlü, "Yurt dışına OSB kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulundan yetki alıyoruz yani Türkiye'de başarılı olan OSB'ler yurt dışında da OSB kurabilecekler." değerlendirmesinde bulundu.
Özlü, paketle üretime hazır sanayi alanları oluşturacaklarını belirterek, "OSB, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi, serbest bölge ve sanayi siteleri için uygun sanayi alanları belirlemek ve bu alanlarda uygun görülenlerin altyapılarını yapmak için bakanlığımıza yetki alıyoruz." ifadesini kullandı.
"Trabzon'da deniz doldurularak endüstri bölgesi kurulacak"
Özel sektörün özel endüstri bölgesi kurmasına imkan tanıyacaklarını dile getiren Özlü, büyük yatırımlar için sanayiciler tarafından yönetilecek özel endüstri bölgelerinin kurulmasının ve yatırım adalarının oluşturulmasının önünü açacaklarını söyledi.
Sanayi bölgeleri için arazi şartları çok uygun olmayan bazı yerler bulunduğuna işaret eden Özlü, "Burada deniz doldurma yoluyla endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz. Bunlardan birisi Trabzon Arsin bölgesidir. Burada bir endüstri bölgesi kurmak için bu kanunda yetki alıyoruz. Trabzon bölgesinde sahilde yaklaşık bin 500 dönüm arazide endüstri bölgesi oluşturmayı hedefliyoruz. Yaklaşık 15 metre derinliğe kadar denizde dolgu çalışması yapacağız" diye konuştu.
"Üniversitelerin teknoloji transfer ofisi kurmalarının önünü açacağız"
Özlü, paketle üniversitelerin Ar-Ge kapasitelerini artıracaklarına dikkati çekerek, bilimsel araştırma projelerinde çalışan yüksek lisans öğrencilerine burs vereceklerini, sanayiye yönelik araştırma projelerini destekleyeceklerini kaydetti.
Üniversitelerin teknoloji transfer ofisi kurmalarının önünü açacaklarının altını çizen Özlü, dünyada gelişmiş ve hızlı gelişmekte olan ülkelerde uygulanan ücretli araştırma iznini Türkiye'ye getireceklerini belirtti.
Özlü, yüksek öğretimde kalite, danışma ve koordinasyon kurullarının kurulacağını dile getirerek, bu yolla sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirmek için eğitimler verileceğini bildirdi.
Ayrıca, üniversitelerin mühendislik ve fen fakültesinde okuyan öğrencilerin en az bir yarıyıl eğitimini sanayide yapacağını anlatan Özlü, OSB'lerde özel endüstri meslek lisesi ve meslek yüksek okulları kurulmasının önünü açacaklarını, buralarda okuyan öğrencilere eğitim desteği sağlanmasının yanı sıra okulların binaları ve teknik ekipmanı için de kredi desteği vereceklerini ifade etti.
"OSBÜK' ün kurumsal yapısı güçlendirilecek"
Özlü, yapım işlerini, sanayi iş birliği uygulamaları (SİP) kapsamına alacaklarını belirterek, "Orta ve yüksek teknolojili yerli üretilen ürünlere yüzde 15 fiyat avantajı sağlanmasını zorunlu hale getiriyoruz." dedi.
Enerji verimsiz ürünlerin denetlenmesi ve uygunsuzluk durumunda idari yaptırımlarının uygulanmasına ilişkin bir düzenlemeyi de getireceklerini belirten Özlü, bu ürünlerin piyasadan toplatılabilmesiyle ilgili düzenleme yapıldığını bildirdi.
Özlü, özel hukuk tüzel kişiliği vererek Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) kurumsal yapısını güçlendireceklerini, sicil alan tüm OSB'lerin OSBÜK' e üye olma zorunluluğunu getireceklerini söyledi.
"Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu kurulacak"
Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu kuracaklarını da açıklayan Özlü, *Bir bölgede sanayi bölgesi oluşturulacaksa bunun kurulup kurulmamasına Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu karar verecek" dedi. Özlü, iller bazında oluşturulacak kurulda Gıda, Tarım ve Hayvancılık; Orman ve Su İşleri; Bilim, Sanayi ve Teknoloji ve Maliye bakanlıkları ile tarım il müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, ziraat fakültesi ve ziraat odasından birer olmak üzere toplam dokuz üyenin bulunacağını bildirdi.
Sanayi bölgeleri ile zeytinlik sahaları arasında uygulanan mesafenin korunacağını ifade eden Özlü, şöyle devam etti:
"Mesafe hususu, teknolojinin çok gelişmediği zamanlarda konulan bir kriter. Artık teknoloji çok gelişti, filtreleme sistemleri, Avrupa Birliği kriterleri, arıtma tesisleri var. Biz kurduğumuz tüm OSB'lerde arıtma tesisini zorunlu tutuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle baca gazları konusunda çok duyarlı. Sanayi parseli hangi alanda oluşturulabilir veya oluşturulamaz kurul bağımsız şekilde buna karar verecek. Dolayısıyla 'Gelişigüzel sanayi bölgesi kuruluyor' iddialarına son vereceğiz."
Özlü, yarın saat 14.30'da paketle ilgili TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonuna bir sunum yapacaklarını belirterek, "İnşallah gelecek hafta komisyonda ve Genel Kurulda bu yasayı tartışacağız." Dedi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayicilerin elektrik tüketimlerinde TRT'ye pay ödediğine dikkati çekerek, "2015 yılında sanayicilerin TRT'ye ödediği pay 344,2 milyon lira. Biz bunu kaldırıyoruz. Maliye Bakanlığımız TRT için şans ve talih oyunlarından kesilen bir paydan TRT'ye kaynak aktaracak. TRT desteksiz kalmayacak ama TRT'yi destekleyen sanayicimiz değil, şans ve talih oyunlarından gelen gelir olacak." dedi.
Bakan Özlü, Üretim Reform Paketi'nin tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Türkiye'deki OSB'lerdeki doluluk oranının yüzde 70-71'ler seviyesinde kaldığını, yaklaşık yüzde 30'unun boş olduğunu ifade eden Özlü, bunları sanayicilerle buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
Özlü, Kocaeli gibi illerde bu arazi tahsislerinin olamayacağını dile getirerek, "Orada olmaz çünkü dolu, Kocaeli'ndeki sanayi parseli fiyatlarına bakıldığında Singapur'dakilerden daha pahalı olan yerler var. Bu, kalkınmada öncelikli yörelerde ağırlıklı olarak uygulanacak. Bununla ilgili bir yasa zaten vardı. Bunun süresi 12 Nisan'da bitmişti. Bunu kalkınmada öncelikli illerde Bakanlar Kurulu kararı ile uzatacağız." diye konuştu.
Fabrikaların hafta sonu çalışmak için belediyelerden izin alması gerektiğine işaret eden Özlü, düzenlemeyle bunun ortadan kaldırıldığını söyledi. Özlü, hafta sonu tatili muafiyetinin sanayiciye yıllık katkısının 233 milyon lira olacağının altını çizdi.
TRT'yi sanayiciler değil, şans oyunlarından gelen gelir destekleyecek
Sanayicilerden elektrikte TRT payı alındığına işaret eden Özlü, "Bunu Maliye Bakanlığımızla görüştük. Maliye Bakanlığımız TRT için şans ve talih oyunlarından kesilen bir paydan TRT'ye kaynak aktaracak, sanayiciler değil. TRT desteksiz kalmayacak ama TRT'yi destekleyen sanayicimiz değil, şans ve talih oyunlarından gelen gelir olacak. 2015 yılında sanayicilerin TRT'ye ödediği pay 344,2 milyon lira. Biz bunu kaldırıyoruz." ifadesini kullandı.
Planlı sanayi alanları için emlak vergisinin kaldırılması ve yapı denetim hizmet bedeli indirimi ile ilgili desteklere ilişkin bir soru üzerine de Özlü, "Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimi ile de yılda 127 milyon 828 bin lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergisini kaldırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 Zeytinlik sahalarının korunmasında izin yetkisi Tarım Bakanlığında olacak
Özlü, şehir içindeki sanayi sitelerinin taşınmasını mülk sahiplerinin rızası ile gerçekleştireceklerinin altını çizerek, bu işletmeleri daha modern, günümüz şartlarında planlı, içerisinde sosyal donatıları olan düzenli bölgelere taşımayı amaçladıklarını, konum olarak şehir merkezlerinde kaldıkları için arazilerin değerli olduğunu, şehir içindeki arazilerin nasıl değerlendirileceğine de belediye, mülk sahibi gibi tarafların karar vereceğini bildirdi.
Söz konusu taşınma için gerekirse Hazine arazilerinin de tahsis edilebileceğini dile getiren Özlü, "Örneğin Malatya'da böyle bir durum söz konusu. Bir bölge var, sanayici taşınmak istiyor. Talip oldukları bir yer var, o yeri Milli Emlak ile görüşeceğiz, bir anlaşma sağlayıp, oraya taşıyacağız." dedi.
Özlü, Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulunun kurulmasına ilişkin ise şunları kaydetti:
"(Sanayi yatırımlarından) Zeytinlik sahalarının korunması ile ilgili kanunda bir boşluk var. Bu zeytinlik ile ilgili ilk yasa 1939 yılında çıkarılmıştı. 1995'te revize edildi, bu hala uygulamada. Bunu aslında güncelliyoruz, bir çerçeve çiziyoruz. Bu yasayı teknolojideki gelişmelere ve günün şartlarına göre güncellemek istiyoruz. 'Sanayi bölgeleri kurmak için zeytinlik alanlar perişan ediliyor 'gibi bir suçlamanın altında kalmak istemiyoruz. Kurul karar verecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu izni verecek veya vermeyecek, nihayette izin verme yetkisi zeytinlik sahaları için bizde değil Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olacak. Bu kurul iller bazında valinin başkanlığında kurulacak. Benim şahsi fikrimi söyleyeyim. Birinci sınıf tarım arazilerine zeytinciliğin çok düzenli bir şekilde yapıldığı yerlede asla sanayi parseli, OSB veya endüstri bölgesi kurmaktan yana değilim, öyle bir talep geldiği takdirde benden döner."
"Ürünleri toplatabileceğiz"
Enerji verimsiz ürünlerin denetlenmesi ve uygunsuzluk durumunda idari yaptırımların uygulanması noktasında tedbirlerini genişleteceklerini hatırlatan Özlü, piyasa gözetimi ve denetimiyle ilgili Bakanlığa verilen yetkiyi kullanacaklarını, Üretim Reform Paketi ile ilgili yasayla da yetkilerini genişleteceklerini söyledi.
Özlü, piyasadaki enerji sınıfı "A+++" ürünleri denetleme konusunda şu an çok etkin olamadıklarını, bu etkinliği artıracaklarını dile getirerek, uygunsuzluklar için cezaları da belirlediklerini, ürünlerin toplatılması gibi yaptırımların da olduğunu belirtti.
Pakette sanayi odalarının korunmasına ilişkin bir madde olup olmadığının sorulması üzerine de Özlü, "Onu Bakanlar Kurulunda görüştük. Ticaret ve sanayi odalarını birbirinden ayırmama yönünde bir konsensüs oldu." ifadesini kullandı.
Özlü, pakette Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) kurumsal yapısının güçlendirilmesine ilişkin bir düzenlemenin de bulunduğuna dikkati çekerek, sicil alan OSB'lerin OSBÜK' e üye olma zorunluluğunu getireceklerini söyledi. Özlü, OSBÜK' ün fonksiyonel hale getirilmesi için adımlar atacaklarını“ vurguladı.
 • 18 Aralık 00:00
 • İstanbul

KOSGEB SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ.

                    

Sayın Üyemiz,
Sizlerden ve MOSFED Üyesi diğer Derneklerin Üyelerinden KOSGEB Yurtiçi-Yurtdışı Fuar Destekleri ve B2B Destekleri hakkında gelen şikayetler üzere Federasyon olarak KOSGEB nezdinde sorunların çözümü için girişimlerde bulunmaya karar alınmıştır.Bu sebeple; MOSFED Başkan Yardımcısı Başkanımız Sayın Ercan ATA, önce Ankara’da KOSGEB Başkanı Sayın Recep BİÇER ile görüşmüş ve sorunları dile getirmiş, alınan ortak karar ile de  İstanbul’da 18.12.2015 tarihinde MOSFED Dernek Başkanları ve Genel Sekreterleri ile  KOSGEB  Daire Başkanı Ahmet ÖZYILMAZ ve Şube Müdürü Serdar ERDOĞAN’ın katıldığı  ortak bir toplantı yapılmıştır.
Toplantıda öncelikle tüm Derneklerin Üyelerinden gelen sorunlar KOSGEB Yetkililerine sunulmuş ve KOSGEB Daire Başkanı da bu sorunlara istinaden açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Özyılmaz açıklamasında; KOSGEB’ in 550 milyon TL’lik bütçesinden 3,5 milyon KOBİ’den 35.000 işletmeye 90.000 adet destek verdiğini, bu bütçenin büyük bir kısmının da KOSGEB’ in  7 Destek Programından içeriğinde fuar, iş gezisi ve girişimcilik destekleri olan Genel Destekler Programına aktığını belirtti. Bu kaynak kullanımının asıl amaca uygun olmadığını bundan sonra kaynağın proje bazlı çalışmalara, ar-ge’ye, tasarımlara yani işletmenin kilogram ihracat fiyatını artıracak desteklere aktarılması için  çalışmalar ve yeni düzenlemeler yapıldığını bunun sonucu olarak da; bugüne kadar fuar toplam alanın %40’na en fazla 24.000 metrekare olarak verilen fuar desteğini; yapılanan yeni düzenleme ile 10.000 metrekareye düşürdüklerini bunu da fuar uluslararası fuar ise işletme başına 100 m2, ihtisas fuarı ise işletme başına 50 m2 destek olarak uygulanmasına karar verildiğini belirtti. Bu düzenlemeden sebep daha önce 24.000 metrekare ile daha fazla firma destek alabilirken bundan 10.000 metrekare destek verilecek olması nedeni ile CNRIMOB 2016 fuarında  geçen yıla göre daha az işletmenin başvurusunun destek için kabul edildiğini bildirdi.Desteklenecek olan firmaların belirlenmesi de firmanın online başvurusu sonrası “sistemin sıralaması“ üzerine olduğunu belirtti. Bu açıklamalar sonrası Başkanımız tarafından uluslararası bir fuar için 10.000m2 nin çok düşük bir m2 olduğu, fuar katılımcılarının daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını ve ülke ekonomisine üretimleri ile sağladıkları yüksek katma değerli ihracatın daha fazla desteği hak ettiğini belirterek destek m2 alanında revizyona gidilmesi talebi KOSGEB yetkililerince fuarlar arası ayırım yapılmaksızın bu düzenlemenin uygulamaya koyulduğunu ve CNRIMOB’ a ayrım yapılamayacağını belirtti.    Ancak 2016 yılı itibari ile daha farklı, yeni bir destek programı uygulanacağı ve firmaların çağrılı sistem ile 3 yıllık projelerine 1milyon TL destek alabileceklerini belirtti.  Bu yeni destek tipi için çalışmaların devam ettiğini ve yakında açıklanacağını belirttiler. MOSFED tarafından sektörün ihtiyaçları belirlenir ve KOSGEB’e iletilirse mobilya sektörü içinde bir çağrı çıkabileceğini belirtti.Fuar desteği dışında B2B ve Fuar Ziyareti Desteklerinin ayrı ayrı değerlendirilmesini ve yeni düzenlemeye gidilmesi gerektiği iletildi. Alınacak küçük bir destek için çok fazla masraf yapıldığı belirtildi. Bunu değerlendirmeye alacaklarını belirttiler.

                       
 • 18 Kasım 00:00
 • İstanbul

DMO VE OFİS MOBİLYALARI SEKTÖR TOPLANTISI 17 KASIM 2015 TARİHİNDE ANKARA'DA YAPILDI.

                      

OMSİAD Yönetim Kurulu' nun, 24.02.2014 ve 06.05.2015 tarihlerinde DMO Genel Müdürü Sayın Tufan BÜYÜKUZUN' u ziyaretleri esnasında da dile getirdikleri Ofis Sektörünün ve DMO ilişkilerindeki sorunlar ve bu sorunlara ortak bir dilleçözüm üretilmesi adına yapılan çalışmaları neticesinde; 17.11.2015 tarihinde Devlet Malzeme Ofisi ile Ofis Mobilya Sektörü temsilcisi üye firmalarımızı bir araya getirilen "DMO_Ofis Mobilya Sektörü Toplantısı" 25 üye firmadan 29 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. 

DMO’dan Genel Sayın Tufan BÜYÜKUZUN ile birlikte ilgili Genel Müdür Yardımcısı Şeref ÇOLAK ve ilgili Daire Başkanları toplantımızda hazır bulundular. 
Toplantıda ilk olarak sektörün sorunları OMSİAD  Genel Sekreteri Yasemen AYDOĞDU tarafından dile getirildi. OMSİAD sunumu sonrası DMO Katalog Dairesi Başkanı Hayati KAYABAŞ Katalog Dairesinin sunumu olan ve DMO, Tedarik Sistemi, Katalog Sistemi gibi konularda bilgi aktardı. Toplantı Katalog Dairesi Başkanlığı sunumundan sonra II. No’lu Satınalma Dairesi Başkanı Sayın Fatih YAVAŞIN özellikle sektörün en önemli sorunlarından fiyat analizleri, malzeme maliyet hesapları, teslim süreleri,  EK4’ler gibi konuların olduğu sunumu ile devam etti. Özellikle tedarik öncesi yapılan fiyat hesaplamaları, malzeme maliyet hesaplamalarında değerlendirdikleri kalemler DMO tarafından sektörle ilk defa paylaşılan bilgiler olması yönünden önemli idi.

Sunumlardan sonra verilen ara sonrasında gerçekleştirilen ve başkanlığını DMO Genel Müdürü Sayın Tufan BÜYÜKUZUN ile OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan ATA' nın yaptığı interaktif soru- cevap kısmı toplantının bir diğer önemli bölümü idi.  Bu bölümde her iki taraf için öncelikli önemli olan güçlü bir iletişim yolu açmak, firma bazında değil sektör menfaatlerini düşünen bir anlayışa sahip olmak olduğundan soru ve sorunlara verilen cevaplar da samimi ve çözüm odaklı oldu.

Toplantıda başlıca çözüme kavuşturmak üzere dikkate alınan ve OMSİAD’ ın hazırlayarak sunacağı rapor sonrası DMO  tarafından düzenlemeye gidileceği belirtilen konular;
•Risturn oranlarının yeniden düzenlenmesi, gerekirse stopajdan kesilmesi firma maliyetlerine ristürn oranının etki etmemesinin önlenmesi,
•Teslim sürelerinin adet bazında yeniden kademelendirilerek yeniden düzenlenmesi,
•2.Muayene sonrası asgari ücret miktarında gelen ceza bedelinin adet bazlı ceza  oranı uygulanması,
•Dönemsellik sorununun çözülmesi bunun için gerekirse 6 aylık güncellemelerin yapılması,
•Sözleşme sürelerinin yeniden değerlendirilerek firma sayfalarının uzun süre kapalı kalmasını önleyecek çözümlerin üretilmesi,
•DMO Bölge Müdürlüklerinin mücbir sebeplerden doğan engellemelerde devreye girmesi ve firmaya destek vermesi,
•Teslim sonrası muayene de eksik hatalı v.s. teslimatlarda kademeli ceza sistemi uygulanması
olarak belirlendi. 

Toplantı, toplantı esnasında görüşülen ve çözüm süreci başlatılacak olan sorunların rapor halinde DMO'ya sunulmasına karar verilmesi ve Üyeler ve DMO Bürokratlarının katıldığı öğle yemeği ve çekilen toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

 • 29 Temmuz 00:00
 • İstanbul

MOSFED 2. YAŞINA BASIN BULUŞMASI İLE GİRDİ.

                        

 2014 Yılı Temmuz ayında sektörün öncü derneklerinin biraraya gelmesi ile kurulan Mobilya Dernekleri Fedarasyonu-MOSFED, kuruluşunun 2. yılını, 28 Temmuz 2015 tarihinde basın ile bir araya gelerek kutladı.

Basın Toplantısında MOSFED Başkanı Sn. Ahmet GÜLEÇ  MOSFED'in birinci yılını değerlendirdi ve sektöre dair soruları yanıtladı. Ahmet GÜLEÇ'in roöportajından satır başları;
 

"MOBİLYADA SON 10 YILDA ÇİN’DEN SONRA
EN FAZLA BÜYÜYEN ÜLKE TÜRKİYE"

 

Türkiye mobilya sektörünün lokomotif örgütü Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED),2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, “2013 ve 2014 yıllarında sektörümüz büyük başarı gösterdi. Bu yılın ilk yarısına ait sonuçlar da bu istikrarın süreceğine işaret ediyor” dedi.

InterContinental Hotel’de düzenlediği basın toplantısında son yıllara ait ihracat rakamlarını, 2015’in ilk yarısı ile karşılaştıran Güleç, ihracatımızın yoğun olduğu pazarlardaki etkinliklerinin devam ettiğini vurguladı. Türkiye’nin son on yılda dünya mobilya ihracat sıralamasında 11 basamak yükselerek 12. sıraya ulaştığını belirten Güleç, “Bu süreçte İspanya, Portekiz, Belçika, Hollanda, Endonezya, Avusturya, Danimarka ve İsveç’i bile geride bıraktık. Bugün, Irak, Suudi Arabistan,  Türkmenistan, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere ihracatımız artarak devam ediyor” dedi.

Mobilya sektörünün 2014 yılında 177 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayan Güleç, “Türkiye mobilya sektör ihracatı 2014 sonunda 2,4 milyar dolar oldu. Bu yıl, 2015 sonunda 2,7 milyar dolara gelebilir. Dış ticarette fazla veren bir sektör olan mobilya sektörü, 2014’te komşu bölgelerdeki tüm menfi olaylara rağmen büyümesine devam etti. Mobilya sektörünün bu performansını bu yıl da koruyacağı kanaatindeyim. Dış açılımlarda yeni ilerleyen, hedef alanlara odaklandık. Bunların başında da ABD geliyor. O bölgedeki insanların hem mobilya değişim periyodu çok daha hızlı, hem de iyi tasarıma ilgi büyük” ifadelerini kullandı.

Güleç, sektörde son 10 yılda Çin'den sonra en fazla büyüyen ülkenin Türkiye olduğunun altını çizdi. 2023’te 25 milyar dolarlık üretim hedefini bu potansiyele inanarak söylediklerini vurgulayan Güleç, “Türkiye’nin her yerinde, hemen hemen 61 vilayette üretilen, katma değerli, istihdam ve üretim dostu ve bölgesel kalkınmaya önemli derecede katkı sağlayan bir sektörden bahsediyoruz. Gelişmiş ülkelerin tekelinde olan bu sektörde Türkiye mobilyacılarının da bulunduğunu ve Türkiye’nin bir mobilya ülkesi imajına sahip olduğunu herkese duyurmak gibi bir hedefimiz var” dedi.

“Türkiye mobilya sektörü girişimcilik başarısına güzel bir örnektir. Azmi ve sektörüne inancı ile dünyanın hemen her yerine ihracat yapmasını bilmiştir. Mobilyacılarımız büyük başarılara imza attığı için çok mutlu olduğunu” söyleyen Güleç, sözlerini şöyle tamamladı: “500 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye mobilya sektörü, dünyadaki her ülkeye mobilya satma potansiyeli taşıyor. Bunun için mobilyacılarımızın motivasyonlarını yüksek tutmaları, pazara dönük olmaları gerekiyor. Katma değeri yüksek bir sektör olarak Türkiye mobilyasını dünyada kalite, tasarım ve işlevsellik olarak bilinen bir noktaya taşımak hepimizin en büyük arzusu ve öncelikli görevi. İddia ediyorum ki 2023 yılında Türkiye dünyadaki ilk 5 ihracatçı ülke arasında olacaktır.” 

 • 15 Temmuz 00:00
 • İstanbul

MOSFED İFTAR YEMEĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MOSFED'in düzenlediği iftar yemeği 14 Temmuz 2015 tarihinde Şazeli Restaurant'da gerçekleştirildi.

MOSFED Üyesi Derneklerin hazır bulunduğu geceye, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ercan ATA, Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Ahmet KIZILÖZ ve Genel Sekreterimiz Sn. Yasemen AYDOĞDU' da katılım gösterdiler.

 • 06 Mayıs 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU DMO GENEL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ.

                    

OMSİAD Yönetim Kurulu, 06 Mayıs 2015 tarihinde DMO Genel Müdürü Sayın Tufan BÜYÜKUZUN' u Ofis Mobilyaları Sektörünün DMO ile ilişkilerindeki sorunları iletmek ve çözüm önerilerini görüşmek üzere makamında ziyaret etti. 

OMSİAD,  Üyelerinden gelen sektöre ait sorunları hazırlanan DMO Sektör Sorunları Raporunu Sn. Genel Müdüre sundu. Toplantıya Sn. Genel Müdür ile birlikte katılan DMO yetkilileri; Genel Müdür Yardımcısı  Sn. Şeref ÇOLAK, Katalog Daire Başkanlığı-Mobilya Ürünleri Şube Müdürü Sn. Aydın ASIL, Katalog Daire Başkanlığı-Daire Başkanı Sn. Hayati KARABAŞ,  II No’lu Satın Alma- Mobilya ve Büro Mefruşatı Şube Müdürü Sn. Nebi ASLAN, II No’lu Satın Alma- Fiyat Araştırma ve Analiz Şube Müdürü Sn. Sinan SAĞLAM,  II No’lu Satın Alma Daire Başkanı Sn.  Fatih YAVAŞIN  ile sunulan sorunların çözüm önerileri görüşüldü. Toplantının sonunda DMO' nun yapmış olduğu çalışmaların sektöre anlatılması ve sorunların ilk ağızdan yetkililere iletilebilmesi ve birlikte çözüm önerilerinin görüşülmesi için Eylül 2015 Ayında Üyelerimizin de katılacağı DMO Sektör Toplantısının yapılmasına karar verildi.
 • 27 Nisan 00:00
 • İstanbul

37. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL

Türk yapı sektörünün en önemli fuarlarından olan 37. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL, bu yıl TÜYAP fuar merkezinde 06-10 Mayıs tarihleri arasında sektörün seçkin firmalarının katılımları ile gerçekleştirildi. OMSİAD olarak bizimde yer aldığımız fuar bir çok meslek grubundan yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğradı.      

 • 25 Mart 00:00
 • İstanbul

38. YAPI FUARI - TURKEYBUİLD İSTANBUL 2015

Türk yapı sektörünün önemli fuarlarından olan 38. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL, bu yıl 21-25 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde sektörün seçkin firmaları ile birlikte konuk ülke Kazakistan’ın katılımları ile gerçekleştirilecek. 

 • 23 Mart 00:00
 • İstanbul

OMSİAD ZOW 2015 FUARI' NDA YER ALDI.

19-22 Mart tarihleri arasında 7. si düzenlenen ZOW 2015 Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı, bu yıl da İstanbul Fuar Merkezi 9. ve 10. Hollerde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Ziyaretçilerinin ve katılımcılarının mobilya sektöründeki trendleri yakından öğrenmeleri amacıyla her sene farklı bir tema ile kapılarını açan ZOW 2015 Fuarı’n da Ofis Mobilyaları Sektörü ve Üyelerini tanıtmak üzere OMSİAD' da 10. Hol Info 15 Standı ile yerini aldı.

Yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlayan  ZOW 2015, yeni fikirler ve buluşlarla dolu mobilya ve iç tasarım endüstrisi için bir buluşma noktası ve iş dünyasında ki en yeni uygulamaların görülebileceği bir platform oldu.

 • 16 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 9. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINDA BAŞKAN SN. ERCAN ATA GÜVEN TAZELEDİ.

                    

Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği' nin "9. Olağan Genel Kurul Toplantısı" 14 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 1100’de OMSİAD adresinde yapılmıştır.

Genel Kurul Gündeminin 11. maddesi gereğince görev süreleri dolan yönetim, denetleme ve disiplin kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimi gerçekleştirilmiş ve  buna göre OMSİAD' ın 2015-2018 dönemi Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu Üyeleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Genel Kurul Toplantısı sonrası yapılan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı'nda Yönetim Kurulu, kendi arasından Sayın Ercan ATA'yı Başkan, Sayın Doruk MALHAN' ı Başkan Vekili ve Sayın Rabin KAZANCIOĞLU' nu Sayman Üye olarak görevlendirmiştir.

 

YÖNETİM KURULU  
Ercan ATA                                        Başkan
Doruk MALHAN                               Başkan Vekili 
Rabin KAZANCIOĞLU                    Sayman Üye  
İzzet HABİB                                     Üye 
A.Tahsin ATA                                   Üye 
Selahattin İNCE                               Üye 
Murat ÖZKARDEŞ                           Üye 
E.Günce TUNA SANCAR                Üye
Ahmet KIZILÖZ                                Üye
 

DENETLEME KURULU
Mehmet BALIKÇIOĞLU
Yalçın YILMAZ 
İsmail CEHLAN

DİSİPLİN KURULU
Aron HABİB
Serhan MENEMEN
Ümit BAŞCIL

 • 30 Ocak 00:00
 • İstanbul

MOSFED 2015 GALA PROGRAMINDA MOBİLYA SEKTÖRÜNE MÜJDELİ HABERLER GELDİ.

MOSFED Gala Programı 29 Ocak 2015 akşamı WOW Hotelde, 1500’ e yakın sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Büyük bir coşku içinde gerçekleşen gala programının protokol katılımı da oldukça zengindi.

İhracat Genel Müdürü Sayın Veysel PARLAK, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sayın İbrahim ÇAĞLAR, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sayın Erdal BAHÇIVAN, MÜSİAD 3. Dönem Başkanı Sayın Doç. Dr. Ömer BOLAT, OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan ATA ve birçok sektör derneğinin başkanı katıldı.

MOSFED Gala Programında konuşulan konular;

 • Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği’nin adı “Mobilya, Kâğıt, Orman Ürünleri İhracatçı Birliği” olarak değiştirilecek.
 • Fuarlara VIP alım heyetleri getirecek girişimlere destek sağlanacak.
 • İç piyasada düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı gibi bazı fuarların ihracatı artıracak nitelikte olması sebebiyle desteklenmesi sağlanacak.
 • 25 Aralık 00:00
 • İstanbul

OMSİAD, OFİS MOBİLYASI SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRİYOR!

Sektör temsilcileri, yaratıcı fikirlerini 27 Ocak-1 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek İSMOB 2015 3. Hall Özel Ofis Bölümü’nde bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Bu yıl 11’incisi düzenlenecek İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) 2015, ofis mobilyaları sektörünün yaratıcı fikirlerine de kapılarını açıyor. Ofis Mobilyaları Sanayi ve İş Adamları Derneği (OMSİAD), 27 Ocak-1 Şubat 2015 tarihleri arasında CNR Expo 3. Hall’de düzenlenecek fuarda sektör temsilcilerini bir araya getirmeye hazırlanıyor.

OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ata, derneğin Türk ekonomisinin 2023 hedeflerine yönelik ulusal ve uluslararası yeni pazarlar açarak, ihracat hacimlerini yükseltecek ve rekabeti artıracak organizasyonlar düzenleme hedefiyle yol aldığını kaydetti.
Bu kapsamda İSMOB 2015, 3. Hall Özel Ofis Bölümü’nde ofis mobilyacılarının hedef kitleyle buluşturulacağını bildiren Ata, şunları söyledi:
“Türk mobilya endüstrisinin dünya devleriyle buluştuğu fuarın, ofis mobilyacıları için de büyük önemi var. Biz de OMSİAD olarak Türk ofis mobilyası sektörünün dünyada isim yapabilmesi amacıyla çok sayıda çalışmaya imza atıyoruz. İSMOB 2015’te de teknolojinin sınır tanımayan gelişiminin iş alanında getirdiği dinamik açılımlar, ferah, kullanılabilir, huzur verici ve motive edici çalışma mekanları ve sektörün yaratıcı tüm fikirleri Özel Ofis Bölümü’nde sergilenecek.”
Ata, proje ve taahhüt alanında kurumsal alıcılara çözümler sunması amaçlanan organizasyonda tüm yenilik ve trendlerin paylaşılacağını ifade ederek, “Ortadoğu, Balkanlar ve AB ülkelerinden çok sayıda ziyaretçinin ve alım gruplarının beklendiği organizasyon, Türkiye’nin bölgesinde cazibe merkezi oluşu nedeniyle daha da önem kazanmış durumda. Türk ofis mobilyaları sektörünün tasarım ve yaratıcı fikirler sayesinde yaşadığı değişim, alıcıların da ilgisini çekecektir” dedi.

İlgili Linkler:

http://onedio.com/…/omsiad-2015-ofis-mobilyasi-sektorunu-bi…

http://ekonomi.sozcu.com.tr/getDetailsStory.html…

http://finans.mynet.com/borsa/haberdetay/20150122124809/

http://www.dunyainsaat.com.tr/dergioku.php?haberid=8978

http://www.ekinvest.com/…/basin-bulteni-omsiad-ofis-mobilya…

 • 22 Aralık 00:00
 • İstanbul

TASARIM DESTEĞİ HAKKINDA TEBLİĞ DEĞİŞİKLİĞİ

Sektörümüzün değişen rekabet koşullarına ve ihracatçılarımızın ihtiyaçlarına uygun olarak katma değerli ihracatın artması,  insana ve çevreye duyarlı katma değeri yüksek tasarımların yaratılarak korunması, ülkemiz tasarım ve tasarımcılarının sürdürülebilir bir şekilde dünya ile rekabet edebilir hale getirilmesi için  OMSİAD olarak her platformda dile getirilen ve takibi yapılan Tasarımın Desteklenmesi konusunda Ekonomi Bakanlığı, tasarımcı ve sanayicilerimizin aynı platformda buluşmasına imkân sağlayacak yeni bir destek mekanizması için ekli 21.12.2014 tarihli29212 sayılı Resmi Gazetede  yayımlanan “2014/4 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ ile Tebliğ No: 2008/2’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” i yürürlüğe sokmuştur.

Söz konusu Tebliğ’ in amacı Türkiye’de tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılmasını teminen tasarımcı şirketleri/tasarım ofisleri ve işbirliği kuruluşlarının gerçekleştireceği tanıtım, reklam, pazarlama, istihdam, danışmanlık harcamaları, yurt dışında açacakları birimlere ilişkin giderleri ile şirketlerin yurtdışı pazarlara yönelik yüksek katma değerli ürün geliştirmek amacıyla yürütecekleri tasarım ve ürün geliştirme projelerine ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanmasıdır.

Yürürlükte olan “2008/2 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” kapsamında tasarım yarışması organizasyonları, bu yarışmalarda dereceye giren tasarımcıların yurtdışındaki seçkin okullarda eğitimleri desteklenmektedir. Yine mevcut destek kapsamında ünlü tasarımcılarımız, modacılarımız da desteklenmektedir. Türkiye’de yeterli sayıda tasarımcı bulunmakta fakat söz konusu tasarımcılar; sanayicilerle, ihracatçılarla gerektiği gibi buluşamamaktadır. İhracatçılar, sanayiciler yeteri kadar nitelikli tasarımcı istihdam edememektedir.

Ekonomi Bakanlığının 2023 İhracat Stratejisi hedefleri doğrultusunda daha çok ihracatçı ve daha çeşitli pazarın yanı sıra daha katma değerli ihracat için Turquality, Marka gibi tasarım destek programlarına yeni hazırlanan “Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri  Desteği” ile yeni bir program daha eklemiştir. Yeni destek paketi olan “Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri Desteği” ile şirketlerin tasarım departmanı kurmaları, eğer böyle bir departmanları varsa geliştirmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Böylelikle, ihracatçıların moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasiteleri artırılarak, ihracata dönük katma değerli ürün üretmeleri teşvik edilecektir.  Tasarım ve ürün geliştirme proje önerileri Ekonomi Bakanlığı tarafından destek kapsamına alındığı takdirde; şirketlerin söz konusu projeleri kapsamındaki tasarımcı, modelist ve mühendis istihdamı, alet, teçhizat, malzeme ve yazılım giderleri ile seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderleri anılan Tebliğ’de belirtilen limitler dahilinde desteklenecektir.Bu paketle, tasarım yarışmaları ile özendirilen, yurtdışı eğitime gönderilip nitelikleri artırılan tasarımcı havuzunun sanayicimizle buluşmasının kapısı aralanmış olacaktır.

 • 19 Aralık 00:00
 • İstanbul

TBMM SANAYİ KOMİSYONU MİLLETVEKİLLERİNE SEKTÖR SORUNLARIMIZ BİLDİRİLDİ.

OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ercan ATA  18.12.2014 tarihinde Ankara Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen toplantıda TBMM Sanayi Komisyonu Milletvekillerine sektör sorunlarımızı bildirdi.

 • 27 Ekim 00:00
 • İstanbul

ORGATEC 2014 KÖELNMESSE FUAR RAPORU

Harika bir atmosfer, artan uluslararasılık ve yüksek kaliteli.

Uluslararası ziyaretçi ve katılımcı figürlerinde güçlü büyüme / Almanya ve Yurtdışından önemli karar vericiler ve uzman perakendeciler sahada / yüksek düzeyde katılımcı memnuniyeti ve önemli sanayici ziyaretçiler.

ORGATEC 2014 kapanma günü 25 Ekim Cumartesiye son derece olumlu sonuçlar ile geldi. Sektörün görüşüne göre barometre açıkça yüksek gösteriyordu! Ofis & Objeleri için Uluslararası Ticaret Fuarı olarak güçlü bir büyüme gösterdi, kalite ve uluslararasılık yanı sıra ürün ve hizmetlerde kalite aralığı ve çeşitlilik olarak büyüme gösterdi. Son gün ölçümleri dahil 120'den fazla ülkeden 50. 000'den fazla ziyaretçi ile ORGATEC 2014 ziyaretçi rakamları 2012’den hafif bir artış göstermiştir. Aşağı yukarı yüzde 7 olan bu büyüme uluslararası ziyaretçi katılımındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Bu önemli artış Orta Doğu, Kuzey Amerika, Kuzey ve Güney Afrika ve Çin gelen ziyaretçilerdeki artış ile gerçekleşti.  Avrupalı ziyaretçi rakamları da arttı, özellikle Türkiye, İtalya ve İspanya’dan artan ziyaretçi katılımı söz konusu idi. 41 ülkeden 624 katılımcı firma ORGATEC' in uluslararası öneme sahip bir fuar olduğunun da altını çizdi. Kölemesse Operasyon sorumlusu Katharina C. Hamma, " Ortadoğu’dan gelen ziyaretçi artışının yanı sıra, İtalya’ dan gelen neredeyse 2,000 sanayici ve ABD ile Kanada’dan gelen ziyaretçilerdeki büyük artış ORGATEC'ın Ofis ve Kontrat alanından ne kadar önemli bir Fuar olduğunu gösteriyor” diyor. Almanya Ofis Mobilyaları Derneği Başkanı Hendrik Hund’da ;"İç katılımda sektörün önemli karar vericileri ve uzman perakendecileri sahada olması sayesinde ORGATEC, yüksek beklentileri yerine getirdi" dedi ve "geniş konseptler ve ürün yenilikleri ile geleceğin ofis dünyası ORGATEC’ te görüldü. Bu yıl Köln’de en son trendleri öğrenmek için hevesli genç ziyaretçiler için çarpıcı bir fuardı ve  böyle bir başarı olduğu için de mutluyuz" dedi. Ziyaretçiler ve katılımcılar hem ORGATEC' ın yeni Hall yerleşiminden hem de 105.000 m2 fuar alanını başarılı yönlendirmeler ile kolaylaştırılmasından memnundu. Hall 11,2 Hall 10.1 yerine açılmıştır.

Tüm çevrede başarılı Ticaret Fuarı:

Fuar, kendi dört segmentinde; "ORGATEC Ofis", "ORGATEC Kontrat", "ORGATEC Alan" ve "ORGATEC Mobil", çalışma ve yaşam ortamı ile bağlantılı her şey için kapsamlı kavramları ve entegre çözümleri sundu. Mobilya, döşeme, akustik, aydınlatma, medya ve konferans teknolojileri sektörlerinden önde gelen ulusal ve uluslararası üreticiler 6, 7, 8, 9, 10.2 ve 11.2 no’lu Hall’lerde kendi ürün ve hizmet yeniliklerini sundu ve  ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

OMSİAD açısından Orgatec 2014,

Dünya’nın ve Avrupa’nın en prestijli Ofis Mobilyaları Fuarı ORGATEC bu yılda Almanya’nın Köln şehrinde KöelnMesse Fuar alanında toplam 6 Hall’de 105 bin metrekare alanda 41 ülkeden ulusal ve uluslararası mobilya, döşeme, akustik, aydınlatma ve medya teknolojisi alanlarında üretici 624 firmanın katılımı ile gerçekleştirildi.

Fuar esnasında yapılan görüşmelerden tüm yabancı katılımcılar gibi Türkiye’den katılan Firmalarımız da Fuarın yerleşimi, düzeni ve ziyaretçi profili ve yoğunluğundan memnundular.

Fuara en fazla firma ile katılan tabii ki ev sahibi Almanya oldu ve Almanya 212 firma ile Fuarda yer aldı. İtalya 66 firma ile 2.,  Tayvan 36 firma ile 3. ve 22 Firma ile Türkiye 8. Sırada idi. En fazla firma ile katılan ülkeler sıralaması ile Türkiye’nin 8. sırada olması ve 22 Türkiye Firmasının 10’unun OMSİAD üyesi olması OMSİAD olarak bizi onurlandırdı.

Türkiye’den katılan firmalarımız :

 • ARTOFİS MOBİLYA SANAYİ TİCARET A.S.
 • TOSUNOGULLARI MOBILYA SAN. VE TIC. A.S. (BUROTİME)
 • ÖZMADES MADENİ ESYA SAN VE TİC AS
 • UYGUL MOBILYA GIDA MAD. SAN. VE TIC. LTD. STI.
 • KASELLA BÜRO SİSTEMLERİ SAN VE TİC. LTD
 • KİMSAN MOBİLYA LTD.STİ. (SOLENNE OFFİCE FURNİTURE & PROJECT)
 • KOLEKSİYON MOBİLYA SAN. A.S.
 • NURUS A.S.
 • ERSA OFİS MOBİLYALARİ SAN. VE TİC. A.S.
 • ORCELİK MADENİ ESYA OFİS MOBİLYALARİMAK INS. TİC. LTD. STİ.
 • SERAS MOBİLYA PEYZAJ INSAAT TAAHUT TURİZM SAN. VE TİC. LTD. STİ.
 • SANOVA BURO MOBILYA TEKS. TUR. INS. DEK. VE GIDA TIC. LTD. STI.
 • BOYTEKS TEKSTİL SAN. VE TİCARET AS
 • PAPATYA HİDROMEKANİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.S.
 • CADİ METAL MOBİLYA TASARİM ÜRETİM TIC. LTD. STI
 • STAR CELİK SAN. TİC. LTD. STİ.
 • VİZYON BURO MOBİLYA INSAAT VE TURZ. LTD. STİ.
 • ÇAGIN BURO MOBILYA TIC. SAN. LTD. STI.
 • BATA METAL MOBİLYA TASARİM ÜRETİM LTD. STI.
 • DEBERENN AR-MA DAN. MOB. DEK. MİM. INS. SAN. TİC. LTD. STİ.
 • BÜROART MOBİLYA SAN. VE. TİC. A.S.
 • DOXA OFFİCE FURNİTURE CANAKCILAR YAPI MALZ. TİC.VE SAN.A.S.
 • 03 Ekim 00:00
 • İstanbul

GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ SERİ NO 90 DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

Resmi Gazetenin 03.10.2014 tarih ve 29138 sayılı nüshasında yayınlanan 90 Seri No’lu Gümrük Genel Tebliğinde Değişiklik yapan 116 Seri No’lu Tebliğ ile  mobilyaların serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılacağı gümrük müdürlüklerinde değişiklik yapılmıştır;

Tebliğ’in 1.fıkrası 90 no’lu Tebliğin birinci fıkrası  ve onuncu fıkrasını aşağıdaki gibi değiştirmiş:

“(1) AB menşeli olmayan 94.01, 94.02 ile 94.03 (9403.10 (Bürolarda Kullanılan Türden Metal Mobilyalar)ve 9403.30 (Bürolarda Kullanılan Türden Ahşap Mobilyalar) tarife alt pozisyonlarında yer alan eşya ile 9403.60.30.00.00 GTİP’inde yer alan eşya hariç) tarife pozisyonlarında ve 9404.10, 9404.21 ve 9404.29 tarife alt pozisyonlarında yer alan eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri aşağıda belirtilen gümrük müdürlüklerinden yapılır.

              

SIRA NO YETKİLİ GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ
1 Ankara Gümrük Müdürlüğü
2 Antalya Gümrük Müdürlüğü
3 Gaziantep Gümrük Müdürlüğü
4 Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğü
5 Giresun Gümrük Müdürlüğü
6 İnegöl Gümrük Müdürlüğü
7 Kayseri Gümrük Müdürlüğü
8 Trabzon Gümrük Müdürlüğü

 

Tebliğ’in 1.fıkrası 90 no’lu Tebliğe aşağıdaki 11.maddeyi eklemiştir:

“(11) AB menşeli olmayan 9403.10 (9403.10 (Bürolarda Kullanılan Türden Metal Mobilyalar)ve 9403.30 (Bürolarda Kullanılan Türden Ahşap Mobilyalar) tarife alt pozisyonlarında yer alan eşya ile 9403.60.30.00.00 GTİP’inde yer alan eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri Aksaray Gümrük Müdürlüğü, Konya Gümrük Müdürlüğü ve Giresun Gümrük Müdürlüğü’nden yapılır.”

 • 11 Temmuz 00:00
 • İstanbul

MOBİLYA SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEKLERİ FEDERASYONU (MOSFED) KURULDU.

Türk Mobilya Sektörünün OMSİAD’ ın da içinde bulunduğu 6 güçlü derneği;

 • Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER),
 • Mobilya Sanayi ve İşadamları Derneği (MOBSAD),
 • Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD),
 • Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Derneği  (MUDER),
 • Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Derneği (MOBDER),
 • Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği (MAKSDER)

 in bir araya gelmesi ile uzun süredir kuruluş çalışmaları devam MOBİLYA SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEKLERİ FEDERASYONU (MOSFED), kurulmuştur.

   Federasyonumuz 10 Temmuz 2014 Perşembe günü yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulmuştur.

   Kuruluş amacı Tüzüğünün 3. Maddesinde; “Sektörün potansiyelinin gelişimine katkıda bulunmak, sektörü uluslararası alanda daha rekabetçi, daha güçlü hale getirmek, kendisine bağlı dernekler arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin en üst düzeye çıkartmak, sektörü ilgilendiren önemli hususlarda farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atmak, her türlü kalkınma projeleri geliştirmek, kamuoyunu bilinçlendirmek ve sektörü daha ileriye taşıyacak vizyonu ortaya koymaktır. “ olarak belirlenen MOSFED’ in,  Ülkemize ve Türk Mobilya Sektörüne hayırlı olmasını dileriz.

 • 26 Haziran 00:00
 • İstanbul

OMSİAD SEKTÖR BULUŞMA YEMEĞİ

Ofis Mobilyaları Sanayi ve İş Adamları Derneği’nin Sektör Buluşma Yemeği 25 Haziran 2014 akşamı İstanbul Boğazının eşsiz güzelliğinde Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Yemek, OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanın açılış ve hoş geldiniz konuşması ile başladı. Başkan, birlik ve beraberlik temasını işlediği konuşmasında, sektörün güncel durumundan ve OMSİAD çalışmalarından bahsetti. Özellikle Fuar konusunda merak edilenleri ve 2015 Fuarına dair bilgilere değindi.
Sektör Buluşma Yemeğinde Dünya Gazetesi Yazarı Sayın Rüştü BOZKURT’ ta yoğun temposuna rağmen OMSİAD Üyeleri ile bir araya geldi ve sektörümüze dair derin tecrübelerini keyif veren nüktedan üslubu ile Üyeler ile paylaştı.
OMSİAD Sektör Buluşma Yemeğinde, OMSİAD Yönetim Kurulu sektörün duayenleri Aron HABİB, Doğan KAZANCIOĞLU ve İsmail CEHLAN ile sektörde 41. yılını dolduran geceye katılan

 • Koleksiyon,
 • Kartes,
 • Beşerler,
 • Has Metal,
 • Ersa,
 • Saf Çelik,
 • Öz –Madeş,

 

firmalarına; uzun yıllardır sektöre vermiş oldukları emek ve katma değer için teşekkür mahiyetinde birer plaket takdim edildi.

Ayrıca gecede Sayın Lütfi APİLİOĞULLAR da üyeler ile Yalın Üretim hakkında bilgilerini paylaştı.

OMSİAD Sektör Buluşma Yemeğinin gerçekleşmesinde destek veren AGT ve Ateş Grup firmaları ile OMSİAD Üye olan Panelkon ve Altungök firmalarına teşekkür mahiyetinde plaket takdim edildi.
Yemek sektöre dair sorunların dile getirilmesi ile son buldu

 • 18 Haziran 00:00
 • İstanbul

TÜRKİYE MOBİLYADA BİR TASARIM ÜLKESİ OLACAK MI?

Doğtaş Mobilya'nın Yuvarlak Masa Toplantılarının 17 Haziran 2014 tarihindeki konusu "Türkiye Mobilyada Bir Tasarım Ülkesi Olacak mı ?" idi.

Moderatörlüğünü Gazeteci Cüneyt ÖZDEMİR'in yaptığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ercan ATA' da değerli fikirleri ile yer aldı.

 • 12 Mayıs 00:00
 • İstanbul

37. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL

Türk yapı sektörünün en önemli fuarlarından olan 37. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL, bu yıl TÜYAP fuar merkezinde 06-10 Mayıs tarihleri arasında sektörün seçkin firmalarının katılımları ile gerçekleştirildi.OMSİAD olarak bizimde yer aldığımız fuar bir çok meslek grubundan yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğradı.                      

38. YAPI FUARI – TURKEYBUILD, 21-25 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenerek sektöre güç katmaya devam edecek.

 • 24 Mart 00:00
 • İstanbul

ZOW İSTANBUL FUARI 2014

Bu yıl İstanbul Fuar Merkezi’nde 20-23 Mart 2014 tarihleri arasında 6.sı düzenlenen ZOW Uluslararası Mobilya Endüstrisi, İç Tasarım Aksesuar ve Ekipmanları Fuarı’nda OMSİAD olarak yer aldık.         
     
ZOW İstanbul Fuarı’nda yerli ziyaretçilerin yanı sıra İsveç, İtalya, Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti ve daha birçok yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

 
 • 21 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU DMO GENEL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ.

Bir süredir Derneğimiz tarafından devam ettirilen DMO ve Ofis Mobilyaları Sektör sorunlarına çözüm önerileri girişimleri çerçevesinde, Sizlere de bildirildiği üzere Devlet Malzeme Ofisi yeni Genel Müdürü Sayın Tufan BÜYÜKUZUN’ a OMSİAD Yönetim Kurulu ziyaret talebi Genel Müdürlük makamınca uygun görülmüş ve 21.02.2014 Cuma günü kabul edilmişlerdir.

Ziyaret esnasında Yönetim Kurulumuz, Derneğimizi ve Sektörümüzü tanıtıcı bilgi vermiş ve Sizlerden talep ettiğimiz DMO ile ilgili sektör sorunları ve çözüm önerileri ışığında hazırlanan ve ekte sunulan   “Sektör Raporu” nu Sayın Genel Müdüre arz etmiştir.

Sayın Genel Müdür, Yönetim Kurulumuzu dinledikten sonra; göreve yeni atanmış olması sebebi ile çalışmalarına devam ettiğini, Nisan 2014 ayı içerisinde özellikle Ofis Mobilya Sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirecek bir Toplantı düzenleyerek sorunları tek tek dinleyeceklerini, her sorunun çözümü için hazır olduklarını ve kapılarının her zaman açık olduğunu belirtmişlerdir.

 • 21 Şubat 00:00
 • İstanbul

OMSİAD YÖNETİM KURULU DMO GENEL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ.

OMSİAD Yönetim Kurulu DMO Genel Müdürünü Ziyaret Etti.

 • 03 Şubat 00:00
 • İstanbul

IFF 2014 OFİS ÖZEL BÖLÜMÜ

Ofis Mobilyaları Sektörünün kalbi 28 Ocak - 1 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde IFF 2014 Ofis Özel Bölümü' nde attı!  Sektörümüzün  temsilcilerinin ve ziyaretçilerin IFF 2014 Ofis Özel Bölümü’ ne gelerek bize gösterdiği ilgiye teşekkür ederiz.

 • 27 Aralık 00:00
 • İstanbul

OFİS MOBİLYA SEKTÖRÜNDE SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Ofis Mobilya Sektöründe Sorunlara Çözüm Önerileri
 
Sektörde denetimlerin sıklaştırılması, vergi oranlarının AB normlarına göre yeniden belirlenmesi, özellikle istihdam üzerindeki vergilerin azaltılması, kayıt dışı çalışmayı azaltarak sektörün bir envanterinin çıkartılmasını ve geleceğe yönelik planlar yapılmasını sağlayabilir. Vergilerin yanı sıra, yüksek elektrik fiyatlarıyla ilgili bir düzenlemeye ve indirime gidilmesi, maliyetleri düşürerek sektörün rekabet gücünün ve mobilya ihracatının artırılmasına katkıda bulunabilir. İhracat yapmak isteyen işletmelere, dış pazarlara ait bilgilerin ulaştırılması, bu pazarların tanıtılması, uluslararası sergi ve fuarlara katılmaları sağlanarak ihracat imkanları artırılabilir. Uygun fiziki şartların sağlanması için, Küçük Sanayi Siteleri ve Organize Sanayi Bölgeleri yapımına devlet tarafından destek verilmesi, KOBİ’lerin gelişimine katkıda bulunabilir. KOBİ’lerin güçbirliği yapabilmeleri için, çeşitli organizasyonlar yapılarak, bir ürünün farklı parçalarının değişik işletmelerde yapılması, böylece hem uzmanlaşma hem de maliyetlerin düşürülmesi sağlanabilir. Ayrıca, bu birlik sağlanırsa, küçük işletmelerin de ihracat yapmaları mümkün olabilir. İhracat teşvikleri uluslararası anlaşmalarla sınırlandırılıyorsa da, yeni teşvik olanakları araştırılarak, ihracata verilemeyen teşviklerin, üretimi ve kaliteyi artırmaya yönelik olarak verilmesi düşünülebilir. Dünyada bir Türk Mobilyası kimliği oluşturabilmek için, dünya standartlarına uygun, kaliteli ve üstün tasarımlı mobilyalar yapılması teşvik edilebilir. Türkiye’de tasarım eğitiminin mobilya sanayi ile ilişkilendirilmesi amacıyla ; Devlet bünyesinde tasarımla ilgili bir birim oluşturulabilir. Bu birim; eğitimde ve tasarım düşüncesi ve etkili tasarım kullanımı konularında teşvik ve tavsiyede bulunabilir. Tasarım sanayisi için bir altyapı hazırlama, tasarım hırsızlıklarını yasaklama ve orijinal tasarımları korumak için gerekli hukuki düzenlemeler yapılabilir. Daha iyi eğitilmiş, çeşitli yetenek ve tecrübelere sahip tasarımcılar yetiştirmek için tasarım, eğitim sistemi yeni bir düzene sokulabilir. Özetlemek gerekirse, Türk mobilya sektörünün AB’yle rekabet edebilecek düzeye yükseltilebilmesi için; - Küçük işletmelerin birleşerek güçlü işletmelere dönüştürülmesi, - Kayıt dışı ticaretin önlenmesi, - Dağıtım sistemlerinin düzenlenmesi, - KDV oranlarının rakip ülkeler düzeyine indirilmesi, - Hammaddenin ucuza temin edilmesi -SSK yükünün hafifletilmesi, - Üniversite - sanayi işbirliğiyle kalifiye işgücü sağlanması, -Tasarım ve patent hakkına ilişkin çağdaş düzenlemeler yapılması, - Mobilya kalite testleri ve standartla uygunluğunun sağlanmasında gerekli organizasyon ve denetimin hayata geçirilmesi, konularında düzenlemelere ihtiyaç vardır. Rekabet gücümüzü azaltan unsurların ortadan kaldırılması halinde, sektörümüz; sahip olduğu işletmelerin sayısı ve üretim potansiyeli ile, AB ölçeğinde rekabet edebilecektir… Rekabet gücümüzü artırma yolunda gerçekleştireceğimiz bu dönüşüm, hepimizin katkılarıyla mümkün olacaktır. Beni dinlediğiniz için, siz değerli meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunarım.”
 • 01 Ocak 00:00
 • İstanbul

OMSİAD 11. OLAĞAN GENEL KURUL İKİNCİ TOPLANTI DUYURUSU

OMSİAD 11. Olağan Genel Kurul İkinci Toplantısı ekli Gündemi görüşmek üzere 21 Ekim 2021 tarihinde, saat 1430’ da Sofitel İstanbul Taksim Otel (Gümüşsuyu, Sıraselviler Cad. No:13, 34437 Beyoğlu/İstanbul) adresinde yapılacaktır.
Toplantı Gündemi ekte yer almaktadır.
           
            Toplantıya katılımınız için rica ederiz.
        
 

OMSİAD ile iletişime geç